همه چیز درباره کاخ ساسانی سروستان - 5.0 out of 5 based on 1 vote

همه چیز درباره کاخ ساسانی سروستان

کاخ سروستان در استان فارس واقع شده و از قدیمی ترین گنبد آجری کشور به شمار می رود. این کاخ در زمان بهرام گور ساسانی ساخته شده و حدود 30 هکتار وسعت داشته است. در ادامه شما را بیشتر با این مجموعه تاریخی آشنا می کنیم. 

همه چیز درباره کاخ ساسانی سروستان

زمان ساخت کاخ سروستان

بر اساس تحقیقات انجام شده توسط باستان شناسان این کاخ در اواخر دوران ساسانی ساخته شده است. هم چنین در کتاب المسالک و الممالک در مورد شهر استخر توضیحاتی داده شده و از آن به عنوان قدیمی ترین شهر فارس یاد شده است. این کتاب از بنایی یاد می کند که از سنگ و گچ ساخته شده و بسیار عظیم می باشد. این ساختمان دارای بخشهای مختلفی از جمله گنبدهای تالار ستون دار، چند ایوان، اتاق ها و راهروهای بسیاری می باشد.

معماری کاخ سروستان

نمای اصلی بنا در ضلع جنوبی واقع شده و شامل یک ایوان مرکزی و دو ایوان کوچکتر در دو طرف می باشد. ایوان مرکزی به تالار اصلی و بعد از آن به چهار حیاط راه دارد و دیوار جنوبی تالار مرکزی به یک ایوان جانبی خارجی می رسد. هم چنین ایوانی که در سمت شمال کاخ قرار دارد توسط چند پله به محوطه خارجی کاخ وصل می شود ولی ایوان بزرگ شرقی به تالار مرکزی و بخش های ديگر بنا راه دارد. در دو طرف این بنا دو اتاق باریک با طاق گهواره ای واقع شده و از گوشواره برای تقویت گنبدهای مدور استفاده شده است. همچنين تپه ها و ناهمواری های زمین های مجاور نشانگر بنایی می باشد که در نزدیکی کاخ بنیاد بوده است. بعضی از پژوهشگران بر اساس طرح کلی، این ساختمان را به اواخر دوران ساساسنی نسبت می دهند. کاخ ساسانی سروستان از سنگ و گچ ساخته شده و دارای ایوانی مربع شکل با ۱۳متر طول و عرض و ۱۸متر ارتفاع است. جالب است بدانید که کاخ سروستان به کاخ اردشیر در فیروزآباد شباهت بسیاری دارد. هم چنین کاخ سروستان از کاخ فیروز آبادی بسیار کوچکتر است.

همه چیز درباره کاخ ساسانی سروستان

مشکلات کاخ ساسان سروستان

کاخ ساسانی یکی از باشکوه ترین بناهای تاریخی در استان فارس می باشد. متاسفانه تابلویی که این بنا را به گردشگران معرفی کند وجود ندارد. هم چنین توریست ها برای دسترسی به آب آشامیدنی باید 5 کیلومتر پیاده روی کنند. در مسیر شیراز نیز هیچ تابلویی برای راهنمایی وجود ندارد و ممکن است گردشگران در پیدا کردن آن دچار مشکل بشوند. به علاوه  این مجموعه فاقد سرویس بهداشتی یا امکانات رفاهی مانند سکو یا صندلی برای استراحت می باشد.

آدرس کاخ سروستان

نشانی: استان فارس، 9 کیلومتری جنوب غرب شهرستان سروستان، مسیر منتهی به روستای نظرآباد

نکته مهم

بهترین زمان برای کاخ سروستان، بهار می باشد. در این فصل آب و هوا فوق العاده است. فراموش نکنید حتما وسایل مورد نیاز را همراه خود ببرید. بعد از بازدید از این مکان می توانید برای اقامت از هتل های شهر شیراز استفاده کنید.

همه چیز درباره کاخ ساسانی سروستان

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

درباره ما

کاخ ورسای پاریس

کاخ سلطنتی مادرید

کاخ کرملین مسکو روسیه

کاخ پترهوف سن پترزبورگ روسیه

کاخ پادشاهی بانکوک تایلند

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر