ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

نکاتی در مورد انتخاب رستوران‌های بین راهی

سفر کردن در هر شرایطی بسیار لذت بخش است؛ اما یکی از مهمترین چالش ها در مسافرت، تهیه غذای سالم و با کیفیت می باشد. اگر شما از آن دسته از افرادی هستید که به دنبال رستوران خوب برای صرف یک غذای سالم و خوشمزه هستید؛ با ما همراه باشید تا معیارهایی را برای انتخاب یک رستوران به بین راهی به شما بگوییم.  

نکاتی در مورد انتخاب رستوران‌های بین راهی

اهمیت سلامت و کیفیت غذا در سفر

مسموم شدن در سفر، یکی از مشکلاتی است که ممکن است درگیر آن شوید. معمولا افراد مسن و کودکتان بیشتر در معرض مسمومیت غذایی هستند. برای جلوگیری از مسمومیت غذایی،باید سراغ رستوران های تمیز بروید و از خوردن آب های آلوده خودداری نمایید. پیشنهاد می کنیم برای حفظ سلامتی در طول سفر، از خوراکی‌های خانگی و دستپخت خود، غذا‌های حاضری، کنسرو شده، بسته بندی و کارخانه‌ای که استریل هستند و خراب شدنی نیست استفاده کنند. اما اگر دوست دارید برای صرف غذا به رستوران بروید؛ حتما نکات زیر را در انتخاب رستوران بین راهی در نظر گیرند. همچنین قبل از سفر، مقداری آجیل، بیسکویت، میوه تازه، شکلات، آب معدنی، کلوچه و آب میوه تهیه کنید و به همراه خود بیاورید.

معیارهای مهم در رستوران‌ بین راهی

نکاتی در مورد انتخاب رستوران‌های بین راهی

برای پیدا کردن یک رستوران بین راهی، بهترین راه حل مراجعه به سایت هایی است که رستوران‌ها را درجه بندی می‌کنند. هم چنین شما می توانید با خواندن نظرات کاربران، از کیفیت غذاهای رستوران مطلع شوید.

شلوغ بودن رستوران بین راهی؛ یکی از معیارهای سلامت و کیفیت آن

بهتر است به سراغ رستوران هایی بروید که بسیار شلوغ هستند؛ زیرا در چنین مکلان هایی غذا زیاد مصرف می شود و دیگر خبری از غذاهای مانده و فاسد نیست.
توجه داشته باشید که تمام رستوران هایی که اتوبوس ها در مقابل آنها می ایستند، غذاهای سالم ندارند. در واقع مسافران قربانی خدماتی که رستوران داران به رانندگان اتوبوس می دهند، می شوند. هم چنین رانندگان کامیون، شناخت بیشتری از رستوران های بین راهی دارند و همیشه در بهترین غذاخوری ها توقف می کنند. بهتر است رستوران های بین راهی را انتخاب کنید که در مقابل آن، کامیون بیشتری ایستاده است.

نزدیکی رستوران بین راهی به جاده اصلی

رستوران‌های بین راهی که در مکان های دور افتاده قرار دارند، ممکن است نکات بهداشتی را رعایت نکنند. البته ممکن است رستوران ها مورد تایید هم پیدا کنید؛ ولی بهتر است سراغ رستوران های بروید که دور از جاده نیستند.  

در انتخاب نوع غذا دقت داشته باشید

نکاتی در مورد انتخاب رستوران‌های بین راهی

شما به هر رستورانی که رفتید، بهتر است در انتخاب نوع غذاها دقت کنید. مثلا بهتر است از ۲ غذایی که با گوشت و مرغ درست شده‌اند (مانند جوجه کباب و کباب کوبیده) جوجه کباب را انتخاب کنید؛ زیرا مرغ هرچه قدر هم که مانده باشد؛ ولی در زمان پخت، میکروب های آن کشته می شود. بنابراین بهتر است مسافران در صورت استفاده از غذا‌های بین راهی رستوران‌ها، از آنها بخواهند که غذایشان را به طور کامل بپزند.

•  حتما قبل از خوردن غذا، آن را بو کنید. این کار به شما در تشخیص سالم بودن یا آلودگی مواد غذایی کمک می کند.
• جهت کاهش خطر مسمومیت غذایی، بهتر است  همراه غذا لیمو ترش تازه، سماق، پیاز و ماست مصرف کنید.

مصرف کاهو و سبزیجات در رستوران‌های بین راهی ممنوع!

نکاتی در مورد انتخاب رستوران‌های بین راهی

از خوردن سبزیجات و کاهو در رستوران‌های بین راهی خودداری نمایید؛ زیرا مواد تشکیل دهنده سالاد باید کاملا شسته و ضدعفونی شود و ممکن است این کار را رستوران های بین راهی انجام ندهند.

معیارهای بهداشتی برای انتخاب رستوران بین راهی

معیارهای بهداشتی که برای انتخاب یک رستوران خوب باید به آن توجه کنید، شامل موارد زیر می باشد:

•    بهداشت محیط غذاخوری
•    بهداشت خدمه رستوران
•    تمیز بودن وسایل و ابزار سرو غذا

رفتارهای بهداشتی گارسون‌ها

نکاتی در مورد انتخاب رستوران‌های بین راهی

بهترین روش برای سنجش بهداشت در یک رستوران، در نظر گرفتن رفتارهای بهداشتی گارسون (مهماندار) و خدمه سرو غذا است. مثلا ظاهر خدمه باید بسیار تمیز و موهای مرتب شده داشته باشد. هم چنین ناخن هایی کوتاه و لباس فرم سفید و تمیز  پوشیده باشد. از دیگر موارد بهداشتی که باید در رستوران به توجه شود شامل: انتشار ترشحات بزاق خدمه از طریق سرفه و عطسه و صحبت نکردن روی غذا، استفاده از دستمال تمیز برای نظافت سطح میز یا تعویض نایلون رومیزی، گرفتن لیوان و بشقاب‌ها از زیر و نه از لبه آنها و فاقد لکه بودن ظروف شیشه‌ای و قاشق و چنگال می باشد.

کارت و گواهینامه آموزش بهداشت

زمانی که وارد یک رستوران بین راهی شدید، حتمابه کارت بهداشت کارگران رستوران که اغلب به دیوار نصب یا زیر شیشه میز گذاشته می‌شود، دقت کنید. البته اکثر کارگر های این رستوران ها، کارت بهداشت ندارند و کارتهایی که زیر میز هستند، متعلق به افرادی است که در تهیه و سرو غذا دخالت ندارند.

نکاتی در مورد انتخاب رستوران‌های بین راهی

آیا قیمت بالا نشانه‌ی سلامت غذا است ؟

قیمت بالای غذا همیشه نشانه کیفیت خوب غذا نیست. اما اگر قیمت غذا بسیار پایین بود، بهتر است به کیفیت غذا مشکوک شوید.

رستوران‌ها توسط دو ارگان سازمان دامپزشکی و بهداشت محیط نظارت می‌شوند. بازرسان سازمان دامپزشکی روی سلامت و بهداشت و ایمنی مواد گوشتی کباب سراها، جوجه کبابی‌ها و در کل هر غذاخوری که با گوشت سرو کار دارد، نظارت می‌کنند. هم چنین ماموران بهداشت محیط نیز در خصوص بهداشتی بودن محیط رستوران، نظافت ابزار و وسایل پخت و پز و سرو و سلامت غذا نظارت دارند. به علاوه ماموران تعزیرات هم با رستوران هایی که قیمت آنها خارج از تعرفه است، برخورد کرده و  آنان را جریمه نقدی می‌کنند. البته بسیاری از رستوران ها تازه تاسیس شده اند و یا در مکانی قرار دارند که دور از جاده می باشند و از دید ماموران پنهان شده اند. پس بهتر است از مراجعه به رستوران های مشکوک که بهداشت را رعایت نمی کنند، اجتناب کنید.

گزارش تخلف در رستوران های بین راهی

در صورتی که در سفر خود، تخلفی را مشاهده کردید، می توانید با شماره تلفن ۱۲۴ تماس بگیرید تا از تخلفات جلوگیری نمایید. بعد از تماس شما، بازرسان سازمان صنعت، معدن و تجارت به محل آدرس گفته شده مراجعه کرده و با متخلفان برخورد می کنند.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

تعطیلات در مالزی

هتل بین المللی دریا قشم

مسجد ایرانیان در هند

سیکاندرا در هندوستان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد