23 پیتزای معروف جهان را بشناسید

پیتزا غذای معروف و سنتی ایتالیای هاست که شامل یک لایه نان، یک لایه سس گوجه فرنگی و نهایتا یک پنیر در لایه فوقانی است. دستور پخت پیتزا در قرن 10 میلادی برای اولین بار، در شهر "گائتا" ایتالیا به ثبت رسید. به تدریج پیتزا از محدوده ایتالیا خارج شد و بنا به ذائقه های مختلف در شکل های متفاوتی ارائه شد. در ادامه 23 نوع از پیتزا در نقاط مختلف دنیا را به شما معرفی می کنیم.
1-لاهماجون، ترکیه


23 پیتزای معروف جهان را بشناسید

لاهماجون از یک لایه نازک نان و یک لایه از مواد خوشمزه تشکیل شده است. مواد آن شامل: گوشت چرخ‌کرده، گوجه، پیاز و کمی هم سبزیجات معطر می باشد. این پیتزا باید به صورت ترد و برشته آماده شود که نوعی میان وعده محسوب می شود. این غذا را به راحتی در کافه ها و نان پزی های ترکیه می توانید پیدا کنید.
2-لانگوس، مجارستان


23 پیتزای معروف جهان را بشناسید

نان این پیتزا باید در روغن داغ سرخ شود و روی آن با موادی از خوراکی های شور یا شیرین پوشیده می شود. در این نوع پیتزا از کره سیر، خامه ترش و یا پنیر رنده شده استفاده می کنند.
3-پیتزای شهر اولد فورج، آمریکا

23 پیتزای معروف جهان را بشناسید

شهر اولد فورج واقع در کشور آمریکا و در شمال شرقی پنسیلوانیا می باشد. در این محل پیشتر ها "معدنچیان" زندگی می کردند. پیتزاهای این شهر معروف به "پیتزای سفید" بوده و به شکل مربع در داخل یک سینی تهیه می شوند. برای پخت این پیتزا ابتدا باید هر دو سمت نان برشته شودو در وسط خمیر، پنیری چسبناک ریخته می شود. در پایان نیز از سیزیجات معطر استفاده می کنند.
4-پیده، ترکیه

 

23 پیتزای معروف جهان را بشناسید

این پیتزا با نانی قایقی شکل درست می شود و قدمت آن به دوره عثمانی ها بر می گردد. مواد رویه این پیتزا شبیه به پیتزای ایتالیایی است که از پنیر، گوشت، تخم مرغ و سبزیجات استفاده می کنند. این پیتزا را می توان در هر نقطه ای از ترکیه تهیه و به عنوان میان وعده مصرف نمود.
5-پیتزای دیترویت، آمریکا

 

23 پیتزای معروف جهان را بشناسید

پیتزای دیترویت نوعی پیتزای مستطیلی شکل با طعمی فوق العاده است. خمیر این پیزا قطر زیادی داشته و در قسمت زیرین باید کاملا ترد و برشته باشد. در این نوع پیتزا قطعه های پنیر خامه ای را قبل از سس گوجه فرنگی روی خمیر می ریزند. تعدادی حلقه پپرونی در لایه بالایی این پیتزا استفاده می شود.
6-زاپیکانکا، لهستان

 

23 پیتزای معروف جهان را بشناسید

پیتزای زاپیکانکا کمی شبیه به پیتزای نان فرانسوی اما کمی خوشمزه تر از آن است. این پیتزا مانند ساندویچ پیچیده نشده به نظر می رسد و برای پخت آن باید یک نان باگت را از وسط برش داد و روی آن را با قارچ و پنیر پوشانید و در فر برشته کرد. در پایان پیتزا را از فر بیرون آورده و بلافاصله سس کچاپ لهستانی را روی آن می ریزیم.
7-خاچاپوری، گرجستان

 

23 پیتزای معروف جهان را بشناسید

ترکیبی خوشمزه از نان و پنیر تبدیل به غذایی سنتی به نام خاچاپوری شده است. برای تهیه این پیتزا باید خمیر را به شکل قایق درآورده و داخل آن را با پنیر و در صورت تمایل کمی تخم مرغ پر کرد. هنگام خوردن این پیتزا باید تکه های نان را از کناره ها جدا کرده و داخل مواد جسبناک وسط فرو کنید.
8-پاسترمایلیا، مقدونیه

 

23 پیتزای معروف جهان را بشناسید

برای درست کردن پیتزای پاسترمایلیا احتیاج به نان های بیضی شکل داریم. روی این پیتزا نیز با زرده‌ی تخم‌مرغ و قطعات گوشت پوشیده می شود. این پیتزا به پیده ترکی شباهت زیادی داشته و بین مردم مقدونیه طرفداران زیادی دارد. در یکی از شهرهای این کشور، سالانه جشنواره ای برای این پیتزا برگزار می شود.
9-پیتزای کباب، سوئد

 

23 پیتزای معروف جهان را بشناسید

گوشت کبابی، سس گوجه فرنگی، سس ماست خامه‌ای و فلفل تند از جمله موادی هستند که برای رویه این پیتزا استفاده می شوند. برخی این پیتزا را همراه با سیب زمینی سرخ کرده سرو می کنند.
10-پیتزای نیو هاون، آمریکا

 

23 پیتزای معروف جهان را بشناسید

پیتزای نیو هاون یا به زبان محلی ها "آپیتزا" یکی از غذاهای فوق العاده خوشمزه است. در تهیه این پیتزا از نان برشته و نازک استفاده می شود و رویه آن را با استفاده از موادی چون گوجه، سیر، پارمزان، آویشن، سیر، پنیر و صدف تهیه می کنند.
11-ماناکیش، لبنان

 

23 پیتزای معروف جهان را بشناسید

ماناکیش در لبنان، صبحانه‌ی ورزشکاران است و در رستوران‌ها، آشپزخانه‌های غذای خانگی و دکه‌های فروش غذا عرضه می‌شود. برای درست کردن این پیتزا به یک نان گرد و مسطح احتیاج داریم که با روغن زیتون و گیاه زعتر (گیاه عربی) پوشیده شده باشد. رویه های این پیتزا متفاوت بوده و عمدتا از گوشت چرخ کرده و پنیر تشکیل می شود.
12-پیسالادیر، فرانسه

 

23 پیتزای معروف جهان را بشناسید

این پیتزا مخصوص بخش جنوبی فرانسه است و از یک نان قطور در تهیه آن استفاده می شود. سپس روی نان را با پیاز کاراملی، زیتون و ماهی می پوشانند. طعم این پیتزا به مانند نان فوکاچای ایتالیا اما کمی شورتر از آن است. منتها از فوکاچای خیلی خوشمزه تر است.
13-پیتزای بورک، اسلوونی

 

23 پیتزای معروف جهان را بشناسید

پیتزای بورک چندان هم شباهتی به پیتزا ندارد اما مواد اولیه آن همان مواد پیتزا است. این پیتزا از خمیر لایه لایه تشکیل شده و درون آن را از موادی چون سس گوجه، پنیر، ژامبون و قارچ پر می کنند. این بورک ها شبیه به کالزون‌های ایتالیا هم هستند.
14-کوکا دی رکاپته، اسپانیا

 

23 پیتزای معروف جهان را بشناسید

پیتزای بدون پنیر زیاد هم خوشمزه نخواهد شد اما این نوع پیتزا طرفداران خاص خود را دارد. این پیتزا را در هر نقطه ای از اسپانیا که باشید می توانید پیدا کنید. نان این پیتزا از خمیری تخمیر شده تهیه می شود و پوشیده از ماهی به همراه سبزیجات مدیترانه ای است.
15-پیتزای سبک سنت لوئیس، آمریکا

 

23 پیتزای معروف جهان را بشناسید

در این نوع پیتزای آمریکایی مایه خمیر ترش استفاده نمی شود و به همین دلیل نان آن نازک و شکننده می شود. سس گوجه فرنگی و پنیر آمریکایی به اسم "پروول" هم جزء لاینفک این پیتزا محسوب می شوند. برای رویه پیتزا مواد دلخواه می توان استفاده کرد. این پیتزا در هنگام سرو به شکل مربعی برش داده می شود تا آسان تر خورده شود.
16-اوکونومیاکی، ژاپن

 

23 پیتزای معروف جهان را بشناسید

پیتزای اوکونومیاکی در واقع یک پنکک بزرگ و شور است اما چون روی مواد آن پنیر ریخته می شود به آن پیتزا می گویند. خمیر پنکک از تخم مرغ، آرد، کلم، پیاز و... تهیه می شود. خمیر بدست آمده را گریل می کنند و روی آن را با سس، تکه های جلبک و زنجبیل شور می پوشانند.
17-مسخن، فلسطین

 

23 پیتزای معروف جهان را بشناسید

علی رغم تمام پیتزاهایی که تا الان معرفی شد پیتزای مخصوص فلسطین حتما و حتما با گوشت سرو می شود. گوشت موجود در این پیتزا عمدتا از گوشت مرغ بدون استخوان است. برای تهیه این نوع پیتزا مرغ، پیاز، سماق و دانه های کاج استفاده می شود و نان تابون آن به قدر مرغ های پیتزا خوش طعم و لذیذ است.

18-پانزروتو فریتو، ایتالیا

 

23 پیتزای معروف جهان را بشناسید

پانزروتو فریتو را می توان به عنوان یک پیتزای غیر عادی ایتالیایی نام برد. این پیتزا در واقع یک نوع کالزون کوچک است که به جای پختن داخل فر، در روغن سرخ می شود. رویه این پیتزا را با سس گوجه فرنگی، پنیر موزارلا، کمی سبزیجات و گوشت پر می کنند.

19-پیتزا به سبک اوهایو ولی، آمریکا

 

23 پیتزای معروف جهان را بشناسید

این نوع پیتزا را ساکنین شهرهای کناره رودخانه اوهایو اختراع کردند. پیتزا اوهایو به شکل مربع بوده و روی آن با یک لایه نازک از سس گوجه فرنگی، گوشت و پنیر پوشیده می شود. پس از اینکه پیتزا از فر خارج شد باید بلافاصله آن را برش داده و تکه ها را داخل موزارلای رنده شده فرو می بریم. با این کار حس سردی و داغی را در یک لحظه می توان تجربه کرد.

20-فوگازا، آرژانتین

 

23 پیتزای معروف جهان را بشناسید

پیتزا فوگازا آرژانتین شبیه به پیتزا فوکاچا ایتالیا بوده و با خمیری کش دار تهیه می شود. رویه این پیتزا از روغن زیتون، آویشن، پیاز و نمک پوشانده می شود. پنیر پارمزان رنده شده هم برخی اوقات روی آن ریخته می شود. تفاوت فوگازا با فوگازتا در این است که در فوگازتا کمی پنیر به خمیر آن می زنند.

21-پیتزای سرخ شده، اسکاتلند

 

23 پیتزای معروف جهان را بشناسید
این پیتزا به طور کامل در روغن سرخ می شود و شاید روغنی ترین غذای دنیا باشد. پیتزای اسکاتلندی را در مقدار زیادی روغن داغ سرخ کرده و سپس سرو می کنند.
22-پیتزای ایرانی، ایران

 

23 پیتزای معروف جهان را بشناسید
پیتزای ایرانی تنوع زیادی دارد و مواد رویه آن در هر نوع متفاوت است. خمیر زیرین آن ترد و برشته است و رویه آن انواع مختلفی از خوراکی ها را شامل می شود. در پیتزاهای ایرانی موادی چون سس گوجه فرنگی، انواع سبزیجات، کالباس، هات داگ، گوشت چرخ کرده، پیاز، زیتون و انواع ادویه جات به همراه پنیر استفاده می شوند.

23-پیتزا به سبک کواد سیتی، آمریکا


23 پیتزای معروف جهان را بشناسید

در تهیه این نوع پیتزا مواد رویه قبل از افزودن پنیر روی خمیر پایه ریخته می شوند. خمیر این پیتزا طعم آجیل و شربت مالت جو دارد. در این پیتزا از سس گوجه فرنگی تند استفاده می کنند و آن را به شکل نواری برش می دهند. در شهرهای منطقه کواد سیتی واقع در ایالات آیووا و ایلینوی این پیتزا بسیار رایج است. 

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل جهان مشهد

رستوران نقش جهان کیش

جهان پناه هند

نانوسنسورهایی که چربی را در سلول های زنده تشخیص می دهند

میخک را بهتر بشناسید

خواص درمانی نعناع فلفلی را بیشتر بشناسید

امتیاز کلی این مطلب (1)

5 از 5 ستاره
افزودن نظر

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند