اقدامات در صورت مسموم شدن کودک

اقدامات در صورت مسموم شدن کودک
- واکنش طبیعی والدین و مراقبین کودکی که یک ماده سمی خورده است، این است که می خواهند کودک استفراغ کند تا ماده خارج شود، اما این کار ممکن است همیشه عاقلانه نباشد.
- کودکی که بنزین و نفت خورده است را مجبور به استفراغ  نکنید، می تواند ایجاد عفونت شدید ریه در کودک نماید.
- کودکی که مواد شوینده خورده است را مجبور به استفراغ نکنید و تحت هیچ شرایطی به او مواد تهوع آور مانند شربت اپیکاک ندهید چون مواد سوزاننده در هنگام بلع باعث سوختگی مری می شوند و با استفراغ دوباره این امر تکرار می شود.
- مایعات پاک کننده حاوی مواد سوزاننده هستند، در صورت تماس با پوست کودک، لباس های آلوده به این مواد را بیرون آورید و آن ناحیه را با مقدار زیادی آب شستشو دهید. در صورت ایجاد آسیب پوستی، تاول و خون ریزی به پزشک مراجعه کنید. اگر این مواد به داخل چشم کودک پاشیده شود، ممکن است در قرنیه آسیب شدیدی ایجاد کند، درچنین مواردی با  اورژانس های پزشکی تماس بگیرید و تا رسیدن پزشک بدون تاخیر با هر نوع آبی که در دسترس است، چشم کودک  را شستشو دهید.

اقدامات در صورت مسموم شدن کودک
- اگر هنوز مقداری سم در دهان کودک وجود دارد؛ از او بخواهید آب دهانش را بیرون بریزد یا با کمک انگشت مواد سمی را از دهان کودک خارج کنید.
- قبل از هرکاری، تنفس کودک و گردش خون او را بررسی کنید. سپس او را از نظر نشانه های سوختگی لب ها، قرمزی اطراف دهان و هم چنین از نظر خواب آلودگی، استفراغ، گرفتگی عضلات معده و تغییرات رفتاری بررسی کنید.
- اگر کودک خواب آلود یا بی هوش است، مشکلات تنفس یا حرکات تشنج دارد؛ با اورژانس 115 تماس بگیرید. تا قبل از رسیدن کمک های پزشکی، کودک را به پهلو قرار داده و سرش را پایین تر از قسمت های  بدن قرار بدهید.
- در صورت مسمومیت با دارو ابتدا در غرض یک تا ده دقیقه یک بررسی ساده انجام دهید تا مطمئن شوید واقعا کودک دارو را مصرف کرده است. در صورت امکان نمونه ای از داروی خورده شده یا طرف آن را به پزشک نشان دهید.

اقدامات در صورت مسموم شدن کودک

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

تعطیلات در مالزی

مسجد ایرانیان در هند

سیکاندرا در هندوستان

ارگ آگرا در هند

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد