آشنایی با آثار باستانی و بناهای تاریخیِ عام المنفعه بندر انزلی - 5.0 out of 5 based on 1 vote

آشنایی با آثار باستانی و بناهای تاریخیِ عام المنفعه بندر انزلی

پل ها

پل غازیان به طول ۲۱۰ متر و عرض ۱۰ متر و ارتفاع آن از سطح آب حدود ۷ متر است و با شماره ۱۴ ۱۵ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است و پل انزلی به طول ۱۲۷ متر و ارتفاع آن حدود ۶ متر است. ساخت این پل های بتونی در سال ۱۳۱۶ ش، به پایان رسید که هر دو متحرک بودند و هنگام عبور کرجی یا کشتی های بزرگ پل ها بالا می رفت اما سال هاست که این پل ها از چنین قابلیتی برخوردار نیستند. این پل ها که هر دو به جزیره میان پشته راه دارد رابط بین استان های شرقی با آذربایجان و اردبیل به شمار می روند. به موازات پل غازیان پل جدیدی در حال احداث است که تمرکز بار ترافیکی و وزنی را از این پل کم کرده و دوام و پابرجایی آن کمک بسزایی می کند. در ادامه با آژانس مسافرتی چهارفصل همراه باشید تا در مورد آثار باستانی در شهرستان بندر انزلی بیشتر بدانیم.

آشنایی با آثار باستانی و بناهای تاریخیِ عام المنفعه بندر انزلی

کاخ میان پشته

این کاخ در جزیره میان پشته در ساحل دریای خزر میان باغی زیبا بنا شده است. مساحت آن تقریبا ۱۷ هکتار و زیربنای ساختمان ۱۱۶۸ متر مربع و دارای ۱۱ اتاق و یک سالن پذیرایی و سرویس های لازم است. سقف آن از بتون و دارای نقش های برجسته زیباست. این کاخ هم اکنون در اختیار نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران است. کاخ میان پشته با شماره ۱۵۱۱، در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. قبل از این که ساخت این کاخ به دستور رضاشاه پهلوی در سال ۱۳۰۸ آغاز و در سال ۱۳۱۰ توسط مهندسان ایرانی به پایان برسد، کاخ خوشتاریا که بیشتر مصالح آن از چوب بود توسط خوشتاریا در این مکان ساخته شده بود که در سال ۱۳۰۷ ش در اثر آتش سوزی از بین رفت.

آشنایی با آثار باستانی و بناهای تاریخیِ عام المنفعه بندر انزلی

منار (برج ساعت)

این بنا از سال ۱۲۳۰ تا ۱۲۳۴ ه ق، ساخته شد. از این بنا به عنوان فانوس دریایی برای راهنمایی دریانوردان ایران استفاده می شد. این بنای دوره قاجاریه در واقع بنای یادبود شهر و حتی استان گیلان است و زمانی که آقا محمد خان قاجار بر امیر هدایت خان چیره شد به دستور وی به عنوان برج دیده بانی قورخانه و تأسیسات نظامی بنا گردید. در دوره جنگ های ایران و روس به عنوان برج دیده بانی مورد استفاده قرار می گرفت. به نوشته رابینو این بنا نیز همانند دیگر بناهای دولتی رو به ویرانی بود. این برج توسط خسروخان با ارتفاع ۳۵ ذرع از آجر ساخته شد. او اشاره می کند با اینکه اکثرا خاموش است مزد نگهبان این برج که در سال ۱۲۹۴ ق / ۱۸۷۷ م، ۲۵ تومان بود پرداخت می شد و پول روغن آن ۳۲۸ قران بود که تا سال ۱۳۲۷ ه ق این هزینه را در حساب عمومی گیلان منظور می کردند. در سال ۱۳۰۷-۱۳۰۸ ش، این بنا مرمت شد و ساعتی در چهار جهت بر بالای آن نصب گردید. این بنا از مسافت دور قابل دیدن است. به نظر می رسد در گذشته از این بنا برای ادای اذان نیز استفاده می کردند. برج ساعت با شماره ۱۵۱۲ در فهرست آثار ملی به ثبت م رسیده است.

آشنایی با آثار باستانی و بناهای تاریخیِ عام المنفعه بندر انزلی

شمس العماره

قصر سلطنتی پنج طبقه در سال ۱۲۸۸ ق، به دستور ناصر الدین شاه بنا شد. طبقات متوالی آن هر قدر بالاتر می رفت از نظر ظاهر، زیباتر بود. هر طبقه دارای غلام گردشی (بالكن)، ظاهرا به رنگ قرمز و آبی بود و بالاترین طبقه آن محل اقامت شاه (هنگام سفر او به اروپا) بود.

آشنایی با آثار باستانی و بناهای تاریخیِ عام المنفعه بندر انزلی

معتمدیه و عمارت صدری

عمارت معتمدیه در سال ۱۲۳۵ ق، توسط میرزا عبدالوهاب خان معتمد ساخته شد. اطراف آن باغ وسیعی بود و در ۱۳۳۱ ق، حاکم انزلی در آن اقامت داشت. عمارت صدری که قصرکوچکی است در اولین سفر ناصرالدین شاه به اروپا در سال ۱۲۸۸ ق، به دستور میرزا حسین خان صدراعظم ساخته شد. در سال ۱۳۳۱ ق، ظاهرا روسیه آن را از ایران خریده بود و مورد استفاده قرار می داد.

آشنایی با آثار باستانی و بناهای تاریخیِ عام المنفعه بندر انزلی

توپخانه و دو بنای باستیان

خسروخان گرجی در سال ۱۲۳۰ ق، حاکم گیلان شد و دستور ساخت بناهای توپخانه و باستیان ها را داد و پس از او اکبر خان بيگلربیگی به وسعت آن افزود. این بنا در سال ۱۳۳۱ ق، غیرقابل استفاده بود. در محوطه باستیان زنجیری آهنین به وزن ۲۸ تن بود که از آن برای بستن دهانه مرداب انزلی استفاده می شد.

آشنایی با آثار باستانی و بناهای تاریخیِ عام المنفعه بندر انزلی

مساجد تاریخی

مسجد جامع: مسجد خان و تکیه متصل به آن را مرحوم محمد هاشم خان انزانی در اواخر سلطنت محمد شاه قاجار ساخت. ستوده ذکر می کند به جای مسجد مدرسه ای بنا شده است. آخر مسجد: این مسجد، توسط طایفه استاد محمدرضا بنا شد، زمانی که نیاز به تعمیر پیدا می کند توسط عمید همایون مرمت می شود. این مسجد دارای یک منار و یک سقاخانه است. مسجد سرخی: توسط طایفه سرخی بنا شده است. مسجد قبلی از سکت (تنه درخت) ساخته شده بود.

آشنایی با آثار باستانی و بناهای تاریخیِ عام المنفعه بندر انزلی

دروازه جنوبی گورستان (لاله زار)

این دروازه در حدود ۱۳۱۰، توسط استاد حسن به عنوان در ورودی گورستان ساخته شد. این بنای زیبا به شکل دو برج به ابعاد تقریبی ۳۰۰/ ۲۰۰ سانتی متر و به ارتفاع ۱۰ متر در جنوب گورستان واقع بود. بر فراز هر برج اتاقک کوچکی وجود داشت که این اتاق ها از کف به عنوان سردر به هم دیگر متصل می شد. فاصله دو برج حدود ۳ متر بود و روی نما به شکل بسیار زیبایی تزیین شده بود. این بنا به دلیل تعریض خیابان گلستان (مطهری) در سال ۱۳۶۶ ویران شد.

آشنایی با آثار باستانی و بناهای تاریخیِ عام المنفعه بندر انزلی

انزلی چندین حمام داشت که خرابه های چند حمام هنوز موجود است رابینو از ده حمام به نام های شاه یا سه شنبه حمام بازار یا شنبه... ؛ داروغه یا یکشنبه... ؛ حاجی میرزازکی یا جمعه... ؛ عمید همایون ابتدای کوچه ایزد آرا... ؛ حاجی رضا علی اف... ؛ مشهدی کاظم علی اف... ؛ تازه آباد یا دوشنبه...؛ پنجشنبه... ؛ شاه کوچه یا چهارشنبه... ؛ یاد می کند. حمام غازیان در سامان سر و از آثار قدیمی دیگر، خانه امام جمعه، خیابان ابوذر غفاری، کوچه پیشوایی؛ کاروانسرای تالش خانه، خیابان میرزا کوچک - روبه روی مسجد سرخی؛ کاروانسرای معین، جنب اداره مخابرات بندر انزلی ؛ کاروانسرای کربلایی مؤمن، خیابان میرزا کوچک، روبه روی بانک ملی؛ مسجد گلشن در بازارچه گلشن؛ از دیگر آثار و حمام های شهر به شمار می روند.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

تماس با ما

همکاری با ما

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور کیش با پرواز ماهان

تور دبی با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر