همه چیز درباره تیروئید و کار آن در بدن

تیروئید یک غده به شکل خنجری شکل در جلوی گردن است دلیل نامگذاری تیروئید هم به این نام این است که در یونان به خنجر، تیروئید می گویند. عملکرد اصلی غده تیروئید در افزایش متابولیسم های بدنی است این غده شامل دو نوع مهم از هرمون ها است که دقیقا در سوخت وساز بدن فعالیت دارند این دو هرمون را به ناتری یودوتیروزین می شناسند که به آن تی3 می گویند وهمچنین تیروکسین که به آن تی 4 می گویند و در رشد ونمو سلول و تنظیم سوخت وساز بدن فرد تاثیر گذار خواهد بود.

 این غده معمولا در کودکان نسبت به حجم بدن اندازه بزرگتری دارد وبزرگترین میزان این غده نسبت به حجم بدن در بلوغ دیده می شود پس از سن بلوغ به تدریج این غده شروع به کوچک شدن می کند اگر این غده در بدن کوچک نشود فرد در معرض بیماری های اتوایمنی قرار می گیرد زیرا یکی از عمل های اصلی تیروئید ایجاد ایمنی سلولی در بدن است سلول های ایمنی سلولی یا تی سل ها معمولا پس از اینکه مراحل اولیه زندگی خود را در مغز استخوان می گذرانند برای گذراندن مراحل بعدی زندگی به سمت تیموس مهاجرت می کنند ودر واقع این غده مهم ترین غده در تامین ایمنی سلولی بدن خواهد بود به همین دلیل هم به سلول های ایمنی بدن تی سل می گویند یعنی سلول تی که اول کلمه تیموس خواهد بود.

همه چیز درباره تیروئید و کار آن در بدن

 این غده در واقع منبع مهم این هورمون ها خواهد بود البته تری یدوتیروزین بیشتر در متابولیسم های بدنی نقش دارد ودر واقع تیروکسین ماده ای است که از تری یدو تیروزین مشتق خواهد شد این غده تنظیم کننده الگوی خواب و اشتها همچنین تجمع چربی وسایر مواد در زیر پوست می شود در واقع تمامی اعمال سوخت وساز بدن در زیر نظر این غده انجام می شود .

معمولا بیماری های مربوط به این غده مربوط به افرادی است که دارای بیماری های مزمن هستند که حدود دو سوم از افراد معمولا از بیماری خود بی اطلاع می مانند در نتیجه بیشتر این افراد زمانی از بیماری خود مطلع می شوند که زمان زیادی برای درمان آن گذشته است این بیمار ها مانند کمبود ید در ساخت هورمون های تیروئیدی استفاده می شود اگر بدن به کمبود ید برخورد کند باعث کاهش عملکرد تیروئید می شود همچنین تیروئید برای آنکه بتواند هورمون های تیروئیدی را تولید کند نیاز به ید دارد برای این کار فشار زیادی به غده تیروئید وارد می شود در نتیجه تیروئید شروع به بزرگ شدن می کند و باعث می شود گواتر را ایجاد کند که ناشی از بزرگ شدن تیروئید می باشد.

همه چیز درباره تیروئید و کار آن در بدن

عملکرد اصلی تیروئید تحت تاثیر غده ای در مغز به نام هیپوفیز است این غده در واقع کنترل کننده اعمال غده تیروئید است. این غده معمولا دچار 3مدل کم کاری تیروئید می تواند بشود که شایع ترین نوع کم کاری غده تیروئید مربوط به کم کاری های تیروئیدی است که می تواند بر روی هورمون تیروکسین اثرگذار باشد که باعث می شود این هورمون به اندازه کافی در تیروئید تولید نشود کمبود این هورمون نشان می دهد که غده هیپوفیز با کم کاری تیروئید در ارتباط است.

معمولا کمبود تولید یک هورمون تیروئیدی ناشی از کمبود فعالیت هیپوفیز در مغز می باشد این غده بیشتر تحت تاثیر هورمون رشد می باشد که این هورمون از هیپوفیز قدامی نشات می گیرد .معمولا این گونه کم کاری تیروئید در اثر آسیب دیدن مغزی یا ضربه به مغز یا بیماری های پیش رونده در مغز مانند پارکینگسون ایجاد می شود که به مرور زمان غده هیپوفیز را هم مورد دستبرد قرار میدهد وباعث می شود که در اثر آسیب دیدن هیپوفیز فرد به تدریج به کم کاری تیروئید هم دچار شود.

همه چیز درباره تیروئید و کار آن در بدن

نوع دیگری از کم کاری تیروئید مربوط به هیپوتالاموس است که غده هیپوفیز را کنترل میکند معمولا اگر در هورمون های ناشی از هیپوتالاموس مشکلی ایجاد شود به سرعت بر روی هیپوفیز اثر می گذارد هیپوتالاموس دارای قسمتی است که عملکرد این غده کل بدن را تحت تاثیر قرار میدهد.

 گاها کم کاری تیروئید به دلیل استفاده از مواد دارویی است که می تواند بر روی یکی از غده های کنترل کننده تیموس اثر گذار باشد یا اینکه خود تیموس را تحت تاثیر قرار دهد که باعث می شود این غده تا زمانی که از این دارو استفاده می شود دچار کم کاری شود سپس پس از مدتی که دارو ها قطع شود  عملکرد تیموس حالت اول باز می گردد.

همه چیز درباره تیروئید و کار آن در بدن

نوعی دیگر از کم کارهای تیروئید مربوط به مشکلات مادرزادی می شود که به صورتی که فرد از ابتدا دچار مشکلات نقص ایمنی هستند این افراد معمولا دچار کم کاری تیروئید می شوند این نشان دهنده نقص های ژنتیکی در افراد می شود . این بیماری ها در رشد ذهنی و جسمی کودک پس از تولد تاثیر گذار خواهد بود این کوکان معمولا رشد قدی درستی ندارند وبه آنها کرنتیسم می گویند معمولا پس از مدتی هم رشد آنها متوقف می شود. این کودکان معمولا سریع تر از سایرین به چاقی مبتلا می شوند و باعث می شود که قد آنها به نسبت کوتاه تر هم نشان دهد. برای این کودکان معمولا برنامه های غربالگری را از سنین کودکی می گذارند کمبود هورمون های تیروئیدی در کودکان در همان سنین پایین آنها می تواند باعث ایجاد عقب افتادگی های ذهنی در این کودکان شود زیرا دقیقا این هورمون ها در پیشرفت های ذهنی این کودکان تاثیر گذار خواهند بود. نوعی دیگر از بیماری های مربوط به تیروئید التهابات حاد تیروئیدی است که هنوز دلیل آن نامشخص است و معمولا در درصد کمی از افراد به صورت پایدار در میاید.


همه چیز درباره تیروئید و کار آن در بدن

از اعمال دیگر تیروئید در بدن کاهش قدرت سیستم ایمنی در دوران بارداری برای جلوگیری از بین رفتن جنین است معمولا در دوران ابتدایی بدن جنین را به عنوان یک جسم خارجی تلقی می کند واگر سیستم ایمنی بدن ضعیف نشود به جنین حمله می کند و باعث دفع جنین می شود همچنین در افرادی که به بیماری های اتوایمنی مانند ام اس دچار می شوند عدم کاهش قدرت سیستم ایمنی در بزرگسالان که به وسیله تیروئید ایجاد می شود می تواند نقش داشته باشد.

همه چیز درباره تیروئید و کار آن در بدن

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

درباره ما

هتل آدم و حوا آنتالیا

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

هتل و اسپای کلارک گرینز - ایرپورت ریزورت هند

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر