ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مکان های تاریخی و گردشگری قم

قم به عنوان دومین شهر زیارتی در ایران شناخته می شود. استان قم یکی از استان های مرکزی و خشک ایران محسوب می شود، شاید با شنیدن نام قم حواس ها به سمت بارگاه مقدس حضرت معصومه (س) پرت شود، اما این استان علاوه بر حرم حضرت معصومه مکان های گردشگری دیگری نیز دارد. در زیر به اختصار با برخی از جاذبه های گردشگری استان قم آشنا می شویم.

حرم مطهر حضرت معصومه

نمی شود از استان قم سخن گفت و  بارگاه ملکوتی حضرت معصومه را نادیده گرفت، خاصه در سرزمینی که گردشگری مذهبی یکی از پرطرفدارترین انواع مسافرت به شمار می رود. حرم مطهر حضرت معصومه در مرکز شهر قم قرار دارد و در جای جای شهر تابلوهای راهنما به سمت حرم نصب شده اند. در جوار حرم نیز، مقبره و موزه ی شاعر بلند آوازه ایرانی، پروین اعتصامی قرار دارد که علاقه مندان می توانند از آن نیز دیدن کنند.

مکان های تاریخی و گردشگری قم

بازار قدیم قم

در بافت قدیمی شهرستان قم، بازاری سرپوشیده قرار دارد که جلوه گر هنر اصیل معماری سنتی ایران می باشد. بازار قدیم قم دارای بزرگترین سقف ضربی کشور است که با توجه به سرپوشیده بودن بازار، در جای جای آن دریچه هایی تعبیه شده است تا  روشنایی بازار در طول روز تامین گردد. بررسی ها نشان می دهد که عمر استخوان بندی بازار به پیش از دوره ی صفوی بر می‌گردد اما بازسازی آن و نیز تکمیل آن به دوران صفویه و قاجاریه باز می‌گردد، به گونه ای که در زمان ناصرالدین شاه بازار قم رو به گسترش نهاد و عملیات عمرانی آن با سرعت بیشتری انجام پذیرفت.

خانه ی تاریخی حاج علی خان زند در قم

شاید بتوان از خانه ی تاریخی زند که در بافت قدیمی قم و در محله «چهارمردان » قرار دارد به عنوان یکی از مهجور‌ترین آثار باستانی قم نام برد. مصالح به کار رفته در خانه ی زند از جنس چوب، خشت، سنگ و آجر می باشد که نشان دهنده ی معماری عصر قاجار است. خانه ی زند با قدمت تقریبی 130 ساله ی خود دارای سه قسمت می باشد. شاه نشین تابستانی که برای گریز از گرمای طاقت فرسای کویر تعبیه شده، شاه نشین  زمستانی که تحمل سرمای زمستان را آسان می‌کند و قسمتی مخصوص خدمه تا به محلی برای آسایش کارکنان نیز، وجود داشته باشد.

مدرسه ی فیضیه قم

مدرسه ی فیضیه قم که در شمال صحن عتیق حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (ع) قرار گرفته است، محلی برای تعلیم طلاب علوم دینی و قرآنی در کشور است. مدرسه فیضیه همواره عالمان و عارفان زیادی را در خود پرورش داده و به همین دلیل در تحولات سیاسی نیم قرن اخیر نقش به سزایی ایفا کرده است. ساختمان مدرسه فیضیه به صورت چهار ایوانی است و در دو طبقه بنا شده است.

دریاچه نمک قم

دریاچه‌ نمک در 40 کیلومتری شمال شهرستان قم قرار دارد. از آن جهت به این دریاچه، دریاچه نمک می‌گویند که در فصل تابستان قطعات نمک بر روی آب آن شناور می‌گردد. دریاچه نمک با وسعتی به اندازه 3000 کیلومتر مربع از بزرگترین دریاچه های ایران به شمار می‌رود و عمق نمک موجود در آن نیز بین 5 تا 55 متر می‌باشد. دریاچه نمک به علت قرار گرفتن در کویر در اکثر ماه های سال خشک می باشد و در فصول پربارش، ارتفاع آب در بعضی قسمت های آن به 2 سانتی متر نیز ممکن است برسد.

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

اسامی برندگان اسفندماه باشگاه گردشگری

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

هتل و اسپای کلارک گرینز - ایرپورت ریزورت هند

قرعه کشی کانال گردشگری

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد