ویتامین دی

یکی از ویتامین های مورد نیاز بدن ویتامین دی است. این ویتامین نقش زیادی در سلامت بدن دارد و کمبود آن یکی از بزرگترین مشکلات بدن می باشد. در واقع بیشتر مردم از کمبود این ویتامین در بدن خود اطلاع ندارند. در ادامه در مورد این ویتامین و نقش آن در سلامت بدن بیشتر خواهیم گفت. ما را همراهی کنید.

نقش ویتامین دی در داشتن استخوان و دندان های سالم

ویتامین دی موجب جذب کلسیم می شود و از این طریق به استخوان ها کمک می کند. بسیاری از بانوان به علت کمبود این ویتامین دچار شکستگی لگن می شوند. از دیگر عوارض کمبود ویتامین دی، تنگی لگن در بانوان است که منجر می شود به شکل سزارین زایمان کنند. امروزه به شدت بر شمار بیماری های ناشی از کمبود ویتامین دی افزوده می شود.
بیماری هایی مثل نرمی استخوان، پوکی استخوان و راشیتیسم از جمله بیماری های استخوان هستند که به علت کمبود ویتامین دی در بدن فرد ایجاد می شود.

ویتامین دی

نقش ویتامین دی در بدن چیست؟

ویتامین دی موجب سوخت و ساز بیشتر کلسیم در بدن می شود. دردهای عضلانی و همین طور ضعف بدن به دلیل کمبود ویتامین دی ایجاد می شود. ویتامین دی در پیشگیری از 16 نوع سرطان نقش بسیار مهمی دارد.
از بیماری های دیگری که به علت کمبود ویتامین دی در بدن ایجاد می شود می توان بیماری هایی مثل ام اس، دیابت نوع اول، رماتیسم مفاصل و ناراحتی های قلبی را نام برد.

ویتامین دی

ویتامین دی در سلامت روان چه نقشی دارد؟

در پیشگیری از افسردگی، ویتامین دی نقش اساسی دارد. آلزایمر هم از جمله بیماری هایی است که در اثر کمبود ویتامین دی در بدن ایجاد می شود. جالب است این نکته را نیز بدانید که ویتامین دی در سلامت روحی و روانی فرد نقش اساسی دارد.
ویتامین دی موجب بهبود عملکرد مغز در افراد سالمند می شود و همچنین در تنظیم خاطرات در مغز نقش مهمی دارد.
اگر ویتامین دی را به اندازه لازم دریافت کنید، سیستم ایمنی بدنتان تقویت می شود و از بیماری های خود ایمنی جلوگیری می کند. ویتامین دی همچنین روند بیماری ام اس را بسیار کند می کند.

ویتامین دی

چه غذاهایی بخوریم تا ویتامین دی دریافت کنیم؟

بهترین و غنی ترین منبع غذایی ویتامین دی، ماهی است. البته همه ماهی ها منبع ویتامین دی نیستند بلکه ماهی آزاد و ساردین بسیار عالی هستند. نور آفتاب هم سرشار از ویتامین دی می باشد. ویتامین موجود در نور خورشید موثرترین روش دریافت ویتامین دی است.

نکته دیگری که خوب است بدانید این است که ویتامین دی یک ویتامین محلول در چربی است پس برای جذب آن روده شما باید توان هضم چربی خوراکی را داشته باشد.
به قدر لازم از ماهی های آب های سرد مثل سالمون و ساردین در سبد غذایی تان استفاده کنید و خودتان را زیاد از نور خورشید حفظ نکنید. زمانی که در معرض نور خورشید قرار می گیرید از کرم ضد آفتاب استفاده نکنید زیرا کرم های ضد آفتاب مانع جذب نور آفتاب می شوند.
برای مصرف مکمل های ویتامین دی نیز با پزشک خود مشورت کنید.

ویتامین دی

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل چاریسما دی لاکس کوش آداسی

هتل رامادا دی ام ای تایلند

هتل جاستا دی رزیدنس پانچشیل پارک هند

هتل دی لمون تری ایست هند

هتل دی گراند هند

هتل دی تاج ماهال هند

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد