تغذیه در دوران بارداری (قسمت اول)

دوران بارداری یکی مهم‌ترین و سرنوشت‌سازترین دوره‌های زندگی یک خانم به‌حساب می‌آید. اگر در این دوران تمامی اصول و شرایط و تغذیه رعایت گردد قطعاً به یکی از خاطره‌انگیزترین دوره‌های زندگی تبدیل می‌گردد. در ادامه با ما همراه باشید تا در مورد بارداری و تغذیه این دوران بیشتر بدانید.
نیازهای تغذیه‌ای در دوران بارداری
در طول دوره بارداری بدن دچار تغییرات فیزیکی و هورمونی می‌شود. نحوه تغذیه مادر در این دوران هم سلامتی خود او و هم سلامتی جنین را به همراه خواهد داشت. شما باید یک رژیم غذایی سالم و متعادل داشته باشید تا اطمینان حاصل کنید که در طول حاملگی سالم می‌مانید. غذائی که می‌خورید، منبع اصلی تغذیه کودک شماست، بنابراین مصرف غذاهای غنی از مواد مغذی ضروری است. تغذیه مناسب می‌تواند به رشد و تکامل کودک شما کمک کند. با پیروی از برخی دستورالعمل‌های نسبتاً آسان برای تغذیه، می‌توانید راه‌حلی برای بارداری سالم داشته باشید.

 

تغذیه در دوران بارداری

افزایش مواد مغذی

نیازهای غذایی بدن در طول دوره بارداری افزایش می‌یابد؛ بنابراین شما نیاز به مواد غذایی بیشتر برای خود و کودک دارید. مواد مغذی می‌تواند شامل تأمین‌کننده‌های انرژی ازجمله کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌ها و چربی‌ها باشند و یا شامل ریزمغذی‌هایی چون ویتامین و مواد معدنی که هردوی این دسته‌ها برای رشد و پرورش جنین الزامی باشند ولی می‌بایست از هرکدام در مقدار استاندار مصرف گردد که سلامتی را به مخاطره نیندازد. مصرف مواد مغذی توسط شما در طول دوره حاملگی باید بیشتر از زمان‌های دیگر باشد.

مواد غذایی و نیاز روزانه شخص باردار

کالری در سه‌ماهه دوم و سوم ۳۰۰ اضافی
کلسیم ۱۲۰۰ میلی‌گرم
فولات ۶۰۰ تا ۸۰۰ میکروگرم
آهن ۲۷ میلی‌گرم

زنان باردار می‌توانند با توجه به شرایط بدنی و تجویز پزشک خود این نیازها را افزایش دهند. راهی ساده برای اینکه اطمینان از دریافت تمام گروه‌های غذایی داشته باشید داشتن یک رژیم روزانه متشکل از کلیه ۵ گروه مواد غذایی می‌باشد.
هر گروه غذایی فوایدی برای بدن شما دارد مثلاً:
۱_دانه‌ها منبع خوبی از انرژی هستند.
۲_میوه‌ها و سبزی‌ها با آنتی‌اکسیدان‌ها، فیبر و ویتامین‌های محلول در آب و محلول در چربی تأمین‌کننده ریزمغذی‌های بدن شما هستند.
۳_، آجیل و حبوبات برای بدن شما پروتئین، فولات و آهن را فراهم می‌کند.
۴_محصولات لبنی منبع عالی کلسیم و ویتامین D هستند.
چی بخوریم و چه مقدار بخوریم؟
ارگ از تمام گروه‌های غذایی مواد غذایی دریافت نگردد بدن شما به‌درستی نمی‌تواند به فعالیت‌های حیاتی خود ادامه دهد. به یاد داشته باشید که هدف شما این است که غذاهای متنوع زیادی در طول بارداری بخورید. ممکن است تمایل داشته باشید که از بعضی از غذاهای فراوری‌شده بی‌ارزش به‌جای مواد طبیعی و سودمند استفاده کنید. برای مثال، چیپس هیچ ارزش غذایی برای شما و فرزندتان ندارد. جهت یک تغذیه مناسب لازم است از میوه‌ها و سبزی‌ها تازه، انواع گوشت‌ها شامل گوشت‌های قرمز، سفید و. همچنین انواع حبوبات و غلات می‌بایست جهت سلامتی خود و فرزندتان بهره بگیرید. البته ابن گفته به این معنا نمی‌باشد که از غذاهای موردعلاقه خود در طول بارداری اجتناب نمایید بلکه لازم است تعادلی را از آن همراه با غذاهای دیگر برقرار کنید.

 

 تغذیه در دوران بارداری

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

تعطیلات در مالزی

مسجد ایرانیان در هند

سیکاندرا در هندوستان

ارگ آگرا در هند

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد