اطلاعاتی مهم در مورد ارزهای دیجیتال

ارز دیجیتال چیست و برای چه از آن استفاده می شود؟ چه قوانینی باعث استفاده ی گسترده از ارزهای دیجیتال شده است؟ آیا به ارز دیجیتال می توان اعتماد کرد و از آن در معاملات خود استفاده کنیم؟ بهترین ارز برای سرمایه گذاری کدام است؟ این ها نمونه ای از سوالاتی است که ممکن است هر فردی داشته باشد. برای پاسخگویی به این سوالات و کسب اطلاعات  و نکات مهم در مورد ارزهای دیجیتال با ما همراه باشید.

 ارز دیجیتال نوعی پول می باشد که به صورت مجازی استفاده می شود. در حقیقت این نوع از پول الکترونیکی به صورت رمز نگاری شده و غیر قابل هک ایجاد شده است تا کسی قادر به تغییر این ارزها نباشد و افراد بتوانند با خیال راحت به عنوان کیف پول مجازی امن برای خرید و انجام مبادله و معامله در سطح اینترنت و به صورت مجازی استفاده کنند. ابتدا این نوع از رمز نگاری در جنگ جهانی برای انتقال پیام و فرمان های نظامی استفاده می شد که به مرور زمان در ریاضیات و علم های مختلف برای امنیت اطلاعات و ارتباطات و انتقال پول استفاده شد. جالب است بدانید که ارزهای دیجیتال به هیچ کشور و شخص خاص یا شرکت و سازمان دولتی تعلق ندارد و هیچ کس بر آن نظارت ندارد و چون ارزش و امنیت آن در فضای مجازی حفظ می شود در نتیجه کسی نمی تواند ارز دیجیتال تقلبی مانند پول های کاغذی بسازد.

اطلاعاتی مهم در مورد ارزهای دیجیتال

معرفی برخی از مشهورترین ارزهای دیجیتال

بیت کوین: اولین ارز رمز نگاری شده و مشهورترین ارز دیجیتالی در حال حاضر می باشد که توسط شخصی با نام مستعار »ساتوشی ناکاموتو« ساخته شد. عرضه این نوع از پول دیجیتال از طریق فرآیند ماینینگ انجام می شود.

اتریوم: اتریوم یک پلتفرم غیر متمرکز مبتنی بر بلاک چین است که بر خلاف بیت کوین، این ارز دیجیتالی توسط فردی با هویت مشخصی به نام بوترین در سال ۲۰۱۵  ایجاد شد. به اتریوم بلاک چین دوم می گویند زیرا بلاک چین ویژه ی خود را دارد. برنامه نویسان می توانند از این ارز دیجیتالی برای ایجاد برنامه ها و فناوری هایی استفاده کنند که با بیت کوین کار نمی کنند.

ریپل: ریپل یک پلتفرم غیرمتمرکز است که توسط رایان فوگر، در سال ۲۰۰۴ ساخته شد. هدف از عرضه ی ریپل در سال ۲۰۱۲  ایجاد ظرفیت برای تراکنش های بالا می باشد.

لایت کوین: یک ارز دیجیتال نظیر به نظیر یا همان  peer-to-peerاست که  از لحاظ فنی مشابه بیت کوین است با این تفاوت که برای انجام سریع تر تراکنش ها، در سال ۲۰۱۳ عرضه شد.

از سیستم و سایت های پونزی دوری کنید

نکات مهم قبل از سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال

حتماً قبل از این که بخواهید در ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنید بهتر است نکاتی را بدانید زیرا بسیاری از افراد، اطلاعی راجع به این ارزها ندارند و بدون اطلاع سرمایه گذاری می کنند و نه تنها به سود دلخواه خود نمی رسند بلکه متحمل ضرر می شوند بنابراین بهتر است این نکاتی که گفته می شود را قبل از اقدام به سرمایه گذاری در نظر داشته باشید.

1.برای سرمایه گذاری باید فرد ریسک پذیری باشید

بازار ارز دیجیتال به دلیل شرایط خاصی مثل عدم پشتوانه ی نهاد یا سازمانی دارای ریسک بسیار زیادی برای سرمایه گذاری است. بازار ارزهای دیجیتالی مانند بازار بوس و سهام نیست که درآمد داشته باشد بلکه یک رشته کد هستند. بنابراین هر لحظه ممکن است قیمت آن ها بسیار افت کند و شما متحمل ضرر شوید.

از سیستم و سایت های پونزی دوری کنید

۲بدانید که قیمت ارزهای دیجیتالی قابل پیش بینی نیست

بازار دیجیتال نیز همانند بازار بورس و اوراق قابل پیش بینی نیست زیرا قانون یا فرآیندی خاص وجو ندارد که به وسیله ی آن بتوانیم بازار ارزهای دیجیتال را پیش بینی کنیم. قیمت این ارزها وابسته به عرضه و تقاضا است یعنی اگر عرضه و تقاضا بالا باشد قیمت این ارزها هم بالا می رود. هیچ عامل یا فاکتور بنیادی وجود ندارد که بتوان قیمت این ارزها را بر اساس آن ها پیش بینی کرد.

3- از احراز هویت دو مرحله‌ای (2FA) استفاده کنید

امروزه به دلیل این که امنیت اطلاعات برای افراد و سازمان ها بسیار مهم است  احراز هویت دو مرحله‌ای بسیار فراگیر شده است.قبل از این که ارزهای رمز پایه تولید شود استفاده از احراز هویت دو مرحله ای کاری غیر ضروری بود ولی با ورود دنیای ارزهای رمز پایه 2FA  ضروری می باشد. برای این که از سرمایه ی خود محافظت کنید و حساب کاربری شما از هک شدن در مان بماند باید از این نوع احراز هویت استفاده کنید. برای این منظور اپلیکیشن های مختلفی طراحی شده اند تا از اطلاعات محرمانه محافظت کنند.

اطلاعاتی مهم در مورد ارزهای دیجیتال

  1. سکه های خو در را در کیف پول ذخیره کنید

هر چند استفاده از  2FA   برای نگه داشتن سکه در پلت‌فرم‌های آنلاین ایمن است اما  به این پلت فرم ها اطمینانی نیست. چرا که ممکن است این پلت فرم ها به دلیل هک شدن از بین بروند. بنابراین بهتر است سکه‌های خود را در کیف پول هایی همچون Trezor، ledgerwallet  و ... نگه داری کنید.

  1. از قرارگیری در تیم‌های بی تجربه بپرهیزید

از آن جا که حوزه ی ارزهای دیجیتال جدید است تعداد زیادی از تیم ها از تجربه ی کافی برخوردار نیستند. همان طور که یک تیم استارت- آپ اگر به درستی هدایت نشود پروژه با شکست روبه رو  می شود در ارز های دیجیتال نیز به همین صورت است. اساساً هر ارز دیجیتال با هدف ارائه ی یک محصول به منظور حل یک مشکل ایجاد شده است.

اطلاعاتی مهم در مورد ارزهای دیجیتال

6- هیجانات خود را کنترل کنید

در بازار ارزهای دیجیتال شما باید فردی باشید که از عهده ی کنترل هیجانات خود بر آیید. معمولاً افراد تازه کار وقتی نشانه هایی از رشد یا افت قیمت مواجه می شوند سریع تصمیم به خرید و فروش ارزهای دیجیتالی خود می کنند که این مورد اغلب با ضرر همراه هست.

باید به خاطر داشته باشید که نوسانات قیمت در بازارهای مختلف همیشگی است و اگر شما در یکی از ارزهای دیجیتالی سرمایه گذاری کرده اید احساسی و هیجانی عمل نکنید و صبر و شکیبایی به خرج دهید. ارزهای دیجیتال پر طرفدار معمولا دارای نوسات زیادی هستند ولی پس از مدتی افت یا رشد بزرگ، سریع به حالت قبل خود باز می گردند.

7- سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال خاصیت سیال دارد

وقتی شما روی یکی از ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری می کنید باید اطلاع داشته باشید که این سرمایه گذاری مانند سرمایه گذاری روی یک پروژه ی استارتاپ است از این لحاظ که دسترسی به سرمایه برای چندین سال متوقف می شود مگر این که فردی سهم شما را خریداری کند و یا شرکتی که در آن سرمایه گذاری کرده اید عمومی شود. به این خاصیت در سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال معمولا سیال بودن گفته می شود.

اطلاعاتی مهم در مورد ارزهای دیجیتال

8- از سیستم و سایت های پونزی دوری کنید

اگر وارد سایت یا سیستمی شدید که به شما پیشنهاد دو برابر کردن ارز های دیجیتالیتان را داد باید به عقل و منطق خود رجوع کنید که این سیستم ها را نباید معتبر تلقی کرد. به دلیل این که پیگیری تراکنش ها ی ارزهای دیجیتالی بسیار سخت است فعالیت سیستم های پونزی زیاد است.

سیستم پونزی سیستمی است که هویت فرد یا شخص و شرکت در آن مشخص نیست و همین طور فعالیت آن ها واضح نیست. این سیستم ها با وعده ی سود به سرمایه گذاران، سرمایه ی آن ها را جمع می کنند. این سیستم ها پس از مدتی فعالیت و کسب سرمایه های افراد افشا می شوند.

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

تعطیلات در مالزی

مسجد ایرانیان در هند

سیکاندرا در هندوستان

ارگ آگرا در هند

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر