همه چیز در مورد چاودار

چاودار (نام علمی: Secale cereale) گیاهی از تیره گندمیان می‌باشد؛ که در صنایع نانوایی و محصولات آردی کاربرد بسیار دارد. در ادامه به گیاه چاودار می‌پردازیم.

چاودار چیست

چاودار همان‌طور که اشاره شد از خانواده گندمیان بوده و هر 100 گرم آن دارای 338 کیلوکالری انرژی، 1.6 گرم چربی، 0 میلی‌گرم کلسترول، 2 میلی‌گرم سدیم، 510 میلی‌گرم پتاسیم، 76 گرم کربوهیدرات کل، 2 درصد کلسیم، 14 درصد آهن، 15 درصد ویتامین B6 و 27 درصد منیزیوم می‌باشد.

 

همه چیز در مورد چاودار

فواید چاودار

_مؤثر جهت لاغری و کاهش وزن

فیبر چاودار در بین غلات منحصربه‌فرد می‌باشد و این باعث می‌گردد که شما با مصرف چاودار خیلی زود احساس سیری نمایید.

_جلوگیری از سنگ صفرا

تحقیقات اخیر نشان داده است که یک عنصر مهم در چاودار است که می‌تواند به کاهش شدت سنگ‌های صفراوی کمک کند. همان‌طور که در بالا توضیح داده شد، ممکن است این موضوع بسته به فیبرهای موجود در غله چاودار باشد. فیبرهای چاودار از نوع محلول و نامحلول می‌باشند و این تا حد زیادی می‌توان مانع از تشکیل سنگ‌های صفراوی گردد.

_کنترل دیابت

یکی از نگرانی‌های افراد مبتلابه دیابت این مسئله است که چه بخورند و چه میزان بخورند تا قند خونشان بالا نرود. چاودار در مقایسه با گندم این شانس را دارد که دیرتر نشاسته موجود در آن تجزیه شده و تبدیل به قندهای ساده گردد که این می‌تواند تا حد زیادی برای بیماران دیابتی مفید واقع شود. چرا که چاودار از مولکول‌های بزرگ تشکیل گردیده است که دیرتر هضم می گردند. 

_بهبود هضم

ترکیب و نوع فیبرهای موجود در چاودار برای دستگاه گوارش بسیار مفید است. هم‌چین این فیبرها به افرادی که به یبوست یا انسداد روده مبتلا هستند کمک می‌کند که به مشکل خود غلبه کنند. همچنین چاودار قادر است گاز اضافی روده‌ها و همچنین درد معده را کاهش داده و حتی می‌تواند از سرطان روده جلوگیری به عمل آورد.

_کاهش فشارخون

مانند دانه‌های دیگر؛ چاودار جهت سلامت قلب بسیار مفید می‌باشد. چراکه در بافت ترکیباتی چون فیبرها از نوع محلول و نامحلول و همچنین مواد معدنی و ویتامین‌های را دارا می‌باشد.

_جلوگیری از سرطان

ترکیبات آنتی‌اکسیدانی موجود در دانه چاودار قادر است در پیشگیری از سرطان مؤثر باشد. این ترکیبات درواقع با مبارزه با راد یکاهای آزاد موجود در بدن از سرطانی شدن سلول‌های بدن جلوگیر می‌نمایند.

 

همه چیز در مورد چاودار

همه چیز در مورد چاودار

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد.
قدرت گرفته از کومنتو فارسی جوملا نال

مطالب مشابه

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

تعطیلات در مالزی

مسجد ایرانیان در هند

سیکاندرا در هندوستان

ارگ آگرا در هند