نخستین داوطلب پیوند سر در دنیا باید خود را برای سرنوشتی "بدتر از مرگ" آماده کند

در آوریل سال 2015 فردی به نام والری اسپیریدونوف از کشور روسیه اعلام کرد او نخستین کسی خواهد بود که پیوند سر روی او انجام خواهد شد. طبق اظهارات خود او، این مرد روسی داوطلب شده است که سرش از سایر قسمت های بدنش جدا شده و روی بدن یک فرد دیگر پیوند زده شود. شاید همه ی این حرف ها از نظر شما تنها یک شوخی مسخره به نظر برسد، اما متأسفانه این خبر حقیقت دارد. ابتدای امسال، یک جراح ایتالیایی به نام سرجیو کاناوِرو توضیحاتی مختصر را در مورد تکنیک خود برای پیوند سر انسان در مجله ی بین المللی جراحی مغز و اعصاب منتشر کرد. او افزود که قصد دارد این پروژه را در کنفرانس سالانه ی آکادمی جراحان مغز و اعصاب و ارتوپد آمریکا (AANOS) در ماه ژوئن آغاز کند و محققان دیگر را نیز برای پیوستن به او در تحقق بخشیدن به رویای پیوند زدن سر دعوت کند.

 

نخستین داوطلب پیوند سر در دنیا

در آن زمان این کار بسیار خارق العاده به نظر می رسید – و البته که هنوز هم همین طور است – با این تفاوت که کاناورو حالا توانسته است داوطلبی زنده و سالم را پیدا کند که حاضر است در یک عمل جراحی 36 ساعته با حضور 150 پزشک و پرستار، نقش خوکچه های هندی آزمایشگاهی را بازی کند. کریستوفر هوتن در مجله ی خبری Independent توضیحاتی را در مورد خطراتی که اسپیردونوف را تهدید می کند ارائه کرده است- طبق این توضیحات، مرگ تنها چیزی نیست که داوطلب پیوند سر باید از آن واهمه داشته باشد: " اسپیریدونوف که از بیماری خاص وردنیگ-هافمن رنج می برد و سلامت خود را هر روز بیشتر از دست می دهد، داوطلب شده است که در این جراحی آزمایشی شانس خود را امتحان کند. البته شما نمی توانید او را مقصر بدانید، اما در حالی که او باید خود را برای این آماده کند که بدن فرد جدید سر او را پس زده و مرگش فرا برسد، ممکن است سرنوشت او حتی بدتر از مرگ هم باشد. 

 

نخستین داوطلب پیوند سر در دنیا

" دکتر هانت باتیر، رئیس منتخب موسسه ی جراحان مغز و اعصاب آمریکا می گوید:" من چنین سرنوشتی را برای هیچ کس آرزو نمی کنم. در واقع من هرگز اجازه نخواهم داد هیچ کس با من چنین کاری را بکند، چرا که سرنوشت هایی بسیار بدتر از مرگ نیز وجود دارد." هوتن در گفت و گوهایی که با چندین کارشناس پزشکی داشته است، متوجه نوعی مشکل شده است که حتی بهترین و بی نقص ترین رویه ی پیوند سر هم نمی تواند آن را تخفیف دهد : این که ما واقعا نمی دانیم این کار با ذهن اسپیریدونوف چه خواهد کرد. نمی توان به هیچ وجه پیش بینی کرد که این پیوند سر – به همراه تمامی اتصالات جدید ایجاد شده و مواد شیمیایی خارجی که سر و مغز داوطلب باید ناگهان آن ها را مدیریت کند – چه تأثیری بر روح و روان اسپیریدونوف خواهد داشت، اما هوتن یافته های خود را در این جمله خلاصه می کند:" این پیوند می تواند به نوع و سطح ناشناخته ای از جنون و دیوانگی منجر شود." حقیقت آن که این اتفاق می تواند در آینده ی نزدیک رخ دهد و همه ی ما از چنین رویدادی وحشت داریم. بعلاوه، این داستان می توان موضوع یک فیلم ترسناک باشد و کاناورو نقش خودش را در آن بازی کند. آخرین اخباری که در مورد این عمل جراحی پیوند سر منتشر شده بود، ادعای کاناورو مبنی بر آن بود که توانسته است سر انسان را به جسد یک انسان دیگر پیوند بزند. به نظر می رسد که در آینده باید منتظر خبرهای جدیدی از این دست باشیم. 

 

نخستین داوطلب پیوند سر در دنیا

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد.
قدرت گرفته از کومنتو فارسی جوملا نال

مطالب مشابه

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

تعطیلات در مالزی

رستوران سر آشپز کیش

مسجد ایرانیان در هند

سیکاندرا در هندوستان