ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

تحلیل و بررسی فیلم رستگاری در شاوشنک

اطلاعات فیلم:

نام فیلم: رستگاری در شاوشنک (Shawshank redemption)

کارگردان: فرانک داربونت

نویسنده: فرانک داربونت

بازیگران: تیم رابینز، مورگان فریمن، باب گانتن، کلانسی براون، گیل بلاز، مارک رولستون، جیمز ویتمور، پل مک کرین

 تحلیل و بررسی فیلم رستگاری در شاوشنک

امید چیز عجیبی است. توانایی های عجیبی به انسان می دهد و موجب می شود اتفاقات زیادی رخ دهد. کوه کندن فرهاد برای شیرین قطعا یک دروغ تاریخی است، اما اگر به جای عشق شیرین امید به آزادی باشد قطعا باورپذیر است. رستگاری در شاوشنک یکی از بهترین روایت ها از تاثیر امید بر انسان است. ماجرا از جایی شروع می شود که فردی به خاطر قتل همسرش به زندان می افتد، برای ابد و او می فهمد که بی گناه بوده و تلاش برای آزادی از همان جا شروع می شود. سال های زندان این فرد قطعا با دیگران متفاوت است. او یک تبهکار نیست، او به خاطر بدشانسی و این که تمام شواهد علیه اوست به زندان افتاده. پس قرار نیست مانند دیگران زندگی کند. زندان با چنینی فردی تغییر می کند، نه تنها زندان، که زندانیان هم فرق می کنند.

تحلیل و بررسی فیلم رستگاری در شاوشنک

در این فیلم نه تنها شاهد امید و تغییر، آن هم در شرایط زندان و آن هم یکی از بدترین زندان ها هستیم، که شاهد نوعی جامعه شناسی هم هستیم. چطور امید می تواند یک جامعه، آن هم جامعه ی زندانی ها را تحت تاثیر قرار دهد. از طرف دیگر می بینیم که شخصیت ها هر کدام با چه پیشینه ای چه رفتاری در شرایط تغییرات عمده و حتی آزادی از خود بروز می دهند. شاید بتوان گفت دقت نظر کارگردان در بررسی شخصیت ها مهم ترین شاهکار این فیلم است.

سال هاست رستگاری از شاوشنک در صدر 250 فیلم برتر IMDB قرار دارد. جایگاهی که به گمان قریب به اتفاق منتقدان حق این فیلم نیست. به همین صورت این فیلم علی رغم حضور در جشنواره های مختلف و حتی نامزدی های متعدد توانست تنها دو جایزه ی انجمن فیلم ژاپن و انجمن سینماتوگراف های آمریکا را برنده شود. پس شاید باید تنها علت موفقیت این فیلم در حوزه ی عمومی که موجب صدر نشینی این فیلم در دیتابیس فیلم ها شده است را استقبال عمومی و تاثیر گذاری اتفاقات این فیلم به حساب آورد.

تحلیل و بررسی فیلم رستگاری در شاوشنک

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

هتل و اسپای کلارک گرینز - ایرپورت ریزورت هند

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

آب و هوای مالزی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد