اسطوره ایکاروس در سینمای مارتین اسکورسیزی (1)

اسطوره ایکاروس در سینمای مارتین اسکورسیزی

جاه طلبی ویژگی خاصی است، بسیاری آن را برای انسان خطرناک میدانند چرا که یا باعث رفتار ناپسند با اطرافیان فرد می شود و یا بدتر از آن، موجب سقوط شخصی که این ویژگی را دارد خواهد شد. اسطوره «ایکاروس» در افسانه های یونانی کسی بود که بالهایی برای خود ساخت و این بال ها را با موم به شانه های خود چسباند. به ایکاروس توصیه شده بود تا مبادا خیلی به خورشید نزدیک شود اما او حین اوج گرفتن به قدری به خودش بالید که تصمیم گرفت این اوج گیری را ادامه دهد.

ایکاروس بالا و بالاتر رفت و حسابی غرق در شادی و سرور شده بود؛ اما  خبر از این نداشت که مومی که بال ها را به شانه هایش چسبانده به خاطر حرارت خورشید در حال ذوب شدن است. ناگهان موم آب شد و بال ها از بدن ایکاروس کنده شد و او به سمت زمین سقوط کرد. ایکاروس در اسطوره شناسی نماد افرادی است که به خاطر جاه طلبی فراوانی که دارند از هیچ مانعی پا پس نمی کشند و تصمیم می گیرند تا جایی که میشود به چیزهایی که دوست دارند برسند. اما این عزم و تلاش زیاد تا جایی خوب است که فرد دچار غرور نشود. اگر فرد غرق در لذت موفقیت شده و دیگر مقابل هیچ کس و هیچ چیزی پاسخ گو نباشد و بدون هیچ محدودیتی همه چیز را بخواهد، در این حالت احتمال سقوط وی بالا می رود.

اسطوره ایکاروس در سینمای مارتین اسکورسیزی

اسطوره ایکاروس در سینما جزو اسطوره های بسیار محبوب است. در طول تاریخ سینما فیلم های زیادی با این موضوع ساخته شده است. سینما، خود به خاطر ذات رویا پردازانه ای که دارد همیشه به شخصیت هایی که رویایی زندگی میکنند و به زندگی رویایی نگاه میکنند علاقه مند بوده و هست. بنابراین در این یادداشت به سه فیلم معروف و تحسین شده اشاره می کنیم که به زندگی شخصیت هایی که افراد بسیار جاه طلبی بوده اند پرداخته و روند صعود و سقوط آن ها را به تصویر کشیده است.

اما این سه فیلم به جز موضوعی که دارند و آن بازنمایی اسطوره ایکاروس است، یک ویژگی دیگر هم دارند. این سه فیلم محصول کار مارتین اسکورسیزی هستند. بعد از این بررسی مشخص میشود که او شخصا به این اسطوره علاقمند بوده است و سه تا از فیلمهای مشهور وی، به این اسطوره یونانی نقب زده است.

اسطوره ایکاروس در سینمای مارتین اسکورسیزی

شاید معروف ترین فیلمی که در چند سال اخیر با این موضوع ساخته شده است، فیلم «گرگ وال استریت» است. فیلمی از فیلم ساز کهنه کار سینمای امریکا یعنی مارتین اسکورسیزی که شاهد ادامه همکاری او با لئوناردو دی کاپریو در این فیلم نیز بودیم.

مارتین اسکورسیزی و لئوناردو دی کاپریو سالهاست که با یکدیگر همکاری ویژه ای را شروع و ادامه داده اند که حاصل این همکاری چند ساله، تعدادی فیلم بی نظیر بوده است. البته گرگ وال استریت جزو فیلمهای بی نظیری که ماحصل همکاری این کارگردان و بازیگر باشد، نیست اما به هر حال فیلم محبوبی است و نشان می دهد که اسکورسیزی در شرایطی که سن و سالش حسابی بالا رفته باز هم دوست دارد فیلمهایی بسازد که هر بیننده را به خود جذب کند.

اسطوره ایکاروس در سینمای مارتین اسکورسیزی

در گرگ وال استریت، ما در ابتدا کارمندی را می بینیم که زندگی بسیار محقرانه ای دارد و با همسرش که زن مهربان  و ساده ای است مشغول زندگی است. این دو تلاش میکنند با نداری بسازند و کارمندی که لئوناردو دی کاپریو هم نقش او را بازی میکند، برای یک مصاحبه شغلی به شرکت بزرگی می رود. در آن شرکت او با مدیری آشنا می گردد که خلقیات خاصی دارد. کارمند از رئیس خود درس جاه طبلی و سیری ناپذیری را می آموزد و او را الگوی خود قرار می دهد.

در فیلم گرگ وال استریت ما شاهد روند رشد این کارمند معمولی و ساده تا رسیدن به ریاست یک شرکت بسیار بزرگ هستیم. او آنقدر بزرگ و ثروتمند می شود که دیگر با هیچ انسانی از سر تواضع صحبت نمیکند. در اولین اقدام همسر مهربان خود را طلاق می دهد و با زنان زیبای بسیاری زندگی میکند. او از اینجا به بعد میخواهد فقط از زندگی لذت ببرد و هر چیزی که باعث شود او از زندگی معمولی و روتین خارج شود، برایش جذاب است. از دراگ گرفته تا ماشین های مختلف و دوستان جدید و کشتی و هلی کوپتر و غیره.

اسطوره ایکاروس در سینمای مارتین اسکورسیزی

کارمندی که در ابتدا بسیار ساده بود و روز مصاحبه شغلی اش دست و پای خود را گم کرده بود، حالا به گرگ وال استریت تبدیل شده و با هیچ نتیجه و دستاوردی عطش اش نسبت به ثروت و پول سیر نمی شود. در انتهای فیلم او به موانع مختلفی برخورد کرده است و روان و روحش از هم فروپاشیده است. البته در آخر فیلم گفته میشود که پس از آزادی از زندان برای افراد مختلف کلاسهای آموزشی برگزار میکند. او تجربیات مختلفی در این زمینه دارد و شاید علم و تجربه ای که بدست آورده بتواند کمک کند که انسان بهتری باشد.

اما چیزی که مشخص است این است که او هیچ وقت نخواست که چنین فردی باشد. همیشه تلاش کرد تا قدم های بزرگی را با سرعت یکی پس از دیگری بردارد و به همین دلیل هم بود، که بعضی از این قدم های بزرگ باعث شدند تا بالاخره زمین بخورد. اسطوره ایکاروس در این فیلم به خوبی نمایان است و اسکورسیزی که همیشه به بازنمایی این اسطوره در سینمایش علاقمند بود، در سن پیری توانست بار دیگر فیلم زیبا و پر طرفداری با این موضوع بسازد.

اما فیلم دوم از کارنامه سینمایی مارتین اسکورسیزی که از اسطوره ایکاروس اقتباس شده است، فیلم هوانورد است. هوانورد باز هم با بازی لئوناردو دی کاپریو، این بار داستان یک مرد جاه طلب را نشان میدهد که دوست دارد به شهرت برسد. او دیوانه وار عاشق شهرت است و در این راه، از ثروت و اعتبار خودش هم خرج میکند تا به شهرت برسد.

شوق و ذوق او به خلبانی و انجام پروازهای عجیب و غریب، بیشترین اشاره را به شخصیت ایکاروس دارد. او عاشق ارتفاع است و دلش میخواهد تا آنجا که میتواند اوج بگیرد. هواپیماهای مختلف و متنوعی را میخرد و یک باند فرود اختصاصی برای خود تهیه میکند. در کنار هوانوردی او عاشق سینما و فیلم سازی هم هست.

اسطوره ایکاروس در سینمای مارتین اسکورسیزی

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

تعطیلات در مالزی

مسجد ایرانیان در هند

سیکاندرا در هندوستان

ارگ آگرا در هند

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر