آشنایی با کاروانسرای زین الدین در مهریز

مهریز یکی از شهر های استان یزد که از مناطق تاریخی یزد نیز محسوب می شود با آثار تاریخی ماندگار فضایی مناسب برای جذب گردشگران فراهم کرده است.یکی از کهن ترین آثار تاریخی این شهر، کاروانسرایی است متعلق به  400 سال پیش، در 62 کیلومتری جنوب یزد و 40 کیلومتری مهریز  واقع شده که کاروانسرای زین الدین نامیده می شود. کاروانسرای زین الدین از زیباترین بناهای شهر یزد به شمار می رود. در فاصله ی 60 کیلومتری جاده ی یزد این کاروانسرا که یکی از آثار به جا مانده از دوره ی صفویان، ساخته شده است.

براساس شواهد تاریخی موجود مشخص شده است که ساخت این بنا به دستور شاه عباس صفوی در قرن 10 هجری صورت گرفته و معماری آن توسط شخصی به نام محمد سلطان یزدی از حاذق ترین معماران آن دوره بوده انجام شده است. این بنا که در مسیر جاده ی ابریشم واقع شده است تنها بنای دایره ای شکل به جا مانده از آن دوران می باشد. در گذشته این بنا کاربردی نظامی داشته و سکونت گاه افراد نظامی و محافظان بوده است. کاروانسرا در زمان حکومت حاکم کرمان که فردی به نام زین الدین گنجعلی بوده و با شاه اسماعیل نیز ارتباطی نزدیک داشته ساخته شده است و شاید علت نامگذاری کاروانسرا به این واقعه بر می گردد.

آشنایی با کاروانسرای زین الدین در مهریز

معماری کاروانسرا

کاروانسرای زین الدین بنایی آجری می باشدکه به شکل مدور ساخته شده است.از شگفتی های معماری بنا می توان به پله هایی اشاره کرد که در دو سمت کاروانسرا قرار دارد و از طریق پله ها می توان به پشت بام بنا رسید و از آن جایی که کاروانسرا سقفی باز دارد می شود آسمان پر ستاره ی کویر را مشاهده کرد.این کاروانسرا دارای پنج برج نگهبانی برای محافظت از قلعه بوده است. جایگاه پنج برج مراقب کاروانسرا به این شرح است که دو برج در سمت غرب، دو برج در شرق و برج اصلی در روبه روی در اصلی احداث شده اند.برای رفت و آمد آسان کالاها و کاروان ها، درب ورودی این بنا ساخته شده از چوب در ابعادی بسیار بزرگ می باشد.

آشنایی با کاروانسرای زین الدین در مهریز

در دو سمت کاروانسرا اتاق های باریکی به عنوان استراحتگاه منظور شده است. بعد از در ورودی این بنا صحنی با 12 ضلع به چشم می خورد که در سرتاسر این صحن سکوهای فرش شده و ساخته شده از خشت و گل به منظور استراحت در نظر گرفته شده است. اصطبل های عمارت در غرب و شرق دالان 8 ضلعی ساخته شده اند و بادگیرهایی در شمال رباط واقع شده اند که باعث جابه جایی هوای خنک در کاروانسرا می شوند. این بنا با شماره ی ثبت 926 در سال 1351 جزو آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. مرمت این بنا از سال 1380 آغاز و در سال 1382 به پایان رسیده است.

آشنایی با کاروانسرای زین الدین در مهریز

جایزه ی بهترین بنای تاریخی مرمت شده در سال 2006 توسط سازمان جهانی یونسکو نیز به کاروانسرای زین الدین رسیده است.آشپزخانه ی این بنا در مرکز بنا واقع شده است و اداره ی این کاروانسرا بر عهده ی خانواده ای بلوچی می باشد.حمام ها و سرویس های بهداشتی عمومی این کاروانسرا درحیات قرار دارد. اتاق ها،شاه نشین عمارت، سکوهای استراحت و بادگیر ها از بخش های تشکیل دهنده ی بنا محسوب می شوند. این کاروانسرا در مسیر یزد به کرمان تنها استراحتگاه سنتی به شمار می رود و از مصالح اولیه تشکیل شده و شکوه سنتی خود را حفظ کرده است.

آشنایی با کاروانسرای زین الدین در مهریز

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

تماس با ما

همکاری با ما

تور کیش با پرواز ماهان

تور دبی با پرواز ماهان

تور آنتالیا با پرواز ماهان

تور دبی ویژه شهریور 94 با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر