9 روش آسان برای کاهش استرس در محیط کار و اداره

افرادی که شاغل هستند، معمولا در محیط کار دچار استرس و اضطراب می شوند و به همین دلیل نمی توانند به درستی کارهای خود را انجام دهند. اما لازم نیست نگران این مساله باشید در این مقاله قصد داریم تا روش هایی را برای کاهش استرس در محیط کار به شما معرفی کنیم؛ با ما همراه باشید.

9 روش آسان برای کاهش استرس در محیط کار و اداره
۱-زمین را زیر پای خود احساس کنید

یکی از روش های ساده برای کاهش استرس این است که اگر روی صندلی و پشت میز نشسته‌اید، پاهای خود را روی زمین بگذارید و زمین را زیر پای خودتان احساس کنید و یک نفس عمیق بکشید و سعی کنید تمرکز کنید. این کار ذهن شما را واقعا آرام کرده و باعث می‌شود آگاهانه تصمیمات روشن و واضح بگیرید.

۲-مدیتیشن را تمرین کنید

شما می توانید با مدیتیشن کردن، استرس خود را کاهش دهید. اگر بدانید چگونه در محل کار مدیتیشن کنید تا حد زیادی برای کاهش استرس به خودتان کمک کرده‌اید. در محیط کار در حالی که روی صندلی نشسته اید، چشمان‌تان را ببنیدید، نوک انگشت اشاره و نوک انگشت شست را به هم بچسبانید (حتی این کار را هم می‌توانید انجام ندهید و فقط بدن‌ و دست‌ها را شل کنید) و روی فرایند نفس کشیدن خود تمرکز کنید. عمل دم و بازدم را انجام دهید و بعد از ده شماره دوباره این کار را انجام دهید. در زمان استرس، لازم نیست که افکار منفی را از خود دور کنید می توانید با آنها به مهربانی رفتار کنید. چون این افکار بخشی از وجود شما هستند. در حقیقت هدف از مدیتیشن، خالی کردن ذهن از افکار مختلف نیست، بلکه با مدیتیشن شما سعی می کنید که با مسیر افکار خود بیشتر آشنا شوید.

9 روش آسان برای کاهش استرس در محیط کار و اداره
۳-در لحظه زندگی کنید

یکی دیگر از راهکار ها برای کاهش استرس، در لحظه زندگی کردن و درست نفس کشیدن است. اگر درست نفس بکشید تقریبا به همه چیز برای آرام شدن دست پیدا کرده‌اید. برای درست نفس کشیدن، باید تمرین کنید. ابتدا از راه بینی نفس بکشید و به مدت پنج ثانیه نفس خود را نگه داشته و بعد به آرامی از راه دهان عمل بازدم انجام دهید. سپس بعد از پنج ثانیه دیگر دوباره عمل دم را انجام دهید. این تمرینات را ۵۰ بار تکرار کنید تا هم زمان که آرام می شوید، اکسیژن کافی به سلول‎های بدنتان برسد.
 
۴-کافئین را ترک کنید

9 روش آسان برای کاهش استرس در محیط کار و اداره
مدیتیشن، ورزش کردن، یوگا و درست نفس کشیدن، در کاهش استرس تاثیر گذار هستند اما یکی از بهترین روش‌ها، ترک کردن کافئین و نخوردن قهوه و چای است. کافئین باعث افزایش ضربان قلب و  در نتیجه موجب افزایش استرس می شود. البته ممکن است در ابتدا نخوردن قهوه سخت باشد ولی بعد از مدتی عادت می کنید.

۵-یک لیست از وظایف و کارهایتان درست کنید

یک لیست تهیه کرده و تمام کارهایی که باید انجام دهید را در آن یادداشت کنید. هدف از نوشتن لیست این نیست که شما همه چیز را مرتب و منظم انجام دهید. بلکه  گاهی برخی کارها و وظایف در لیست شما فوری و عجله‌ای نیستند و برای این‌که استرس را کم کنید، می‌توانید آن‌ها را تا اطلاع ثانوی از لیست حذف کنید. این کار در کاهش استرس بسیار موثر است.

9 روش آسان برای کاهش استرس در محیط کار و اداره

۶-با همسرتان یا کسانی که دوست‌شان دارید زمان بیشتری را سپری کنید

یکی از روش‌های کاهش استرس این است که با همسرتان و اگر مجرد هستید با دوستانی که به شما احساس خوبی می‌دهند، در طول روز حداقل ۱۵ دقیقه را سپری کنید. شاید خواندن خواندن یک کتاب یا گوش دادن به یک موزیک خاص هم حال شما را بهتر کند. زمانی که شما کارهایی انجام می دهید که حس خوبی به شما می دهد، استرس تان کم می شود. هم چنین شکر گذاری به خاطر حال خوب، می تواند در کاهش استرس موثر باشد.

۷-روی دیدگاهی که باعث رضایت شما می‌شود تمرکز کنید

دیدگاه ذهنی خود را یادداشت کنید و در مورد آن پاسخگو و مسئولیت پذیر باشید. تمام اهداف، اقدامات، تصمیم‌گیری‌ها و الویت‌های شما در زندگی باید در راستای دیدگاه شما باشند.

۸-با خودتان صادق باشید

9 روش آسان برای کاهش استرس در محیط کار و اداره

با خودتان صادق باشید؛ کارهایی انجام دهید که نشان دهنده خود واقعی تان باشد. استانداردها و ارزش‌هایی را که با خود واقعی شما هماهنگ و سازگار نیستند را کنار بگذارید. تظاهر به آن چیزی که نیستید، نکنید تا دیگران انتظارات بیش از حد و بیش از توان واقعی‌تان از شما نداشته باشند.
 
۹-لازم نیست همیشه دیگران شما را تایید کنند

9 روش آسان برای کاهش استرس در محیط کار و اداره

در برابر اظهار نظر دیگران، متعصب نباشید؛ این کار از استرس و اضطراب شما کم می‌کند. زمانی که مدام به این فکر کنید که حالا دیگران چه فکری می‌کنند، هیچگاه احساس آرامش نخواهید کرد. زمانی که شما آزاد باشید و نگران تایید گرفتن از سوی دیگران نباشید، مطمئنا کمتر احساس استرس می کنید. البته این بدان معنا نیست که تایید شدن از سوی دیگران اهمیتی ندارد؛ زیرا این مساله به پیشرفت شما کمک می کند. اما نیازی نیست برای هر تصمیمی که می‌گیرید، منتظر تایید دیگران باشید.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور ارزان قیمت ترکیه برای شهریور 94

تور ارزان قیمت کوش آداسی برای شهریور 94

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

هتل و اسپای کلارک گرینز - ایرپورت ریزورت هند

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر