ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مسدود شدن غدد اشکی

عدم توقف ریزش اشک:

لوله های باریکی که مجاری اشکی نامیده می شود، از کناره ی بینی، اشک را از چشم پایین می کشند. این لوله های باریک در هر بخشی از مجرا می توانند مسدود شوند. این اتفاق به دلایل مختلفی رخ می دهد که شامل مشکل مجاری، عفونت و یا حتی افزایش سن است.

 

مسدود شدن غدد اشکی

مشکلات مجاری اشکی:

گاهی نوزادان با مجاری اشکی مسدود به دنیا می ایند. در بعضی موارد، مجاری یا سیستم آب کشی در دوران جنینی به خوبی شکل نمی گیرد. سندروم داون می تواند شکل جمجمه و صورت را تغییر دهد و باعث ایجاد مجاری مسدود و نامعلول می شود. اغلب در دوران جنینی، بافتی نازک روی مجرای اشکی ایجاد می شود و تا بعد از تولد باقی می ماند. حدود پنج درصد از نوزادان با این مشکل به دنیا می ایند. البته این پوشش ایجاد شده یک یا چند ماه بعد از تولد به خودی خود از بین می روند.

سن:

با افزایش سن، احتمال مسدود شدن مجاری اشکی بیشتر است. وقتی سن بالاتر می رود، سوراخ های کوچک که اشک را از چشم پایین می کشد، کوچکتر شده و به خاطر این تغییر اندازه، جریان ارسال آب از چشم به مجاری اشکی اهسته تر می شود. اکثر خانم های بالای چهل سال دچار مسدود شدن مجاری اشکی می شوند. علت آن تغییرات هومونی است.

عفونت:

عفونت چشم یا بینی باعث تورم می شود. این تورم بر روی مجاری اشکی فشار اورده و آن را باریکتر می کند. باکتری، قارچ ها و ویروس هایی مانند هرپس میتوانند باعث عفونت و تورم و انسداد مجرای اشکی شوند. یکی از علل شایع انسداد، التهاب ملحتمه است.

مشکلات سینوسی:

اگر شما سینوزیت دارید، بافت سینوس های شما متورم شده که می تواند منجر به انسداد مجرای اشکی شود. جراحی سینوس ها می تواند با اسیب به مجرای اشکی یا سوراخ های در این مجاری باعث انسداد شوند.

آسیب ها:

اسیب به بینی و چشم ها می تواند باعث تورم و زخم شدن بافت شود. گاهی تکه ای استخوان می تواند مجرا ها را مسدود کند.

توده ای در بینی یا صورت:

گاهی الرژی باعث ایجاد توده هایی کوچک به نام پولیپ در بینی شما می شود. این پولیپ ها می تواند با فشار به مجاری، باعث انسداد شوند. 

 

مسدود شدن غدد اشکی

داروهای آب سیاه:

گاهی درمان آب سیاه روی مجاری اشکی اثر می گذارد. قطره های چشمی خاص می توانند باعث التهاب ملتحمه و انسداد مجاری اشکی شوند.

درمان سرطان:

بعضی درمان های سرطان می توانند ایجاد انسداد مجاری اشکی کنند. برای مثال در طی رادیوتراپی، مجاری اشکی می توانند با جذب ناخواسته مواد، تورم کرده و مسدود شوند.

یافتن علت: چشم های شما تحریک شده و ریزش اشک دارید، متخصص با انجام ازمایش و پرسیدن سوال هایی می تواند به شما کمک کند. وقتی علت این ریزش اشک مشخص شد با رفع آن، مشکل ریزش اشک نیز حل می شود.

 

درمان:

شامل: تحت نظر گرفتن بیمار، ماساژ کیسه اشکی، کمپرس آب گرم و استفاده از آنتی بیوتیک موضعی است. برای ماساژ لازم است که دست خود را بشویید و انگشت اشاره خود را روی کناره داخلی( سمت بینی) چشم قرار دهید و به سمت پایین فشار دهید. در صورت وجود عفونت، استفاده از یک پماد یا قطره آنتی بیوتیک موضعی مفید است. آنتی بیوتیک باعث برطرف شدن انسداد نمی شود. 

 

مسدود شدن غدد اشکی

جراحی:

اگر انسداد مجرای اشکی بعد از چند ماه با درمان های فوق برطرف نشود، یا یک عفونت شدید رخ دهد، لازم است عمل جراحی probing صورت گیرد. این عمل، حدود 10 دقیقه طول می کشد و یک پروب نازک و فلزی از داخل مجرای اشکی بسته عبور داده می شود تا انسداد را برطرف کند. اگر probing ناموفق باشد و یا تنگی و باریکی مجرا وجود داشته باشد، ممکن است نیاز به جراحی پیچیده تری مانند کارگذاری لوله سیلیکون باشد. در این روش یک لوله از جنس سیلیکون در داخل مجرای اشکی به مدت شش ماه کار گذاشته می شود که موجب گشادی مجرا می شود و بعد از مدتی، طی یک جراحی کوچک از چشم خارج می گردد.

یک روش جراحی جدیدتر آن است که یک بالون در گوشه چشم و داخل مجرای اشکی کار گذاشته می شود. در ابتدا این بالون توسط یک مایع استریل به مدت 90 ثانیه منبسط می شود و سپس مایع خارج می شود و مجددا بالون به مدت 60 ثانیه منبسط شده و در انتها مایع خارج می شود. هدف اصلی در همه این روش ها، باز کردن یک راه عبور از داخل کیسه اشکی به فضای داخل بینی است. در مواردی که انسداد مجرای اشکی به درمانهای رایج جواب ندهد، میتوان از آندوسکوپ برای برطرف کردن انسداد کمک گرفت. مزیت اصلی این روش این است که برشی روی صورت داده نخواهد شد و در نتیجه جای عملی نیز وجود نخواهد داشت. میزان عوارض آن نیز کم است.

 

مسدود شدن غدد اشکی

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

راه های ساده برای آشنا شدن با مردم در مسیر

چه چیزهایی باعث بدتر شدن خشکی چشم می شوند؟

عادتهای نادرست در صبح و کسل شدن در طول روز

مواد غذایی که باعث خارج شدن نیکوتین از بدن می شود؟

سفت شدن شکم در بارداری طبیعی است یا نه؟

دلایل اصلی چاق شدن ناگهانی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد