نقد فیلم معلم پیانو

اطلاعات فیلم:

نام فیلم: معلم پیانو (the piano teacher)

کارگردان: میشائیل هانکه

نویسنده: میشائیل هانکه

بازیگران: ایزابل هوپر، بونوآ ماژیمل، آنی ژیراردو، سوزان لوتار

نقد فیلم معلم پیانو

وقتی فروید از تاثیر سرکوب جنسی بر روحیات انسان و روان او سخن گفت عده ی زیادی از روان پزشکان هم عصر به نظریاتش اعتراض کردند. فروید حساسیت پسر نسبت به همراهی مردی با مادرش را در قالب دیدن یک رقیب جنسی برای خودش تصویر کرد و بدین گونه مدعی شد پسر نسبت به مادر خود میل جنسی دارد. بسیاری از افراد با شنیدن این جملات بر جلوی پای فروید تف انداختند و از برابر او رفتند و نظراتش را بی شرمانه نامیدند. اما امروز از هیچ یک از آن افراد خبری نیست و همگی به زباله دان تاریخ پیوستند. شواهد علمی نشان داد نظریات فروید درست بود و به سرعت پای این نظریات و تاثیر سرکوب اروس در انسان به هنرهای گوناگون، سیاست، جامعه شناسی و فلسفه باز شد. همان گونه که فروید مدعی بود تاثیر مرگ، شهوت و خشونت بر ناخودآگاه ما تعیین می کند ما چه کسانی هستیم، میشائیل هانکه معلم پیانوی مجردی را تصویر می کند که به واسطه ی سرکوب جنسی رفتاری عجیب پیدا کرده است. معلم پیانو فیلمی است که با مضامین عشق و خشونت ترکیب شده است و مانند دیگر آثار هانکه به طور عریان خشونت را به نمایش می گذارد. ضرب آهنگ این فیلم بسیار کند است، اما اگر اعصاب پولادینی داشته باشید و کندی در حین خشونت را تحمل کنید و توجه داشته باشید انزجار از این فیلم نشانه ای از بیماری های روانی در شما است، نتایج جالبی خواهید گرفت.

نقد فیلم معلم پیانو

میشائیل هانکه از کارگردان های صاحب سبک است. او مشکلات زندگی مدرن را به خوبی به تصویر می کشد و در نشان دادن آن ها در فیلم هایش هیچ عجله ای ندارد. هانکه استاد نشان دادن صحنه های دردناک در کمال آرامش است. تا کنون دوبار جایزه ی نخل طلا و یک بار جایزه ی اسکار را برنده شده و همیشه فیلم هایش مورد توجه بسیار زیاد منتقدان بوده است. از آثار مهم او می توان به قاره ی هفتم، بازی های مسخره، کد مجهول، معلم پیانو، زمانه ی گرگ، پنهان، روبان سفید و عشق اشاره کرد.

بازی ایزابل هوپر در نقش معلم پیانو بسیار خوب است. بازی کردن نقش کسی که از اختلالات روانی و جنسی در زجر است کار بسیار دشواری است که هوپر به خوبی آن را انجام داده است. ماهیت فیلم که با موسیقی عجین است هم نقطه ی قوت دیگری است. معلم پیانو برنده ی جایزه ی بزرگ در جشنواره ی فیلم کن شد و در همین جشنواره جایزه ی بهترین بازیگر زن و بهترین بازیگر مرد را به خود اختصاص داد. معلم پیانو فیلم بسیار عمیقی است برای فهم آن نیاز به مطالعه ی آثار فروید دارید، اما قطعا نه از مطالعه ی آثار فروید و نه از تماشای این فیلم پشیمان نخواهید شد.

نقد فیلم معلم پیانو

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل پیانو فورت استانبول

گردشگری فیلم

نقد فیلم خون به پا خواهد شد

نقد انیمیشن رالف خرابکار

فیلم برداری از صفحه نمایش با نرم افزار Snagit

نگاهی به فیلم ورود آقایان ممنوع

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر