آیین زار؛ مراسم ترسناک جن گیری در جنوب ایران!

"مراسم زار" اسم یک مراسم ترسناک در جنوب ایران، مخصوصا استان هرمزگان و جزیره قشم است. در این مراسم خارج کردن ارواح خبیثه و جن از بدن افراد، انجام می شود.
بومی های منطقه معتقدند برخی بیماریهای افراد که با درمان های پزشکی بهبود پیدا نکرده اند، اصطلاحا "هوایی" شده اند و یک روح سرگردان و یا یک جن وارد بدن او شده است. این مراسم همراه با موسیقی برگزار می شود تا سلامتی از دست رفته فرد بازگردد.


آیین زار؛ مراسم ترسناک جن گیری در جنوب ایران!

آیین زار چیست؟
در فرهنگ های مردم آفریقا و مناطق نزدیک به آن در خاورمیانه، از اصطلاح "زار" برای مراسم جن گیری استفاده می شود. جن های سرگردان وارد افراد و به ویژه زنان می شوند که باعث بیماریها و ناخوشی هایی می شود.
لازم به ذکر است که مراسم زار در ایران تفاوت هایی با مراسم زار در آفریقا دارد. غلامحسین ساعدی، پژوهشگری است که تحقیقات جامعی در مورد این آئین انجام داده و نتایج آن را در کتاب "اهل هوا" گرد هم آورده است. در این کتاب نوشته شده که مردم جنوب ایران، روح و جن را به شکل باد تصور می کنند و اعتقاد دارند که هر بادی دارای جن های مخصوصی است و این جن ها می توانند وارد کالبد انسان شوند. همچنین تنها راه خروج جن را مراسم زار می دانند.


آیین زار؛ مراسم ترسناک جن گیری در جنوب ایران!

مراسم زار چطور برگزار می شود؟
شخص بیمار یا جن زده را نزد افرادی با القاب "بابازار" یا "مامازار" می برند. این ها می توانند جن و روح را از بدن بیمار بیرون بکشند. آنها فرد را به مدت 7 روز دور از چشم مردم نگه می دارند و او را با استفاده از روغن های به خصوص و داروهای ویژه برای مراسم آماده می کنند. موسیقی زار نیز بخش مهمی از این مراسم را شامل می شود. این موسیقی باعث می شود جن ها مهربان و از بدن فرد خارج شوند. کسانی که یک بار تسخیر شده و در مراسم زار بهبود یافته اند "اهل هوا" می نامند.


آیین زار؛ مراسم ترسناک جن گیری در جنوب ایران!

موسیقی زار
موسیقی مراسم زار بسیار مهم است. شاید بتوان گفت به نوعی موسیقی درمانی نیز انجام می شود. اجازه نواختن این نوع موسیقی را هرکسی ندارد و یکی از سازهای معروف آن تنبوره است. تنبوره را باید "بابازار" یا کسی که بابازار به او اجازه دهد می تواند بنوازد. در حین نواختن موسیقی بابازار یا مامازار اصواتی را می گویند و از جن میخواهند خود را معرفی کند. جن ها یا بادها اسامی مختلفی دارند که برای بیرون کشیدن جن باید نام او را صدا بزنند. بابازار یک چوب خیزران در دست دارد و به بدن بیمار می زند تا جن بیرون بیاید.


آیین زار؛ مراسم ترسناک جن گیری در جنوب ایران!

آیا جن زدگی واقعیت دارد؟
اکثر افرادی که در سواحل جنوبی کشور زندگی می کنند به وجود جن کاملا اعتقاد دارند و مراسم زار را واقعی می دانند. برخی هم آن را خرافات دانسته و هیچ اعتقادی ندارند. بابازار و مامازار نیز برای این کار مبالغ زیادی را دریافت می کنند که همین باعث شده بعضی افراد آن را کلاهبرداری بدانند. امروزه بابازراها و مامازارها به افراد پیشنهاد می کنند تمام مراحل پزشکی و علمی را انجام دهند و در صورتی که بیمار بهبود نیافت از این روش استفاده کنند. 

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

تعطیلات در مالزی

مسجد ایرانیان در هند

سیکاندرا در هندوستان

ارگ آگرا در هند

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر