پیشینه تاریخی نام شهر کرمانشاه - 0.0 out of 5 based on 1 vote


پیشینه تاریخی نام شهر کرمانشاه


با توجه به اسناد و مدارکی که وجود دارد، منطقه ای به نام کرمانشاه، در ایران وجود داشته است. و با وقایع سیاسی و طبیعی که در این شهر اتفاق افتاد، همچنان با ثبات پا بر جا ماند. از هزاران سال پیش تاکنون، نام شهر کرمانشاه به صورت های گوناگون عنوان شده است. شخصی به نام هرودوت، از گرمانی ها به عنوان نژاد پارسی، یاد کرده است. که در اطراف کرمانشاه می زیسته اند. شرف الدین بدیسی، نویسنده کرد دوران صفویان، یکی از طایفه های کردها را، کرمانج، دانسته که در اطراف کرمانشاه زندگی می کرده اند و از طوایف گرمانی های دوره ی هخامنشیان بوده اند. که در دوران هخامنشیان این شهر به اسم های کامبادان، کارمیسین، کارمیشین وکرمینشان یاد می شد.

 

پیشینه تاریخی نام شهر کرمانشاه

با گذشت زمان ورود عرب ها به ایران، واژه و نام ها دچار تغییراتی شد، بصورتی که واژه هایی مثل پ، چ، ژ، گ، در زبان عرب ها جایگاهی نداشت و درحدی که کرمانشان به اسم قرماسین یاد می شود. و دراصل این واژه (گرمان+سان) بوده که برای تلفظ راحت به قرماسی تبدیل شده است. که در زبان پهلوی ساسانیان، واژه سان ( ساه) به معنای مانند بوده است. در واژه ی کرمانج، آنچه از جزییات تاریخی دیده می شود، کر به معنای کوه بوده است و مان یعنی مکان. پس این تحلیل می شود که کرمانجان یا کرمانشاهان به معنی سرزمین کوهشاهان بوده است. از طرفی کرمانشاه لقب بهرام چهارم، پادشاه ساسانی بوده است. پس در نگاه کلی سرزمینی به اسم باختران، باختریان، بلخ، و بخذی، در باختر ایران به این اسم نبوده است.

 

پیشینه تاریخی نام شهر کرمانشاه

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی، چون کرمانشاه و یا کرمانشاهان دارای واژه ی شاه است. بدون هیچ دلیلی اسم آن را عوض و به جای آن قهرمان شهر، ایمان شهر، و باختران نهادند. مردم این شهر تاکنون، نام و آوازه شهر خود را، حفظ کرده اند و با تغییرات کنار نیامده اند. درسال 1371، هیاتی توسط دولت تشکیل شد و نام باختران را مجدد به کرمانشاه تغییر داد. در زمان ساسانیان، مقر فرماندهی و زندگی حاکمان و شاهان در کرمانشاه بود. کرمانشاهان یکی از مناطق مهم باختر ایران است که به علت همجواری با فرهنگهای ایلامی ها و کاسی ها و فرهنگ بین النهرین و همچنین با داشتن کوهپایه های زاگرس و دره های سبز و خرم، جایگاه مهمی در تمدن ایران داشته است. کرمانشاهی ها به دو دسته تقسیم می شوند. آنهایی که به زبان فارسی و با لهجه صحبت می کنند و آنهایی که به زبان کردی صحبت می کنند. که خود زبان کردی به چند گویش تقسیم می شود: گویش کردی کلهری، گویش کردی اورامانی، گویش کردی سورانی، گویش کردی لکی

 

 

پیشینه تاریخی نام شهر کرمانشاه

0.5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.50 (1 Vote)
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد.
قدرت گرفته از کومنتو فارسی جوملا نال

مطالب مشابه

شهر جرموک ارمنستان

شهر سنگی اوپلیستیخه گرجستان

شهر سیقناقی گرجستان

شهر سوخته بانکوک تایلند

بازار شهر چین کیش

شهر باستانی پرگا آنتالیا