6 قرن تاریخ در کلیسای جامع میلان

کلیسای جامع میلان در طول 582 سال ساخته شد و از آن زمان تاکنون زندگی بسیاری از کشیشان، معماران و سنگ تراش ها به این ساختمان باشکوه اختصاص یافته است. درحال حاضر این کلیسا یکی از زیباترین بناهای جهان به شمار می رود که بنایی سفید، عظیم، پر نقش و نگار و غیرعادی می باشد.

شروع ساخت کلیسای جامع دوئومو

6 قرن تاریخ در کلیسای جامع میلان

از آنجایی که این کلیسا درطول حدود 5 قرن ساخته شده است، تاریخچه ساخت آن به دوره خاصی متعلق نمی باشد و بسیار طولانی و پیچیده است.کلیسای جامع درمرکز یک شبکه خیابان باستانی قرار دارد، بنابراین این احتمال وجود دارد که در زمان رومی ها در این مکان، برخی بناهای مقدس قرار داشته اند. اولین کلیسا با نام  « سانتا ماریا ماجوره » (St. Maria Maggiore) درسال 355 بعد از میلاد و دومین کلیسا با نام « سانتا تسلا » (St. Tecla) در سال 836 بعد از میلاد مسیح در این مکان ساخته شد. هر دو کلیسا درسال 1075 در یک آتش سوزی تخریب شدند و پس از آن برج کلیسا فرو ریخت. پس از این اتفاقات،مقامات و مردم شهر به یک کلیسای جدید نیاز داشتند.حاکم جدید شهر میلان در سال 1386 ساخت یک کلیسای جدید برای مردم را آغاز نمود.

 سبک معماری لومباردی در مقابل سبک معماری فرانسوی

6 قرن تاریخ در کلیسای جامع میلان

در ابتدا کارها توسط معمار و مهندس ایتالیایی، « سیمون دا اورسنیگو »  (Simone da Orsenigo)، رهبری شد که درطی انجام این کار، چندین ساختمان بزرگ درمکان ساخت تخریب و عملیات ساخت و ساز آغاز شده است. این فعالیت در بین شهروندان میلان بسیار مورد حمایت قرار گرفت وکمک های مالی زیادی جمع آوری گردید. کلیسای قدیمی سانتا ماریا ماجوره به عنوان منبع سنگ ساختمانی برای کلیسای جدیدمورد استفاده قرار گرفت.

6 قرن تاریخ در کلیسای جامع میلان

اورسنیگو قصد داشت کلیسا را به سبک معماری گوتیک لمباردی و از آجر بسازد اما ویسکنتی،حاکم شهر، اهداف بلندپروازانه تری را درسر داشت و می خواست درساخت این بنا از جدیدترین هنر و سبک معماری اروپایی پیروی کند و در سال 1389، معمار فرانسوی، نیکولاس بن اونچر (Nicolas de Bonaventure)، برای انجام این کار به میلان دعوت شد. او کلیسا را مجددا بر مبنای گوتیک ریونانت فرانسوی طراحی نمود و همچنین تصمیم گرفت این ساختمان آجری را با سنگ مرمر کندوگلیا آراسته و تزیین نماید. این سنگ مرمر زیبا تقریبا به رنگ سفید و اندکی صورتی است که از معدنی واقع در کوه های آلپ در شمال شهر میلان استخراج می گردید و این معدن تا به امروز درمالکیت سازندگان کلیسا قرار داشته است.

6 قرن تاریخ در کلیسای جامع میلان

کارها بخوبی انجام می شد تا اینکه ده سال بعد،معماران مجبور به نصب ماشین های مخصوصی برای انتقال سنگ ها تا ارتفاعات زیاد شدند. درطی این سال ها, معماران خارجی برای کمک به ساخت این بنای باشکوه دعوت شدندکه با نارضایتی سنگ تراشان محلی مواجه گردیدند. کارگران از تغییرات دائمی در روند کار آزرده خاطر بودند وساخت و ساز در یک جو بسیار متشنج پیش می رفت. با این وجود،کشمکش ها و سختی ها منجر به ساخت یک بنای بدیع و بسیار باکیفیت شد. هنگامی که ویسکنتی درسال 1402 درگذشت، تقریبا نیمی از کلیسای جامع ساخته شده بود و ادامه کار به دلیل کمبود منابع مالی باسرعت کمتری انجام می گرفت.

 رنسانس یا سبک باروک؟

6 قرن تاریخ در کلیسای جامع میلان

حجم گسترده ای از کارها درسال 1480 آغاز گردید؛ دیوارها و سقف ساختمان ساخته شد و دربین سال های 1500-1510 ساخت دکوراسیون داخلی شروع شد.نمای بیرونی کلیسای جامع برای مدت زمان طولانی، ساده و بدن تزیین باقی ماند.کارها بعد از سال 1510 به آهستگی پیش می رفت و تنها آراستگی های اندک و جرئیات داخلی به بنا اضافه می گردید.در سال 1564، کارلو برومیو، به عنوان اسقف اعظم میلان انتخاب و ساخت و ساز مجددا آغاز شد.در سال 1571، پلگرینو تیبالدی (Pellegrino Tibaldi)، به عنوان مهندس ارشد جدید منصوب شد و استفاده از سبک معماری اصیل رنسانس ایتالیایی را به جای معماری گوتیک فرانسوی پیشنهاد کرد؛ اما این تغییر سبک انجام نگرفت و درسال 1584 برومیو از دنیا رفت و پلگرینو شهر را ترک کرد.
در اوایل قرن هفدهم، ساخت نمای بیرونی کلیسا، که به سبک بروک طراحی گردیده بود، آغاز شد. درسال 1649، معمار ارشد جدید، کارلو بوزو (Carlo Buzzi)، طراحی نمای بیرونی کلیسا را به سبک گوتیک تغییر داد.

از سال 1649 تا به امروز

بلندترین ریزه کاری های کلیسا، منار مدونینا (Madonnina)، در سال 1762 ساخته شد. این منار توسط فرانچسکو کروچی (Francesco Croce)، با ارتفاعی به بلندی 5 . 108 متر طراحی گردید. در بالای منار،مجسمه 16. 4 متری مدونینا قرار دارد.بر اساس یک سنت معماری، هیچ ساختمانی در شهر میلان بلند تر از مدونینا ساخته نمی شود. نمای بیرونی کلیسا در دوران ناپلئون بناپارتو در بین سال های 1805 تا 1813 به پایان رسید و او  به عنوان پادشاه ایتالیا در سال 1805 در این کلیسا تاج گذاری کرد.معماران درطراحی نمای خارجی بنا از سبک گوتیک قدیمی وجدید استفاده نموده اند.

6 قرن تاریخ در کلیسای جامع میلان

کارها تاقرن نوزدهم و بیستم همچنان ادامه یافت تا درسال 1829- 1858، درکلیسای جامع پنجره های شیشه ای رنگارنگ و ساده تری قرار گرفت وسازه های قدیمی بازسازی گردید. درسال 1965، آخرین دروازه کلیسا به راه انداخته شد و این به عنوان پایان ساخت و ساز کلیسا درنظر گرفته شد اگرچه ریزه کاری هایی هنوز باید انجام می گرفت.

معماری کلیسای جامع میلان

نمای بیرونی

کلیسای جامع میلان، دومین کلیسای بزرگ گوتیک جهان است که ازنظر وسعت و مساحت، بعد از کلیسای جامع سویل اسپانیا قرار دارد.کلیسای جامع، بلندترین طاق گوتیک جهان به ارتفاع 45 متر را دارد. این کلیسا 158 متر طول و دارای 52 ستون می باشدکه ارتفاع بلندترین ستون های صحن آن به 5. 24 متر می رسد.در کلیسای جامع 135 منار ساخته شده است که با طاق های مایلی بهم متصل شده اند.کلیسا باحدود 3400 مجسمه تزیین شده است که این مجسمه ها از سبک های گوناگون، از سبک گوتیک گرفته تا آرت دکو در قرن بیستم، ساخته و به کلیسا اهدا شده است. سقف کلیسای جامع نیز مکان بسیار جالبی برای بازدیدکنندگان می باشد و آن ها از دیدن مجسمه های بیشمار وستون های سنگ مرمر فوق العاده نازک بالای شهر شگفت زده می شوند.

نمای داخلی کلیسا

6 قرن تاریخ در کلیسای جامع میلان

نمای بیرونی کلیسای جامع روشن، آراسته و الهام بخش است؛ درحالی که نمای داخلی آن کمی زاهدانه و تیره بنظر می رسد.کف کلیسا توسط پلگرینو تیبالدی دربین سال های 1584- 1940 طراحی و ساخته شده است که ازجنس مرمر سفید کندوگلیا به همراه مرمر سیاه و قرمز می باشد. ازمجسمه های عجیب و بسیار ارزشمند در این کلیسا،مجسمه سانتا بيارتولومه فلید (St. Bartholomew Flayed) است که درسال 1562 ساخته شده و ظاهری شبح مانند دارد و انرژی خارق العاده ای را منتشر می کند.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

تعطیلات در مالزی

قلعه امبرد و کلیسای استوتساتسین ارمنستان

کلیسای گریگورلوساوریچ مقدس ارمنستان

کلیسای اچمیادزین ارمنستان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر