معرفی کتاب انسان آکادمیک - 1.0 out of 5 based on 1 vote

معرفی کتاب انسان آکادمیک

بعد از آن که ارسطو انسان را حیوان ناطق نام گذاری کرد، دسته بندی هایی پدید آمد که انسان ها را به گونه های مختلفی تقسیم می کرد. انسان سیاسی، انسان اجتماعی، انسان اقتصادی، انسان فعال، انسان اندیشه ورز و... . اما از زمانی که دانشگاه ها پدید آمدند، گونه ی جدیدی از انسان ها با خصوصیات جدیدی پدیدار شد. این انسان ها به خاطر انباشت علم در دانشگاه ها پدید آمدند و به جای این که هر کس خودش چرخ چاه را اختراع کند، انباشت علم ب آن ها اجازه داد که از آن پا را فراتر بگذارند. تنها تاثیر دانشگاه ها بر انسان آکادمیک که به تازگی زاده شده است، راه باز کردن برای پیشرفت نبود. پیش از دانشگاه ها، هرکس هرچه به دستش می رسید را مطالعه می کرد و آمیخته ای از خرافات و علم واقعی را در ذهن خود فرو می کرد و دیگر نمی توانست به مسائل به طور منتطقی نگاه کند. اما دانشگاه ها به سرعت به پیرایش علم واقعی از خرافات پرداختند و اگرچه به سوزاندن کتب مثل کشیش ها علاقه ای نداشتند، به سرعت کتب خرافه آمیز و به درد نخور را در انتهای کتاب خانه ها قرار دادند. اینگونه بود که انسان آکادمیک با نگاهی رو به جلو و بدون ترمز دانسته های بدون فایده متولد شد.

معرفی کتاب انسان آکادمیک

پیر بوردیو جامعه شناس و مردم شناس مهم و موثر فرانسوی بود که در سال 1930 متولد شده و در سال 2002 درگذشت. او تحقیقات گسترده ای بر روی انسان ها درون اجتماع انجام داد و نظریات فرهنگی و اجتماعی زیادی دارد که در تخالف جدی با سنت ایده آلیستی اروپا است. تاکید بوردیو بر اهمیت علم و گسترش صحیح آن در جوامع و همچنین دوری از سنت های وابسته به خرافات تاثیر زیادی بر اروپا گذاشت. از کتب او می توان به تمایز، سلطه ی مذکر، الجزایر، عکاسی هنری میان مایه، نظریه ی کنش، درسی درباره ی درس و درباره ی تلوزیون و سلطه ی ژورنالیسم اشاره کرد.

کتاب انسان آکادمیک در پنج فصل انتشار یافته و نه تنها به تمایز انسان اکادمیک با دیگر انسان هایی که می شناسیم می پردازد، توضیح می دهد یک انسان اکادمیک و یک دانشگاه چه تاثیراتی بر جامعه می گذارد. این کتاب تعداد زیادی نمودارهای اماری معتبر را در خود جای داده است که قدرت علمی و استنهاد دعاوی بوردیو را به میزان زیادی افزایش می دهد. در این اثر بوردیو می بینیم که یک انسان جدید آفریده می شود و این انسان مدرن ترین انسان در بین هم نوعان خود است که با منطق و متکی به نتایج علمی ادعا می کند، اما با مشکلات زیادی که ناشی از سنت پیشین است مواجه می شود.

معرفی کتاب انسان آکادمیک

اطلاعات کتاب:

نام کتاب: انسان آکادمیک

نویسنده: پیر بوردیو

مترجم: علیرضا کاویانی

انتشارات: پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی

تعداد صفحات: 444

قیمت: 20000 تومان

معرفی کتاب انسان آکادمیک

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

معرفی گیاه دارویی چای ترش

معرفی خواص دارویی و مفید سیاه دانه

هوش مصنوعی توانسته است در ترجمه به پای انسان برسد

مواردی که در انسان ایجاد مسمومیت می کند

هنر و طبیعت، معرفی احمد نادعلیان

مقدمه ای بر بیماری های مشترک انسان و حیوان (زئونوز)

افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد.
قدرت گرفته از کومنتو فارسی جوملا نال