ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

با موج نو در سینمای فرانسه بیشتر آشنا شوید (1)

با موج نو در سینمای فرانسه بیشتر آشنا شوید

اگر از علاقمندان جدی سینما باشید و در مورد سینما اهل مطالعه هم باشید، مطمئنا تا کنون به نام موج نوی فرانسه برخورد کرده اید. این جنبش سینمایی که در دهه های 1950 و قبل و بعدش، به موج نو مشهور شد و توانست تاثیرات بسیاری زیادی بر سینمای جهان بگذارد، اهمیت زیادی برای بررسی کردن دارد.

این جنبش در همان زمان نیز توانست سینمای دنیا را زیر و رو کند و جالب است که تاثیراتش، تا کنون نیز ادامه یافته است. شما باید این جنبش و فیلمهای آن را بهتر بشناسید تا بتوانید بهتر فیلم تماشا کنید، از تماشا کردن فیلمها بیشتر لذت ببرید و از همه مهم تر، این که سینما را به خوبی درک کنید.

همانطور که جنبش «نئورئالیسم» در سینما ایتالیا واکنشی بود به سینمای مبتذل و فاشیستی قبل از جنگ ایتالیا و توجه فیلم سازان آن جنبش به مسائل و مشکلات اجتماعی ناشی از جنگ، موج نوی فرانسه را نیز میتوان واکنش جوانان منتقد و دارای دانش سینمایی در واکنش به فیلمهای سطحی و مبتذل و تجازی و البته دورماندن سینماگران بزرگ هنری قبل از جنگ جهانی دوم از خلق آثار سینمایی دانست.

با موج نو در سینمای فرانسه بیشتر آشنا شوید

فیلمسازان موج نو خواهان رویکردی جدید به سینما در کشور فرانسه و دگرگون کردن و تغییر ساختار سینمایی صنعت فیلمسازی فرانسه با نگاه به مسائل و معضلات جامعه معاصر فرانسه بودند. سینمای فرانسه از نیمه دوم دهه پنجاه میلادی، با گسترش حضور تلویزیون در خانه ها، تماشاگران خود را روز به روز از دست داده و دچار رکود و افول شده بود. تهیه کنندگان و تولید کنندگان فیلم در فرانسه که بر خلاف استودیوهای بزرگ هالیوودی در آمریکا (که با ارائه فیلمهای پرده عریض و ارتقای تکنیک های رنگی، تصویری و صدا، توانسته بود تماشاگران خود را در رقابت با تلویزیون دوباره جذب کند) توان اقتصادی بالایی برای ارتقای محصولات خود در رقابت با تلویزیون نداشتند، بنابراین درصدد برآمدند که از نیروی بالقوه جوانانی فیلم ساز که فعالیت های خود را با نوشتن نقدهای سینمایی و فیلم دیدن و ساخت فیلم های کوتاه شروع کرده بودند، حمایت کنند و زمینه مناسبی برای حمایت از تولیدات سینمایی این گروه جدید که چندی بعد به فیلم سازان موج نو معروف شدند، فراهم کنند. علت اصلی حمایت تهیه کنندگان بزرگ سینمای فرانسه از این فیلم سازان جوان، در واقع کم هزینه بودن و کم خرج بودن فیلم های آنان بود. در کنار این موضوع اما، استقبال تماشاگران از فیلم های این فیلمسازان به خاطر استفاده از مضامین و روایت های جدید در فیلم های آنان نیز در حمایت بیشتر از موج نو نقش داشت.

با موج نو در سینمای فرانسه بیشتر آشنا شوید

از معروف ترین فیلم سازان فرانسه که بعدها به بزرگان سینما تبدیل شدند میتوان به این اسامی اشاره کرد: اریک رومر، فرانسوا تروفو، ژان لوک گدار، کلود شابرول، آلن رنه و ژاک ریوت. همه این اسامی تا قبل از به شهرت رسیدن جنبش موج نو در چند نکته مشترک بودند.

بسیاری از اینها کسانی بودند که از مجله کایه دو سینما وارد سینما شده بودند. از علاقمندان به کار تئوریک بودند و از نظریه پردازان سینمای نوین بودند. از لحاظ دانش سینمایی بسیار غنی بودند و با طرح کردن مساله «فیلم ساز مولف» تلاش میکردند تا نقش کارگردان را از نویسنده در سینما پررنگ تر کنند. این فیلم سازان که مکتب موج نو را در فرانسه تشکیل می دادند، فیلم سازی سبک را در سینما ترویج دادند. استفاده از دوربین روی دست تا قبل از اینها خیلی در سینما متداول نبود.

با موج نو در سینمای فرانسه بیشتر آشنا شوید

این فیلم سازان استفاده از دوربین روی دست را تئوریزه کردند و از این پس، فیلم سازان می دانستند که چرا باید از دوربین روی دست استفاده کنند و این متد فیلم سازی در چه فیلمهایی قابلیت اجرا دارد. استفاده از دوربین روی دست باعث می شد تا فیلم سازی بسیار آسان تر و کم خرج تر شود. تا قبل از این مکتب، فیلم سازان مجبور بودند که دوربین های سنگین خود را بر روی سه پایه فیکس کنند و همین باعث می شد تا زمان زیادی صرف فیکس کردن دوربین بر روی سه پایه شود.

ضمن اینکه در همین دوره، تغییرات تکنولوژیکی باعث شد تا دوربین های سبک تری وارد بازار سینما شود. از این به بعد بود که فیلم سازان موج نو از تغییرات تکنولوژیکی به نفع فیلم سازی بهره بردند. در بسیاری از اوقات حتی خود کارگردان عمل فیلمبرداری را هم انجام می داد. تا قبل از این موضوع، تصور اینکه خود فیلمساز بخواهد فیلمبرداری را هم انجام دهد تا خرج فیلمبرداری کمتر شود، بسیار سخت بود.

خدمتی که فیلم سازان موج نو به سینما کردند، این بود که دوربین را به میان کوچه و خیابان آوردند. تا قبل از آنها، فیلم سازان بیشتر در استودیوها فیلم می ساختند. دکورهای پر هزینه، گریم های عجیب غریب و نورپردازی های زیاد، باعث می شد که هم فیلم سازی به غایت سخت شود و هم هزینه فیلم ها بالا باشد. اما دیگر ذائقه مخاطبین سینما تغییر کرده بود و بسیاری از موضوعات این فیلم های استودیویی هم تکراری شده بود.

با موج نو در سینمای فرانسه بیشتر آشنا شوید

اما موج نویی ها با آوردن دوربین به بیرون استودیو و رواج دادن دوربین روی دست، هم از دکور دیگر استفاده نمی کردند و هم به نورپردازی نیاز نداشتند. در خیابان، محیطی که در واقعیت وجود داشت، ماشین ها و افرادی که در شهر پرسه می زدند جزوی از دکور فیلم بودند که باعث می شد فیلم بسیار رئالیستی و باور پذیرتر شود و مخاطب هم از دیدنش بیشتر لذت ببرد.

با نور طبیعی خورشید عمل فیلمبرداری صورت می گرفت و دیگر به نورهای بزرگ داخل استودیو برای نورپردازی کردن نیازی نبود. متد بازی کردن بازی گران هم عوض شده بود و بازی کردن در محیط رئالیستی شهری به آنها آزادی عمل بیشتری می داد تا سینمایی تر بازی کنند. دکورهای استودیو، نورپردزای و گریم های سنگین باعث می شد آنها نتوانند بازی سینمایی انجام دهند و بیشتر تئاتری بازی می کردند.

تغییر میزانسن ها و بازی بازیگران و سبک فیلم سازی در این جنبش باعث شد تا داستان گویی فیلم ها نیز تغییر کند. دیگر داستان فیلم ها اقتباسی از رمان های بزرگ ادبیات فرانسه نبود. بلکه داستانی بود در مورد افراد جامعه معاصر و مخاطب نیز با چنین داستان هایی بیشتر احساس همذات پنداری می کرد.

با موج نو در سینمای فرانسه بیشتر آشنا شوید

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

تماس با ما

همکاری با ما

تور کیش با پرواز ماهان

تور دبی با پرواز ماهان

تور آنتالیا با پرواز ماهان

تور دبی ویژه شهریور 94 با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد