آشنایی با عملکرد بایوس در هنگام راه اندازی سیستم


بایوس چک می کند که آیا شروع کار رایانه ناشی از روشن شدن رایانه است که به اصطلاح به آن Coldboot گویند و یا ناشی از راه اندازی مجدد رایانه است. در صورت تشخیص راه اندازی مجدد، بایوس از بقیه تست های اولیه صرف نظر می کند. در غیر این صورت بایوس از صحت سلامت رم با انجام تست خواندن و نوشتن در هر نشانی حافظه اطمینان حاصل می کند. سپس گذرگاه های PCI را جست و جو می کند و در صورت یافتن این گذرگاه ها کارت های نصب شده بر روی آن ها را بررسی می کند در صورتی که بایوس در این روال ها با خطایی مواجه شود. با یک سری بوق یا نمایش پیغام کاربر را از وجود خطا آگاه می کند.

آشنایی با عملکرد بایوس در هنگام راه اندازی سیستم


خطاهای یافت شده در این بخش، تقریبا همیشه سخت افزاری هستند. البته همیشه این خطاها ناشی از خرابی نیست و گاهی ناشی از اتصال ناصحیح و گاهی از عدم وجود یک قطعه لازم الوجود مثل RAM یا کارت گرافیک حکایت دارد.
گاهی نیز از یک ناسازگاری لحظه ای است که امکان دارد با یک راه اندازی مجدد مشکل رفع شود. اما همیشه باید خطاهای اعلام شده توسط بایوس را جدی گرفت. بعد از این مرحله بایوس به تقدم دستگاه های ذخیره سازی به منظور بوت کردن می پردازد و در صورت عدم وجود یکی به سراغ دیگری می رود. به طور کلی مفهوم بوت کردن به بارگذاری و اجرای سیستم عامل باز می گردد.

آشنایی با عملکرد بایوس در هنگام راه اندازی سیستم


تعیین ترتیب دستگاه راه انداز و دیگر تنظیمات سیستم از طریق ورود به CMOS Setup امکانپذیر است. البته تغییر ناشیانه این تنظیمات موجب می شود که دستگاه به درستی راه اندازی نشود. بایوس برای ذخیره سازی تغییرات تنظیمات از فناوری CMOS استفاده می کند. با این فناوری یک باتری لیتیم کوچک توان کافی برای نگه داشتن تنظیمات شما را برای چند سال دارد. در صورت قطع این منبع تغذیه کوچک یا تمام شدن عمر باتری تنظیمات شما از بین رفته و به حالت پیش فرض کارخانه باز می گردد با آمدن دستگاه ها و استانداردهای جدید. گاهی بایوس نیاز به بروز رسانی پیدا می کنند. چون نرم افزار بایوس در نوعی حافظه فقط خواندنی ذخیره شده است، تغییر آن کمی سخت تر از به روز رسانی دیگر نرم افزار هاست.

آشنایی با عملکرد بایوس در هنگام راه اندازی سیستم

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

تماس با ما

همکاری با ما

تور کیش با پرواز ماهان

تور دبی با پرواز ماهان

تور آنتالیا با پرواز ماهان

تور دبی ویژه شهریور 94 با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر