ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

در زمان تجربه های عرفانی و معنوی چه اتفاقی برای مغز می افتد

در زمان تجربه های عرفانی و معنوی چه اتفاقی برای مغز می افتد
از نظر روان پزشكان، اضطراب با يك احساس منتشر و مبهم دلواپسي كه اغلب ناخوشايند و بدون دليل است مشخص مي شود كه معمولا با يك يا چند مشكل جسمي همراه مي گردد. از جمله شخص ممكن است علامت هاي جسمي چون احساس تپش قلب، تنگي نفس و درد قفسه سينه، خالي شدن سردل، تعريق، سردرد، تكرر ادرار، اسهال، گزگز دست و پاها، لرزش و… را نيز به همراه داشته باشد. اضطراب و استرس، گاهي به شكل طبيعي در اشخاص سالم بروز مي كند و گاهي به صورت بيمارگونه و دائمي در مي آيد كه نياز به درمان و مراقبت پزشكي دارد. افسردگی به طور مستقیم به سبک زندگی، تغذیه و وضعیت شغلی ارتباط دارد؛ یعنی ممکن است فرد به خاطر سبک زندگی غلط یا نامناسب و یا به خاطر اینکه رضایت شغلی نداشته و یا در زندگی زناشویی احساس رضایت نمی‌کند دچار افسردگی شود. برای سال ها، محققانی که علاقه مند به اهمیت معنویت در زندگی افراد هستند، مطالعاتی انجام داده اند که نشان دهد چه اتفاقی برای مغز می افتد وقتی افراد عمیقا احساس معنویت می کنند. به این علت که مفهوم معنویت در فرهنگ ها و افراد مختلف معانی متفاوتی دارد و چیزی که فرد به عنوان معنویت احساس می کند، می تواند مغز را در روش های پیچیده ایی تحریک کند، باعث شده بررسی این مکانیسم دشوار شود. افردی که به صورت طولانی مدت تمرینات معنوی انجام می دهند، فعالیت لوپ سمت راست مغزی در آنها  کاهش می یابد که فعالیت این لوپ مربوط کاهش خودخواهی و تکبر می شود و این از نظر علمی ثابت شده است.
معنویت علیه افسردگی

در زمان تجربه های عرفانی و معنوی چه اتفاقی برای مغز می افتد
تحقیقات متعدد نشان داده اند، افرادی با تمرینات مرتب مذهبی معنوی، قشر کورتکس پیشانی ضخیم تری دارند. ضعف این قشر از افراد، باعث تجربیات افسردگی می شود. در واقع افسردگی و معنویت دو سمت یک سکه هستند. تحقیقاتی برای بررسی انواع تجریبات معنوی و روحانی در ادیان مختلف انجام شد. در این آزمایش  از افراد خواسته شد، تجربه ی روحانی شخصی خود را به یاد بیاورند و مغز آنها در این حالت اسکن می شد. حالت و تجربه ایی که آنها احساس ارتباط قوی با یک نیرو بالاتر یا یک حضور معنوی را داشتند. از آن جائیکه افراد مختلف تمرینات معنوی متفاوتی داشتند، تجربیاتی که در این آزمایش توصیف شده بود، شامل ارتباط دو طرفه قوی با قدرتی بالاتر، احساس یک پارچگی با طبیعت، اقیانوس و یا کوه ها یا انجام فعالیت های فیزیکی مثل آگاهی ناگهانی، مدیتیشن یا عبادت بودند. در راستاي اين موضوع تحقيقات علمي در برخي كشورهاي مسلمان نشان مي دهد كه بيماران مضطربي كه در كنار درمان هاي رايج ضد اضطراب، به  فعالیت های معنوی و حتي  نیایش مشغول شده اند، از بهبودي بالاتري نسبت به سايرين برخوردار بوده اند.

در زمان تجربه های عرفانی و معنوی چه اتفاقی برای مغز می افتد
بیشترین آمار خودکشی به علت افسردگی ناشی از اعتیاد و احساس پوچی و رسیدن به پایان خط است. چهره‌های معروف که دچار افسردگی می‌شوند در شرایطی اقدام به خودکشی می‌کنند که به ‌نوعی از اشباع روحی و روانی رسیده و دیگر چیزی آنها را راضی و خوشحال نمی‌کند، اما این مفهوم در حالتی که معنویت در زندگی انسان نقش داشته باشد، هرگز اتفاق نمی‌افتد.
معنویت استرس را از بین می برد

در زمان تجربه های عرفانی و معنوی چه اتفاقی برای مغز می افتد
تحقیقات اخیر نشان داده اند که لوپ پایینی که مربوط به آکاهی فرد از خود و دیگران است. در زمان فعالیت های معنوی واکنش کمتری دارد و حالتی که همین ناحیه در زمان استرس و تصور  فعالیت های  احساسی و استرس آور واکنش بیشتری دارد. در واقع فعالیت های معنوی می تواند بر روی استرس و سلامتی ذهنی اثر مثبتی بگذارد.
نکته:

در زمان تجربه های عرفانی و معنوی چه اتفاقی برای مغز می افتد
 یافته های این مطالعه گویای وجود استرس و افسردگی در بیش از یک سوم بیماران بود. بیش از نیمی از شرکت کنندگان مضطرب بودند. بین سلامت معنوی با اضطراب و افسردگی ارتباط وجود دارد. لذا انجام غربالگری این بیماران به منظور شناخت مشکلات روحی و روانی آنها و ارائه مداخلات سلامت معنوی در جهت کاهش احتمالی این مشکلات پیشنهاد می شود.
هر انسانى در روند زندگى خود با موانعى روبرو مى‌شود. این موانع و مشکلات براى انسان ایجاد دلهره مى‌کند و او در هنگام گرفتاری‌ها دچار اضطراب و سپس افسردگى مى‌شود. اما بهتر آن است که در حین مواجه با ناملایمات با توکل بر خداوند حکیم و مهربان از بروز چنین بیماری‌هایی پیشگیری شود.
ایمان انسان به خداوند، او را نسبت به کمک، حمایت و لطف خداوند امیدوار می‌سازد و هرگونه شک و وحشت را از او دور می‌کند. قرآن می‌فرماید: هوالذی انزل السکینه فی قلوب المؤمنین لیزدادوا ایمانا مع ایمانهم؛ هم اوست که در دل‌های مؤمنان آرامش را فرو فرستاد، تا ایمانی بر ایمان خود بیفزایند.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

تور کیش 3 شب و 4 روز

هتل می تاور مالزی

تور ارزان قیمت ترکیه برای شهریور 94

تور ارزان قیمت کوش آداسی برای شهریور 94

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد