ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مناطق دیدنی و گردشگری استان آذربایجان غربی

آذربایجان غربی یکی از استان هایی است که جاذبه های گردشگری و فرهنگی بسیاری دارد. از این رو که در غرب کشور قرار گرفته است مخلوط چندین فرهنگ و زبان و دین مختلف است که به زیبایی های آن می افزاید. جاذبه های گردشگری این استان ترکیبی از چند زبان مختلف مانند ترکی و فارسی و ارمنیست و این هم به این دلیل است که در سال های دور با روی کار آمدن پادشاه های مختلف بناهای مردمی با فرهنگ آن زمان ساخته شده که توسط مردم در جاهایی قرار گرفته است.

در آذربایجان غربی جاذبه های طبیعی و فرهنگی بسیار زیادی موجود است که از این رو می‌توان در فصل های خوش آب و هوای سال به آنجا با خیال راحت سفر کرده و از آب هوای خوب و مردم خونگرم و ساده آنجا لذت ببرید. بهترین زمان برای بازدید از این استان فصل تابستان و فصل بهار است چون این منطقه از مناطق کوهستانی بوده است در این فصول هوا کمی رو به تعادل رفته و به سوی گرمی یا سردی خیز برنمی‌ دارد به همین علت در این فصول می‌توان در آنجا لذت کافی را برد.

تخت سلیمان

این مجموعه بزرگ که مجموعه ای از فرهنگ های تاریخی و فرهنگ های اجتماعی است. زیر بنایی به مساحت 124 هزار متر مربع را دارد که خود مساحت بزرگی بوده است. این مکان محل حضور پادشان و سلسله های زیادی اعم از: ماد و اشکانیان و ساسانیان و مغول ها بوده است که در هر سلسله یا پادشاه دستخوش تغییراتی شده که با آن سلسله یا پادشاه همخوانی دارد. این مکان به محل تولد زرتشت پیامبر معروف است که  از آن زمان مکان معروفی برای زرتشت ها به حساب می آید که از این رو این مکان را مقدس نامیده اند.

مناطق دیدنی و گردشگری استان آذربایجان غربی

قلعه تاریخی این بنا که از دوره ساسانیان باقی مانده است در خود آتشکده های زیادی همچون آتشکده آذر گسشب یا آتشکده شاهی یا آتشکده جنگ آوران یا معبد آناهیتا یا آتشکده های کوچک زیادی را در خود جا داده است. دروازه های این بنا و خصوصاً دیوار های محکم و تاریخی آن هر کدام به خود به خود شهرت جهانی دارند. تمامی آثار و قلعه آن در یک حصار بیضی شکل قرار گرفته که دور آن دشت بزرگی وبرای گردش وجود دارد.دیوارهای دور آن به ضخامت 5 هستند که در کنار ارتفاع 14متری آن بنای محکمی را می سازند. لایه بیرونی آن که دارای تعداد زیادی برج دفاع است با سنگ های نمادار که تراش خورده اند تزئیین شده است.

پل قطور

پل قطور یکی از زیباترین پل های استان و حتی خاور میانه است که هر سال گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند و از طبعیت موجود دور و بر خود برای زیبایی هر چه تمام تر استفاده کرده است. پل هوایی قطور شهرت بزرگترین پل هوایی خاورمیانه را داراست و از ین رو می‌تواند پتانسیل خوبی برای جذب گردشگر باشد. این پل که در مرز ترکیه و ایران واقع شده است در شهر قطور قرار دارد که یکی از توابع شهرستان خوی می‌باشد.ایده و اجرای اولیه این پل در سال 1347 توسط دو شرکت انجام شده است که یکی از شرکت های ایرانی بوده و دیگری تابعیت اترییشی داشته است.

در این سال پی ریزی و پایه های بتونی این سازه توسط این دو شرکت انجام شده است و دو سال بعد توسط یک شرکت آمریکایی اسکلت فلزی آن ساخته شده و توسط یک مهندس زن آلمانی ساخته این پل به نحوی عجیب و طولانی ولی زیبا به اتمام رسید.از نظر مساحتی این پل 448 متر طول دارد که ارک فلزی آن 223 متر بوده و از رودخانه قطور 118 متر فاصله دارد.این پل در عین زیبایی خود دارای 10ایه بتونی و محکم بوده که 6 عدد به طرف خوی و 4 عدد آن به سمت رازی است و در مجموع دارای 8دهنه به صورت اکس است که در امتداد هم گسترش یافته اند. رنگ این پل قبل از حمله عراق به ایران قرمز بود که در زمان جنگ به علت دیده نشدن در حمله هوایی این پل را به رنگ خاکی در آورده اند تا از گزند حمله های هوایی در امان بماند.

بازار خوی

شهرستان خوی به دلیل وضعیت مکانی که در آن قرار گرفته است می‌تواند قطعاً شهری مهم تر از شهر های دیگر باشد به دلیل اینکه این شهر در جاده ابریشم یا مکه یولی قرار گرفته است که قدیم استفاده های زیادی از آن می‌شد. این شهر در زمان های قدیم مهد کاروانسرا ها و مسافر خانه هایی بود که تاجرها در آن ها داد و ستد یا معامله یا استراحت می‌کردند.در دوره های مختلف تاریخی خوی دارای مرکز اقتصادی بزرگی بود و توانسته بود به خوبی جای خود را در میان تاجران باز بکند و سعی شده بود که خوی را به عنوان مهد تجارت شمال غرب معرفی کند. در دوره های مختلف تاریخی این شهر رو به نابودی رفته است اما به تدریج با رویش شهری نو در کنار شهر اصلی این شهر از خطر نابودی نجات پیدا کرده است.بازار خوی مکانی است که علاوه بر گذشته هنوز هم به صورت متوالی به عنوان قلب تپنده اقتصاد خوی در این شهر در جریان است و باز هم کاروانسرهای مختلف و تاجرهای مختلف را در کنار هم جمع کند. بازار اخیر شهر خوی دستخوش تغییراتی است که در قرن دوازده توسط سلسله صفوی انجام شد و به بسیاری از نقاط کشور به این صورت رسیدگی شد.

می‌بینیم که آذربایجان غربی با توجه به فرهنگ های زیادی که در خود جای داده است توانسته است جاذبه های مختلفی را در کنار هم جمع کند اگر بخواهیم تیتر وار چند نمونه دیگر از این جاذبه ها بگوییم.باید گفت که فره کلیسا یا آرامگاه شمس تبریزی می‌تواند از جاذبه های تاریخی و فرهنگی دیگری باشد که در آذربایجان غربی وجود دارد.یا می‌توان به مسجد مناره یا دژ بسطام اشاره کرد که خود در نوع خود قلعه منحصر به فرد با گردش تاریخی بسیاری هستند که می‌توان با جهش به تاریخ آنان متوجه شد که مال زمان های بسیار قدیم هستند.این استان همچنان در صدر استان‌هایی است که شما می‌توانید با خیال راحت از بابت لذت سفر به سوی آنجا حرکت کرده و از طول سفر خود در آنجا لذت کامل را ببرید و قطعاً اگر وقتی کمتر از دو روز بگذارید به تمام مکان های تاریخی و فرهنگی این استان دسترسی پیدا نخواهید کرد پس با اطلاع قبلی سفر  و برنامه ریزی کرده تا بتوانید سفر بسیار خوبی را داشته باشید.

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

تور آذربایجان

هتل آدم و حوا آنتالیا

اسامی برندگان اسفندماه باشگاه گردشگری

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

هتل و اسپای کلارک گرینز - ایرپورت ریزورت هند

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد