بهترین شماره شش جهان در فوتبال کیست

بهترین شماره شش جهان در فوتبال کیست

شماره شش در فوتبال یکی از مهمترین و کلیدی ترین پست های تاکتیکی است. جای این بازیکن در مرکز میدان و در قلب خط هافبک است. البته شماره شش، اسمی فرمال است و ممکن است بازیکنی که در پست شماره شش بازی میکند، شماره پشت پیراهنش شماره ای دیگر باشد.

از شماره شش های معروف در تاریخ فوتبال، میتوان به  آندره آ پیرلو اشاره کرد. پیرلو کسی بود که به مهندس تیم میلان مشهور بود. حفظ توپ، به گردش درآوردن توپ، انتقال توپ به شیوه های زمینی و هوایی و در نهایت، ایجاد موقعیت برای بازیکنان خط حمله از وظایف پیرلو در این تیم بود. او نه دریبل زن قهاری بود و نه سرعت آنچنان بالایی داشت، فقط به شیوه ای دقیق و با هوش بالایی که داشت موقعیت های تیم خودش را مهندسی میکرد و در هر آرایشی اعم از دفاعی یا هجومی، تیم خود را مدیریت می کرد.

دیگر شماره شش معروف سرخیو بوسکتس بود که تا حدودی مانند پیرلو در تیم بارسلونا تیم خود را مهندسی می کرد. البته او اندکی وظایف تخریبی هم داشت و کمتر در حملات نقش اساسی بر عهده می گرفت. شماره شش در فوتبال سه نوع وظیفه بر عهده دارد که حالا ممکن است یک بازیکن هر سه وظیفه را بر عهده بگیرد و یا اینکه یکی از این سه تا انجام دهد. اولین وظیفه حفظ توپ است، دومین وظیفه تخریب بازی تیم حریف و اجازه ندادن به آنها برای طراحی حملات است و سومین وظیفه هم، ایفا کردن نقش هافبک هجومی است که در این صورت بیشتر تمرکز شماره شش بر دادن پاس های عمقی در داخل محوطه جریمه حریف و همچنین زدن شوت های از راه دور به قلب دروازه قرار دارد.

بهترین شماره شش جهان در فوتبال کیست

اما در حال حاضر شماره شش های شاخصی در فوتبال دنیا بازی میکنند. در تیم منچستر یونایتد، بازیکن شماره پنج این تیم یعنی پل پوگبا است که نقش بازیکن شماره شش را بازی می کند. در تیم چلسی جورجینیو است که این نقش را بر عهده دارد. اما در حال حاضر بهترین بازیکن در این پست، پیانیچ بازیکن خط هافبک در تیم یوونتوس است. پیانیچ را به درستی کمر تیم یووه می دانند. برای تحلیل بهتر بازی های او، اشاره ای به بازی یوونتوس مقابل منچستر یونایتد میکنم که اتفاقا در این بازی شاهد تقابل پل پوگبا و پیانیچ بودیم که هر دو نیز پست بازیکن شماره شش را بر عهده داشتند.

پیانیچ در ترکیب چهار دو سه یک، که ترکیب مورد علاقه ماکس الگری است در خط دو نفره هافبک دفاعی بازی میکند. بازیکن کناری او نیز بیشتر تمرکزش بر دفاع است و پیانیچ آزاد است که تا میتواند در طراحی حملات نقش بازی کند. اما در بازی مقابل منچستر یونایتد، الگری از ترکیب چهار سه سه استفاده کرد که در خط میانی، پیانیچ در وسط بازی میکرد و بنتانکور در سمت راست او و ماتوئیدی هم در سمت چپش توپ می زدند. پیانیچ در این بازی تمام تلاش خود را برای از کار انداختن پل پوگبا و انتقال توپ به سمت ماتوئیدی و کریستیانو رونالدو انجام داد. در واقع هنگامیکه آرایش تیم یووه هجومی می شد، کریس رونالدو که نقش وینگر چپ را بازی می کرد، یک خط به عقب می آمد و ماتوئیدی جای او را می گرفت. در واقع کریس جای خود را با ماتوئیدی عوض میکرد تا هم خودش بهتر بتواند آزادانه در زمین حرکت کند و از خط وسط تا محوطه جریمه منچستر را بپیماید و هم بازیکن سابق پاریس سن ژرمن را در موقعیت گلزنی قرار دهد.

بهترین شماره شش جهان در فوتبال کیست

خوزه مورینیو که طبق معمولی با ترکیب چهار دو سه یک بازیکنانش را به میدان فرستاده بود، پوگبا را مسئول از کار انداختن پیانیچ کرده بود. اتفاقی که هرگز نیفتاد و اتفاقا این پیانیچ بود  که هافبک تیم منچستر را غیر فعال کرد. هر گاه که پوگبا صاحب توپ می شد، پیانیچ به همراه بنتانکور و حتی کوادرادو او را تحت فشار قرار می دادند تا توپ را لو بدهد یا اینکه با پاس اشتباه دادن به توپ گیری بازیکنان یووه کمک کند. بلافاصله بعد از این عمل هم پیانیچ توپ را به کریس رونالدو یا ماتوئیدی پاس می داد. بارها این اتفاق افتاد و نشان داد که ماکس آلگری می خواهد از همین نقطه قوت تیم خود و نقطه ضعف منچستر به خوبی استفاده کند.

یکی دیگر از نقطه ضعف های تیم منچستر یونایتد، برگشت به عقب لوک شاو بود که بعضی اوقات در ضد حملات تیم مقابل جا می ماند. پیانیچ تلاش می کرد که از جای خالی ایجاد شده پشت سر لوک شاو نیز استفاده کند و بر تیم قرمز پوش انگلیسی فشار بیاورد.

بهترین شماره شش جهان در فوتبال کیست

شاید پیانیچ در این بازی بیشتر مسئول طراحی حملات و همچنین تخریب بازی های پوگبا بود، اما او توانایی های دیگری نیز دارد. این بازیکن که قبلا در تیم رم ایتالیا توپ می زد و پس از دورانی که تیم رم آغاز کرد و به پرورش ستاره و سپس فروش آنها روی آورد، به تیم یوونتوس رفت. جالب است بیشتر بازیکنانی را که رم در این چند سال فروخته است، در حال حاضر جزو بهترین بازیکنان دنیا محسوب می شوند. محمد صلاح و آلیسون وینگر و دروازه بان لیورپول که در حال حاضر در لیگ انگلیس غوغا به پا کرده اند از رم به لیورپول رفتند. همین پیانیچ از رم به ییونتوس رفت و ناینگولان نیز که غیبتش در لیگ قهرمانان اروپا مقابل بارسلونا به شدت احساس می شد، نیز از رم به اینتر میلان رفت.

بهترین شماره شش جهان در فوتبال کیست

پیانیچ به جز بازی با پای خوبش و توانایی فوق العاده ای که در به گردش درآوردن توپ دارد، ضربه کاشته زن بسیار خوبی هم است. او چه در تیم رم و چه اکنون در تیم تورینی یووه، بسیاری از گلهای خود را از طریق ضربات ایستگاهی به ثمر رسانده است. همچنین توپ هایی را که وی از کنار زمین به داخل محوطه جریمه حریف ارسال می کند به شدت می توانند برای تیم مقابل خطرناک باشند.

اما مهمترین خطری که در حال حاضر پیانیچ را تهدید می کند، تمایل یوونتوس برای برگرداندن پول پوگبا از منچستر یونایتد است. اگر این دو بازیکن که پست های مشابهی نیز دارند، نتوانند به خوبی با یکدیگر هماهنگ شوند، احتمالا پیانیچ دیگر نخواهد توانست تاثیری را که اکنون در تیم یووه می گذارد، آن زمان هم تکرار کند.

بهترین شماره شش جهان در فوتبال کیست

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل جهان مشهد

رستوران نقش جهان کیش

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

تعطیلات در مالزی

جهان پناه هند

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر