گودی کمر چیست و روش های درمان آن

خیلی از افرادی که زیاد راه می روند پس از مدتی به دلیل گودی کمر احساس کمر درد می کنند به خصوص افرادی که زیاد راه می روند و یا شغل هایی دارند که نیاز دارند برای مذتی سرپا بایستید این امر معمولا زنان را حتی در زمان خرید شلوار هم آزار می دهد گاها گودی کمر بعضی از افراد آنقدر زیاد است که نیاز دارند شلوار بدوزند. گودی کمر ممکن است در ابتدا زیاد به چشم نیاید ولی پس از مدتی حتما در افراد باعث ایجاد کمر دردهای شدید میشود. این افراد پس از مدتی به فکر درمان این مشکل می افتند که خیلی وقت است از آن گذشته و می تواند فشارهای زیادی را به ستون مهره ها و پا ها وارد کند. دیده شده زنانی که دچار گودی کمر می شوند بیشتر از سایر افراد به بیماری های مانند دیسک کمر گرفتار می شوند و باید برای حل آن حتما چاره اندیشی کنند.

گودی کمر چیست و روش های درمان آن

زمانی که فردی به گودی کمر دچار می شود به این حالت اغلب لوردز کمری می گویند . در این حالت زاویه ستون مهره ها با مهره خاجی کمر درست نیست و نیاز استکه این زاویه اصلاح شود معمولا بیشتر قوس های کمری با زاویه بیشتر از 30 درجه در افراد ایجاد می شوند که می تواند ناشی از ضعف در ماهیچه های کمری باشد همچنین ضعف در عضلات شکم هم می تواند تا حدود زیادی به گودی کمر بیانجامد. زیرا زمانی که ماهیچه های شکم ضعیف باشند ماهیچه های مقابل آن یعنی ماهیچه های کمری شروع به کوتاه شدن می کنند در نتیجه این عامل قوس کمر به داخل کشیده می شود و باعث می شود که زاویه صحیح کمری بهم بخورد. البته تنها عضلات کمر یا شکم به تنهایی باعث ایجاد این مشکل نمی شود و ممکن است ضعف عضلات اندام تحتانی مانند پاها هم در بروز این مشکل مقصر باشند.

گودی کمر چیست و روش های درمان آن

گودی کمر می تواند با یک سری عوارض خود را بروز دهد یکی از این عوارض افزایش بیماری دیسک کمر در افراد مختلف است معمولا کسانی که دیسک کمر دارند به ناهنجاری هایی مبتلا می شوند که باعث می شود کمر به سمت داخل خم شود در نتیجه این حال دیسک های بین دنده ای دچار فشار های بیرونی می شوند و گاها در دیسک ها بیرون زدگی هایی دیده می شود که به دیسک کمر در افراد منجر می شود همچنین در این حالت معمولا عروق خونی موجود در دیسک های بین مهره ای به شدت آسیب می بینند وعملا این دیسک ها یگر کارایی سابق خود را نخواهند داشت این مشکلات باعث ایجاد گودی کمر خواهد شد و همچنین این افراد پس از مدتی برای بهبود دیسک های بین مهره ای خود نیاز به جراحی دارند.

گودی کمر چیست و روش های درمان آن

گودی کمر معمولا توسط متخصصین قابلیت کارشناسی می باشد و هر فرد با توجه به وضعیت بدنی خود دارای گودی کمرهای متفاوتی است یک گودی کمر در یک فرد با قد متوسط با یک گودی کمر در یک فرد قند بلند متفاوت خواهد بود این ناهنجاری ها باید حتما توسط پزشک درمان شود تا به بیماری های بعدی در افراد ختم نشود. معمولا روشی که پزشکان برای اندازه گیری گودی کمر از آن کمک می گیرند صفحه شطرنج است. همچنین با رادیو گرافی هم می توانند تا حدود زیادی به ناهنجاری های ستون فقرات در افراد پی ببرند.

یکی از مهم ترین دلیل ایجاد گودی کمر وهمچنین بیماری ها مربوط به ستون فقرات در افراد نپوشیدن کفش مناسب است این کفش ها معمولا فشار زیادی را به ستون مهره ها اعمال می کنند وباعث جابه جایی در ستون مهره ها می شوند.

عوارض گودی کمر در افراد مختلف

گودی کمر می تواند در هر سنی مشکل ساز باشد یکی از مشکلاتی را که گودی کمر می تواند ایجاد کند لغزش مهره ها که باعث می شود احیانا دیسک های بین مهره ی را پاره کند این پارگی به درمان وجراحی های بعدی نیاز دارد.

یکی دیگر از عوارض آن را می توان پوکی استخوان نامید معمولا کسانی که گودی کمر شدید دارند زودتر به پوکی استخوان درسنین بالا مبتلا می شوند زیرا این حالت معمولا فشار زیادی را به استخوان های پا وارد می کند که باعث می شود این استخوان ها پس از مدتی شروع به واکنش کنند.

گودی کمر چیست و روش های درمان آن

استئوسارکوم که سرطان استخوان است  کهمعمولا این افراد را بیشتر نشانه می رود و به راحتی از نزدیکی زانو تا استخوان های بازو در یک فرد را می تواند کاملا درگیر کند. معمولا سرطان استخوان را ما در افرادی که به چاقی مبتلا هستند بیشتر از سایرین مشاهده می کنیم و همچنین دیابت نوع دو می تواند تا حدود زیادی زمینه ساز این بیماری باشد.

 گودی کمر انواع مختلفی دارد که برای درمان آن راه های مختلفی را پیشنهاد کردع اند افرادی که گودی کمر ساده دارند با این درمان ها به سادگی درمان می شوند ولی اگر کسی به گودی کمر حاد مبتلا شود پس از مدتی نیاز به جراحی دارد تا بتواند عوارض آن را جیران کند. یکی از این درمان ها در اولین قدم کاهش وزن می باشد معمولا افراد برای کاهش درد ناشی از این بیماری ها به صورت گسترده در ابتدا باید وزن بدن را پایین بیاورند زیرا برای این افراد تحمل وزن سنگین بدن مقدور نیست. یکی دیگر از راه های درمان آن استفاده از قوز بند است به خصوص در کودکان و نوجوانان که معمولا به راحتی و با حرکات اصلاحی بهبود پیدا می کنند.

گودی کمر چیست و روش های درمان آن

در مواردی که گودی کمر شدید دارند خطر آسیب دیدن به عروق اطراف آن وجود دارد و باید افراد سعی کنند که از این بیماری تا قبل از اینکه وضعیت آن شدید شود جلوگیری کنند و اگر هم این مشکل تشدید شد آن را جراحی کنند.

این افراد باید سعی کنند که فیزیوتراپی را به صورت مداوم برای بهبود وضعیت استخوان ها انجام دهند تا بتوانند که مشکلات گودی کمر خود را به راحتی بهبود دهند معمولا با انجام فیزیوتراپی به صورت روزانه و مداوم تا حدود زیادی گودی کمر شروع به اصلاح شدن می کند. همچنین نوعی دیگر درمان در این افراد این است که از مکمل های غذایی برای بهبود استخوان ها استفاده کنند همچنین از مهم ترین ماده غذایی یعنی ویتامین دی در مواد غذایی خود استفاده ببرند تا بتوانند به راحتی در طول مدت کمی این مشکل را تا حدود زیادی بهبود ببخشند.

گودی کمر چیست و روش های درمان آن

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

هتل و اسپای کلارک گرینز - ایرپورت ریزورت هند

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

مرکز خرید ان گی آن سیتی مالزی سنگاپور

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد