اطلاعات مهم در مورد پارگی رباط صلیبی

آسیب دیدگی رباط صلیبی پا یکی از عوارض شایعی است که در مورد بسیاری از افرادی که در معرض ورزش های سنگین هستند ایجاد خواهد شد . تحقیقات زیادی در این زمینه درباره درمان و پیشگیری از آسیب هایی که ممکن است به این رباط مهم وارد شود ثبت شده اند . یکی از جدی ترین آسیب های ورزشی در بستکتبال بر اثر پرش های مداوم ممکن است به رباط صلیبی پا وارد شود که می تواند برای مدت زیادی فرد را از فعالیت های ورزشی دور کند. عوامل زیادی در آسیب به رباط ها مداخله گر هستند اما مهم ترین دلیل آن ورزش های سنگینی است که معمولا فشار زیادی را بر ماهیچه های پا وارد می کند این فشار معمولا به استخوان ها وارد می شود و باعث آسیب به رباط ها خواهد شد. در اصطلاح عمومی به این حالت معمولا پیچ خوردگی رابط می گویند که به دلیل آسیبی که به رگ ها وارد می کند باعث ایجاد خونمردگی در پوست می شود.

اطلاعات مهم در مورد پارگی رباط صلیبی

 زمانی که رباط جامعیت خود را از دست می دهد معمولا پیچ خوردگی پا ها هم به سادگی اتفاق می افتد. رباط ها در واقع وسیله ای برای ثابت نگه داشتن استخوان ها هستند که اگر آسیب ببینند این جامعیت استخوان ها به خطر می افتد و چارچوب وحفاظ استخوان ها از بین می رود در نتیجه احتمال شکستگی و یا پیچ خوردگی در محل مفاصل بیشتر خواهد شد. رباط ها معمولا نسبت به تاندون های پا پهن تر هستند تاندون ها هم تا حدود زیادی وظایف رباط ها را بر عهده دارند. کلاژن های موجود در رباط ها اغلب متراکم تر از تاندون ها هستند در نتیجه جامعیت وحفاظ آن ها برای حفظ مفاصل بیشتر از تاندون ها خواهد بود در واقع کسانی که رباط پای آنها پاره می شود به راحتی نمی توانند پای خود را نگاه دارند ونیاز دارند که پای آنها به مدت طولانی آتل بندی شود تا از حرکات پا جلوگیری شود. در اصطلاح عامیانه رگ به رگ شدن پاها عامل اصلی پارگی رباط ها می باشد.

اطلاعات مهم در مورد پارگی رباط صلیبی

شدت آسیب به رباط ها معمولا به 3 دسته تقسیم می شود یکی درجه یک است که در آن رباط ومفصل به میزان کمی دچار آسیب می شوند و این بی ثباتی آنها با یک درمان خفیف و یک گچ گرفتی ساده در مفاصل این پارگی برطرف خواهد شد. نوع دیگر که نوع درجه 2 تقریبا نوع متوسط بیان می شود و به میزانی دچار بی ثباتی خواهد شد ولی این مورد هم زیاد نیست ونیاز به مدتی استراحت دارد تا بتواند دوباره تاندون ها و روابطه های پا خود را باز سازی کنند اما نوع سوم آن که در آن پارگی شدید شدید است وخونریزی شدید در مفاصل دیده می شود این مورد نیاز به جراحی دارد و باید سر رباط ها به هم وصل شود این افراد باید در مدت طولانی به هیج عنوان محل بخیه را حرکت ندهند تا به طور کامل بخیه ها جوش بخورند و دو سر محل آسیب یکدیگر را بگیرند در این افراد معمولا بی ثباتی شدیدی را به دلیل پارگی شدید ملاحظه می کنیم.

اطلاعات مهم در مورد پارگی رباط صلیبی

 از عوامل ایجاد پارگی می توان به زمین خوردن شدید از یک بلندی که در آن به سرعت مفاصل جا به جا می شوند و دو سر استخوان ها باعث ایجاد پارگی در رباط ها می شود و یا ضربه شدیدی که به روابط وارد شود در این حالت ممکن است خود رباط پاره شود و یا پیچ خوردگی پا ها ویا هرگونه رباط و مفصل دیگر از نشانه های پارگی رباط معمولا تورم والتهاب در محل مفاصل است و فرد به هیچ عنوان نمی تواند آن مفصل را جابه جا کند و باعث کبودی شدید در موضع می شود درد آن بسیار شدید است وعضلات در نواحی مربوط به رباط دچار اسپاسم وگرفتگی خواهند شد معمولا به دلیل آسیبی که به رگ ها وارد می شود گاها خون مردگی های زیر پوستی شدیدی را می بینیم که ناشی از خونریزی رگ ها می باشد.

اطلاعات مهم در مورد پارگی رباط صلیبی

برای پیشگیری از پارگی رباط نباید هیچ گاه در ابتدا دست به تمرینات سخت پزشکی بدون تمرینات مقدماتی نزدیک شد زیرا این مهم ترین عامل پارگی رباط ها شناخته می شود و برای ثبات وسفتی رباط ها حتما از مواد کلسیم دار استفاده کنید زیرا قسمت اعظمی از کلاژن تشکیل دهنده رباط ها از کلسیم تامین می شوند پس از انجام هر ترمیم باید خود را سرد کنید زیرا در این حالت معمولا بدن گرم است واحتمال پیچ خوردگی مفاصل بیشتر خواهد شد. خانوم ها باید از کفش هایی استفاده کنند که اندازه پاشنه آن مناسب باشد این عامل معمولا به دلیل ثبات پاشنه پا بر روی زمین احتمال پیچ خوردیگ تاندون ها و رباط را بیشتر خواهد شد همچنین اگر پا ها بی تعادل شوند نمی توانید تعادل خود را برگردانید.

اطلاعات مهم در مورد پارگی رباط صلیبی

همواره باید شرایط فیزیکی بدن خود را در نظر بگیرید و ورزش هایی انجام دهید که مناسب با شرایط بدنی شما باشند. در هنگام ورزش سعی کنید از تجهیزات حفاظتی به خصوص در محل رباط ها استفاده کنید زیرا معمولا مفاصل بدن از نقاط آسیب پذیر بدن حساب می شوند به خصوص در ورزش هایی مانند ورزش های رزمی که نیاز به حرکات سریع پا ها دارند.

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

تعطیلات در مالزی

مسجد ایرانیان در هند

سیکاندرا در هندوستان

ارگ آگرا در هند

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر