اسطوره ایکاروس در سینمای مارتین اسکورسیزی(2)

اسطوره ایکاروس در سینمای مارتین اسکورسیزی(2)

این مرد تلاش میکند که فیلم بزرگی هم بسازد. علاقه او به ساخت یک فیلم بیگ پروداکشن، ناشی از علاقه اش به انجام کارهای بزرگ و کسب شهرت است. در این مسیر پول زیادی را هم خرج میکند تا جایی که همه به او هشدار میدهند که اگر بخواهد با همین سرعت پیش برود، هرچه دارد خرج خواهد کرد.

این مرد برعکس شخصیت تاجر گرگ وال استریت، که عاشق ثروت، معاشرت با زنان زیبا, کلاه برداری و کارهایی از این قبیل بود، او اما فقط و فقط عاشق هوانوردی و فیلم سازی است. او انسان گوشه گیر و تنهایی است و حتی در آخر فیلم هم، که در هیچ کدام از مسیرهایی که برای خود تعیین کرده است موفق نمیشود، در گوشه گیری و تنهایی خود به سمت زوال می رود.

او حتی به وضعیتی دچار می شود که موهایش را مدتها کوتاه نمی کند تا به کمرش میرسند. زمانی که معشوقه سابقش تصمیم میگیرد به سمتش رفته و ببیند که چطوری زندگی میکند، شاهد این است که او حتی برای ادرار کردن هم بیرون نمیرود. این مرد بطری های ادرارش را هم درون اتاق خود نگهداری میکند و همین صحنه نشان از عمق فروپاشی روانی او دارد.

اسطوره ایکاروس در سینمای مارتین اسکورسیزی(2)

شاید این مرد با هواپیمایش سقوط نکرده است که اگر این اتفاق می افتاد دیگر بیشترین شباهت را به اسطوره ایکاروس پیدا میکرد و همین عامل ممکن بود باعث قابل پیش بینی بودن و عدم جذابیت فیلم شود، اما همین وضعیتی که دچارش شده خودش به نوعی سقوط از نوع سقوط روانی و روحی شبیه است. این اتفاق به نوعی یک اقتباس مدرن از ایکاروس است که این بار شخصیت اصلی به جای اینکه مقابل دیدگان همه از آسمان به سمت زمین سقوط کند، از نظر روانی و روحی سقوط میکند. مردی که عاشق شهرت و پیشرفت در فیلم سازی و خلبانی بود، مردی که دلش میخواست همه مناظر زیبا را از ارتفاع بالا ببیند و لذت ببرد، حالا در کنج خانه خودش افتاده و در کثاف زندگی میکند.

این بازنمایی جاه طلبی و سقوط ناشی از افراط در جاه طلب بودن باعث شده تا فیلم هوانورد یکی از زیباترین فیلمهای اسکورسیزی باشد. فیلم هوانورد بود که باعث شد به همه ثابت شود همکاری بین لئوناردو دی کاپریو و مارتین اسکورسیزی، یکی از همکاری های تاریخی در سینما خواهد بود و این آخرین فیلمی نیست که به کارگردانی اسکورسیزی و بازیگری دی کاپریو ساخته شود. همین هم شد و سالها بعد نیز فیلم گرگ وال استریت ساخته شد که همین دو نفر عوامل پشت دوربین و مقابل دوربین بودند و نشان داد که این این مضمون و تم چقدر برای مارتین اسکورسیزی جذاب و خوشایند است و چقدر دی کاپریو آمادگی بازی کردن نقش ایکاروس را در سینما دارد.

اسطوره ایکاروس در سینمای مارتین اسکورسیزی(2)

دی کاپریو با آن چشم ها سبز رنگ خود و موهای لخت طلایی رنگش، اندام ورزیده و قد افراشته خود میتواند بخوبی در قامت مردی ظاهر شود که به هیچ چیزی راضی نیست و فقط دوست دارد که بالا و بالاتر برود. این که به کجا خواهد رسید هیچ اهمیتی برای این قهرمان ندارد و نفس بالا رفتن برای او مهم است.

اما سالها قبل از اینکه همکاری طولانی مدت اسکورسیزی با دی کاپریو آغاز شود، اسکورسیزی همکاری طولانی مدتی را از قبل با رابرت دنیرو آغاز کرده بود. در زمانی که مارتین اسکورسیزی در سالهای اولیه فیلم سازی خودش قرار داشت. او به خاطر عدم موفقیت در سینما کوکائینی شده بود و به خاطر زیاده روی و اوردوز در این مواد، در بیمارستان بستری شده یود. خود اسکورسیزی به خاطر این که به خواسته هایش نرسیده بود و دوست داشت تا به بهترین ها برسد، از اینکه در چنین وضعی به سر می برد در اوج استیصال قرار داشت و نشان می دهد که خود او نیز زمانی دوست داشته یک ایکاروس باشد و این که نمیتوانست ایکاروسی در قامت یک کارگردان باشد، او را آزار میداد.

اسطوره ایکاروس در سینمای مارتین اسکورسیزی(2)

اما در همین حین رابرت دنیرو به ملاقات او میرود و در مورد طرحی با اسکورسیزی صحبت میکند. به او اطمینان میدهد که این طرح حذابی است و اگر ساخته شود میتواند اثر شاخصی در سینما باشد. اسکورسیزی تصمیم میگیرد که کوکائین را ترک کرده و این فیلم را به کمک رابرت دنیرو بسازد. همین اتفاق هم می افتد و به فیلم بسیار موفقی تبدیل میشود. فیلم گاو خشمگین حاصل این همکاری جذاب بود و باعث شد تا اسکورسیزی در عالم سینما حسابی اوج بگیرد. اما او دیگر حسابی مراقب اوج گرفتن خود بود و همین حرکت کنترل شده و عدم افراط در اوج گیری، باعث شد تا او هیچوقت مانند ایکاروس سقوط نکند و هنوز هم که هنوز است، با قدرت به فیلم ساختنش ادامه دهد.

گاو خشمگین داستان زندگی جیک لاموتا، قهرمان میان وزن بوکس حرفه ای بود. لاموتا با بازی رابرت دنیرو و به همراه برادر خود که نقش او را جو پشی بازی میکرد، در مسابقات ظاهر می شد و تلاش میکرد با کسب قهرمانی های مختلف به هر هدفی که در زندگی داشت برسد.

اسطوره ایکاروس در سینمای مارتین اسکورسیزی(2)

او دختری زیبا را می بیند که حسابی دل در گروی او می بندد. این علاقه به حدی است که از همسر خود دست میکشد و هر طور که شده دختر زیبا را قانع به رابطه و ازدواج میکند. دختر زیبا را به خانه خود می آورد تا او کنار همسر دیگرش زندگی کند. این اوج اما پایان کار جیک لاموتا نیست.

او تازه او را مرد قدرتمندی یافته که توانسته دل دختر مورد علاقه خود را بدست آورد. قهرمانی های مختلفی را تجربه میکند وثروت زیادی را هم می اندوزد. اما همین اوج گیری ها چشم او را نسبت به بعضی حقایق می بندد. تا حدی که نسبت به همسر و برادر خود بدبین میشود. این بدبینی و به هم ریختن اعصابش، باعث میشود تا سیر افول جیک لاموتا آغاز شود. او کم کم از شرکت در مسابقات باز میماند.

نهایتا به یک شومن در یک کافه شبانه تبدیل میشود و در همانجا نیز به جرم تعرض به دو دختر نوجوان دستگیر و به زندان فرستاده میشود. فیلم گاو خشمگین اولین تلاش مارتین اسکورسیزی برای بازنمایی اسطوره ایکاروس بود و موفقیت بی نظیر او در این فیلم باعث شد تا دو فیلم هوانورد و گرگ وال استریت هم ساخته شود. اما واقعیت این است که این فیلم از دو فیلمی که سالها بعد ساخت بسیار بهتر و ماندگارتر شد.

 اسطوره ایکاروس در سینمای مارتین اسکورسیزی(2)

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

تعطیلات در مالزی

مسجد ایرانیان در هند

سیکاندرا در هندوستان

ارگ آگرا در هند

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر