‎آداب ‌و رسوم مردم اصفهان - 3.4 out of 5 based on 5 votes

‎آداب ‌و رسوم مردم اصفهان

‎همان‌طور كه مي دانيد استان اصفهان يك استان تاريخي و فرهنگي است به همراه آداب‌ و رسومی اصيل در حقيقت در جهان، اصفهان را به عنوان پايتخت فرهنگي ايران مي شناسند. مردمان در استان اصفهان به زبان هاي مختلفي از قبيل فارسي تركي ارمني  و ... صحبت می كنند كه اين خود نشان دهنده تنوع فرهنگي در اين شهر است. ‎علاوه بر اينكه استان اصفهان آداب و رسوم مخصوص به خود را دارد شهر ها و روستاهای اطراف اين آستان هم از فرهنگ خاص خود برخوردارند.

‎آداب ‌و رسوم مردم اصفهان

سقا خوانی

اين رسم در اكثر شهر هاي اصفهان وجود دارد كه  مربوط به ايام محرم  است و مردم در ١٠روز محرم در يك دست خود مشک آب و در دست ديگرشان كاسه اي دارند و در مراسم هاي عزاداری به ياد تشنگان كربلا به عزاداران آب مي دهند و در اين بين اشعاری نيز می خوانند.

جشن آبريزان

يكي از رسوم قديمي است كه ديگر امروزه انجام نمي شود. ‎اين جشن به اين صورت بوده كه مردم از هر طبقه و با هر ديني در كنار زاينده رود جمع ميشدند و مردان در اين جشن بايد لباس هايي كهنه و كوتاه با شلوار تنگ می‌پوشیدند و به درون آب بروند و هر يک از آنها با ظرفي كه به همراه داشتند به هم آب می‌پاشیدند و زنان هم از بالای پل به آنها نگاه می كردند.

‎آداب ‌و رسوم مردم اصفهان

شب اسفند

شب اسفند هم يكي ديگر از آداب و رسوم استان اصفهان است. البته لازم به ذكر است كه اين رسم در كاشان و اطراف آن وجود دارد و مختص كاشاني هاي اصفهان است. طبق اين رسم مردم كاشان ماه را ٣٠ روز حساب مي كنند و با هم قرار می گزارند كه شب اول اسفند ماه را جشن بگيرند. اين جشن به اين صورت است كه يك روز و يك شب همه افراد شهر و اهل كاشان اولين روز اسفند ماه را جشن مي گيرند. ‎در ضمن به دليل اهميت خاصي كه اين جشن دارد آنها اين قرار را يك ماه تا ٤٠ روز پيش از اسفند ماه تنظيم مي كنند.

شب يلدا در اصفهان

آيين  شب چله در اصفهان به دو نام چله زري و عمو چله تقسيم مي شود و دليل اين امر هم اين بوده كه  همه موجودات و اشيا را بر اساس جنس مذكر و مؤنث تقسيم می كردند.

‎اصفهاني ها دو شب را به عنوان چله برپا می كردند و آيين هاي مخصوص به آن را به جا مي آوردند كه اين آيين به صورت خانوادگي برگزار مي شده و خانوادگي ها با پهن كردن سفره شب چله اين شب را سپري می كردند. هندوانه به عنوان مهم ترين ميوه بر سر اين سفره قرار می گيرد به عنوان نمادي كروي كه برونش سبز و درونش قرمز است و سمبل خورشيد محسوب مي شود. از ديگر آيين هاي اين شب پهن كردن رختخواب ها در هواي آزاد به خصوص در مقابل خورشيد با هدف خوش آمد گويي به عمو چله و چله زري بوده است.

‎آداب ‌و رسوم مردم اصفهان

‎نوشيدني شب يلدا به طور معمول شربت وچاي است. ‎خوراک شب چله هم يكي از غذا هاي محلي مثل كوفته گندي و...است و چنانچه مقدور باشد پلو ماهي است و اما از سنت آنها در عيد نوروز  آنها سه شنبه ي آخر سال را اين گونه مي گذرانند كه بانوي خانه بوته خاري را  آتش ميزد و در كوچه مي انداخت و كوزه آبي را با چند دانه اسفند هم روي آتش مي ريخت تا بد و بلا دور شود و در كنار اين مراسم هم فالگوشی و فال كوزه هم انجام می دادند.

‎آداب ‌و رسوم مردم اصفهان

3.25 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.25 (6 Votes)

مطالب مشابه

زبان مردم مالزی

مذهب مردم مالزی

تور اصفهان

تور اصفهان زمستان 95

تور اصفهان اسفند 95

تور اصفهان نوروز 96

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر