ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مناطق مناسب پرنده نگری در ایران

شبه جزیره میانکاله

میانکاله شبه‌جزیره باریکی است که از شمال با دریای خزر، از جنوب با خلیج باریک و کم‌عمق گرگان و از غرب با تالاب زاغمرز و مرداب لپوی بهشهر همسایه است. در شرق آن جزیره آشوراده قرار دارد که با تنگه باریکی به طول کمتر از یک کیلومتر همسایه بندر ترکمن است.مسیر اصلی ورود به میانکاله جاده‌ای‌ست که از نکا به سمت روستای زاغمرز رفته و با عبور از کنار تالاب زاغمرز به میانکاله می‌رسد.

 

مناطق مناسب پرنده نگری در ایران
یکی از مهمترین مناطق پرنده نگری در ایران، شبه جزیره میانکاله است. میانکاله که از سوی یونسکو به عنوان ذخیره‌گاه طبیعی زیست‌کره به ثبت رسیده، شبه جزیره‌ای است که به نسبت سواحل دیگر مازندارن، طبیعت بکرتری دارد و از ساخت و سازها در امان مانده. همین طبیعت بکر میانکاله هم باعث شده تا تالاب‌ها و سواحل این منطقه علاوه بر پرنده های مهاجر، مکانی برای تخم‌گذاری ماهی‌های دریای خزر از جمله کپور، کفال و ماهی‌های خاویاری باشد، به طوری که نیمی از خاویار ایران از آب‌های این منطقه صید می‌شود. پرنده‌هایی که بومی میانکاله هستند و اینجا زندگی می کنند قرقاول و دراج است و پرند‌ه‌هایی که به اینجا مهاجرت می کنند: انواع مرغابی، غاز وحشی، قوی فریادکش، مرغ سقای پاخاکستری، فلامینگوو پرستوی دریایی هستند. 

 

مناطق مناسب پرنده نگری در ایران

تالاب فریدون کنار

امید، آخرین درنای سیبری است و ده سالی است که تالاب فریدونکنار را برای کوچ خود انتخاب کرده است. این پرنده ۱۳۵ سانتی متری و صدایی آرام و دلنشین دارد، یک درنای نر و آخرین بازمانده از جمعیت غربی درنای سیبری است که هرسال به تنهایی مهاجرت زمستانه‌اش را انجام می‌دهد و نزدیک به ۳ هزار کیلومتر را طی میکند تا به فریدونکنار برسد.

 

مناطق مناسب پرنده نگری در ایران

قدیم‌ها یعنی تا سال ۲۰۰۷، درناهای گروه شمال روسیه زمستان‌ها به پارک ملی بوجاق کیاشهر هم می‌آمدند، اما امروزه نسل آن‌ها در ایران تقریباً منقرض شده و تنها یک تک درنا باقی مانده است. این پرنده معمولا اواسط آبان و اوایل آذر هر سال به این تالاب می آید و تا اواسط اسفند در تالاب می ماند. به جز این درنا، پرندگان دیگری مثل انواع غاز، مرغابی، قو، باکلان، پرلا، کشیم و حواصیل گرفته تا پلیکان، قره‌غاز، شاهین، عقاب دریایی و عقاب شاهی هم در فریدونکنار زندگی می‌کنند.

 

مناطق مناسب پرنده نگری در ایران

تالاب میقان

 تالاب میقان در استان مرکزی و در نزدیکی شهر اراک واقع شده است.یکی از مهمترین تالاب های پرنده نگری کشور تالاب میقان در ۱۵ کیلومتری شمال شرق اراک است که در کنار تالاب گاوخونی از تالاب های مرکزی ایران پذیرای پرندگان مهاجر هستند.  تالاب میقان از لحاظ آب و هوایی دارای زمستان های معتدلی است و همین ویژگی باعث شده در پاییز و اوایل زمستان محل سکونت پرندگان به ویژه پرندگان مهاجر از مناطق شمال ایران و مناطق سردسیری باشد.

 

مناطق مناسب پرنده نگری در ایران
بیش از ۶۰ درصد پرندگان استان اراک و ۱۶ درصد پرندگان کشور در این تالاب زندگی می‌کنند. هچنین میقان، سالانه میزبان بیش از ۱۲ هزار پرنده مهاجر است و این ویژگی این تالاب را به یکی از دیدنی ترینها تبدیل میکند. تعداد درناهای این تالار آنقدر زیاد است که روز ۱۵ آبان هرسال روز درنا در این تالاب نام گذاری شده است. 

 

مناطق مناسب پرنده نگری در ایران

تالاب عشق آباد
تالاب عشق آباد در 25 کیلومتری مرکز شهرستان ری، در منطقه قلعه نو و مجاور روستای عشق آباد قرار دارد.  برای رسیدن به تالاب از مرکز شهر تهران حدود 40 کیلومتر رانندگی نیاز است. تالاب عشق آباد به دلیل قرار گرفتن در مسیر (Corridor) مهاجرت پرندگان برای سال هاست که این دریاچه مصنوعی به یک زیستگاه مناسب برای اقامت های دائم، بلند مدت یا کوتاه مدت پرندگان تبدیل شده است . بنا بر آمار نماینده باشگاه پرنده نگری در این تالاب در سال 94 بیشتر بر 550 نفر گردشگر شامل عکاس، طبیعت گرد، پرنده نگر و... به تماشای این تالاب آمده اند.

 

مناطق مناسب پرنده نگری در ایران

که سهم پرنده نگرها بیش از 50درصد بوده است. ۶ هزار هکتار [از] زمینهای عشق آباد توسط جلیل وند رضایی معروف به سهام الدوله وقف شده است. در حال حاضر این تالاب به صورت خصوصی اداره میشود و یکی ازبهره برداری های اقتصادی آن پرورش ماهی است و برای سرمایه گذاری در گردشگری چندین اداره مثل اداره اوقاف، منابع طبیعی و میراث فرهنگی و گردشگری صاحب نظر هستند در حالی است که سرمایه گذار پرورش ماهی، تالاب را از اداره اوقاف اجاره کرده است . تالاب از سال 1380 با مساحت کل 185 هکتار (شامل دریاچه و حوضچهها و زمینهای اطراف) تحت اجاره مستاجر کنونی میباشد. 

 

مناطق مناسب پرنده نگری در ایران

پارک شهر تهران

پارکی است که یکی از جاذبه های پایتخت محسوب می شود. اگر ساکن تهران هستید و به شرکت در برنامه های پرنده نگری در پاییز علاقه هستید نیاز به طی کزدن مسیرهای طولانی نیست، زیرا پارک شهر اولین سایت پرنده نگری تهران دوسال است که کارش را آغاز کرده است.
این پارک در طول یک سال میزبان بیش از ۴۰ گونه پرنده وحشی است که برخی از آنها بصورت بومی، برخی مهاجر بهاره و تابستانه، برخی مهاجر پاییز و زمستان و برخی به عنوان مهاجر عبوری هستند و از مسافت‌های بسیار دور مثل قاره آفریقا و یا از کشورهای شمالی ایران وارد این پارک شده اند. در سایت پرنده نگری پارک شهر امکانات پرنده نگری هم در اختیارتان قرار داده می شود و کارشناس پرنده‌نگری هم شما را راهنمایی میکند. 

 

مناطق مناسب پرنده نگری در ایران

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل ایران مشهد

تسهیلات دارندگان ایران کارت بانک آینده

هتل ایران کیش

تور مالزی با قیمت مناسب ویژه شهریور 94

تور ارمنستان ویژه شهریور 94 با قیمت مناسب

تور مشهد ویژه شهریور 94 با قیمت مناسب

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد