استرس در بارداری

استرس در مادران باردار می تواند آسیب جدی به جنین وارد کند، زیرا هنگامی که به بدن مادر استرس وارد می شود ، بدن مادر بلافاصله به مبارزه با این حالت خواهد پرداخت. و باعث افزایش هورمون کورتیزول که نوعی هورمون استرس است، می شود. مقادیر بالای کورتیزول از جفت رد می‌شود. این هورمون در حالت طبیعی به بدن کمک می‌کند که با شرایط پر استرس به خوبی کنار بیایدالبته، در شرایط عادی که استرس کوتاه مدت و کم است، ترشح این هورمون ها در کوتاه مدت فروکش كرده و استرس بدن کاهش یابد، هیچ آسیبی به جنین داخل رحم زنان باردار نخواهد رساند. اما اگر این استرس زنان باردار همچنان ادامه یابد، ترشح بیش از حد این هورمون ها و مواجهه طولانی‌ مدت با آن می‌تواند افراد را دچارافسردگی، اضطراب و خستگی شدید کنداز پیامد‌های استرس در دوران بارداری بالا رفتن فشار خون و مشکلات قلبی است،یکی از اختلات‌های مهم افسردگی اختلال در زمان بندی خواب است که باعث بروز مشکلات جسمی زیادی می‌شود، مثل سردرد و کاهش اشتها و …است و همچنین اثرات زیان باری بر جنین داخل رحم او گذاشته و روند رشد و سلامت جنین را تحت تاثیر قرار دهد.وسبب تولد نوزاد نارس و کم وزن وبعد از تولد باعث اختلالات در خواب نوزاد وهمچنین قبل از بارداری استرس شانس باردار شدن را کاهش می‌دهد

 

استرس در بارداری

سه ماه اول بارداری حساس ترین مقطع بارداری ست
محققان دریافتند که سه ماه اول بارداری حساس ترین دوران بارداری به شمار رفته و استرس شدید در این دوره بیشترین پیامد منفی را بر جنین و حتی نسل های پس از او به جا میگذارد زیرا در سه ماهه اول بارداری به دلیل شکل گیری اندام های بدن جنین حساس ترین مقطع بارداری نسبت به عوامل استرس زای محیطی، عفونت ها و سوء تغذیه است و سبب افزایش خطر ابتلا کودک به اختلالات عصبی تکاملی نظیر اوتیسم، اسکیزوفرنی و همچنین اختلال کم توجهی – بیش فعالی همراه است."

چه نوع استرسی خطر ناک است؟
همه ما در زندگیمان استرس داریم اگر این ا سترس‌ها بدرستی مدیریت شود، خیلی هم بد نیست و حتی موجب تلاش برای آموزش بیشتر و کسب مهارت‌های مختلف توسط مادر می‌شود.استرس‌های عادی زندگی مانند مشکلات مالی ،مشکلات کاری یا گیر کردن در ترافیک و حتی مشکلات زنا شوی خیلی برای مادر و جنین خیلی مضر نیست.

 

استرس در بارداری
اتفاقهای ناگهانی منفی در زندگی :وقایعی مانند طلاق، بیماری‌های جدی و مرگ اطرافیان و از دست دادن شغل یا خانه ممکن است استرس زیادی به خانم باردار وارد و هچنین حوادثی مانند زلزله، توفان و سیل
استرس‌های طولانی‌مدت: یکسری استرس ها هستند که در شرایطی مانند اعتیاد، مشکل جسمی جدی یا افسردگی ایجاد می‌شود. افسردگی حالتی که احساس عمیق ناراحتی طی مدت زمان طولانی ایجاد می‌شود و فرد را از شرایط زندگی طبیعی دور می‌کند.
استرس‌های مربوط به بارداری: بعضی از خانم‌ها نگرانی بسیار زیادی درباره بارداری خود دارند. آنها ممکن است از سقط، ناسالم بودن بچه و چگونگی مراقبت از کودک واهمه داشته باشند.اگر این استرس ها مدیریت نشوند باعث مشکلات جدی خواهند شد.

 

استرس در بارداری
چگونه میتوان استرس را کنترل کرد
، با ورزش کردن و تمرین تنفس عمیق نه تنها در کاهش استرس بارداری مؤثرند بلکه به راحتی زایمان طبیعی هم کمک می‌کنند.1
2.خواب کافی و تغذیه و آرامش ،نداشتن خواب کافی، نداشتن تغذیه نا مناسب و اندوهگین بودن خودشان عوامل استرس زا به حساب می‌آید وبدن شما را مستعد آسیب در برابر هر استرسی حتی کوچکترین می‌کنند. بنابر این مراقب خواب و تغذیه خود باشید و زیاد مواد کافئین‌دار نخورید.
3.امیدوار باشید و نگرش مثبت به اتفاقات و رخداد ها داشته باشید. ذهنیت شما به عوامل استرس زا می‌تواند تاثیر آنها بر شما را کم و زیاد کند. اگر ذهنی مثبت داشته با شید بهتر میتونید با عوامل استرس زا مقابله کنید.
4.با افراد باردار در ارتباط باشیدو درباره مشکلاتتتان با هم صحبت کنید
5.یک سرگرمی یا کاری که دوست دارید در طول روز انجام بدهید .کتاب بخوانید موسیقی گوش آرام دهید و.....
اما اگر این کارها را انجام دادید و نتیجه نگرفتید به روانشناس یا پزشک معالج مراجعه کنید. 

 

استرس در بارداری

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

تعطیلات در مالزی

مسجد ایرانیان در هند

سیکاندرا در هندوستان

ارگ آگرا در هند

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر