تشخیص آسپرژیلوس

تشخیص

تشخیص عفونت های ناشی از قارچ آسپرژیلوس می تواند دشوار باشد و بستگی به نوع عفونت آسپرژیلوس دارد.قارچ Aspergillus در محیط معمول بوده و گاهی اوقات در بزاق و خلط مردم سالم نیز یافت می شود. علاوه بر این، تشخیص آسپرژیلوس از برخی قارچ های دیگر درزیر میکروسکوپ و همچنین از شرایطی که شبیه به علائم بیماری  سل است،کار سخت و مشکلی می باشد.

امکان دارد که پزشکتان از یک یا چند آزمایش زیر استفاده کند:

 

تشخیص آسپرژیلوس

  • آزمون تصویربرداری. استفاده از تصویربرداری با اشعه ایکس از قفسه سینه یا اسکن توموگرافی کامپیوتری  یا همان سی تی اسکن (یک نوع تکنیک بر اساس اشعه ایکس که عکس های دقیقتری را نسبت به تکنیک اشعه X معمولی مهیا می کند) معمولا یک توده قارچی (آسپرژیلوما) را  از آسپرژیلوزیس تهاجمی با علائم مشخصه نایی- ریوی آلرژیک تفکیک می نماید.  
  • آزمایش ترشحات تنفسی (خلط). در این آزمایش، یک نمونه از خلط رنگ آمیزی شده و برای وجود رشته های آسپرژیلوس بررسی می شود. نمونه سپس در یک محیط کشت آزمایشگاهی قرار می گیرد که باعث رشد قارچ و نهایتا تایید تشخیص می گردد.
  • آزمایشات بافتی و خون. آزمایشات پوستی، خلط و خون ممکن است در تأیید آسپرژیلوزیس مفید باشند. برای تست پوستی، مقدار کمی از آنتی ژن آسپرژیلوس به داخل پوست ساعد تزریق می شود. اگر خون شما دارای آنتی بادی هایی علیه این قارچ باشد، یک برجستگی سخت و قرمز در محل تزریق ایجاد خواهد شد. آزمایش خون هم برای شناسایی سطوح بالایی از آنتی بادی های خاصی انجام می شود، که نشان دهنده یک پاسخ آلرژیک است.
  • بیوپسی. در بعضی موارد، بررسی یک نمونه بافتی از ریه ها و یا سینوس ها در زیر میکروسکوپ برای تایید تشخیص آسپرژیلوزیس مهاجم، ممکن است که لازم باشد. 

تشخیص آسپرژیلوس

بیماری های زمینه ای

افراد مبتلا به آسپرژیلوزیس معمولا یک بیماری زمینه ای مانند آسم یا فیبروز کیستیک دارند و یا  اینکه دارای سیستم ایمنی ضعیف به علت برخی  بیماری ها و یا استفاده از داروهای سرکوب کننده ایمنی هستند. اگر علائم آسپرژیلوزیس دارید و در حال حاضر برای یک بیماری قبلی  نیز تحت درمان هستید، با پزشکتان تماس بگیرید که توصیه های لازم پزشکی را اخذ نمایید. این توصیه ها در برخی موارد می تواند حتی مربوط به مراقبت های ویژه و اورژانسی باشد.

اگر یک سیستم ایمنی ضعیف دارید  و یک تب ناشناخته و بدون دلیل دارید و دچار تنگی نفس  ویا سرفه هایی که خون را بالا می آورد هستید، بدانید که شما نیاز به مراقبت های فوری پزشکی دارید. 

 

تشخیص آسپرژیلوس

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

نانوسنسورهایی که چربی را در سلول های زنده تشخیص می دهند

پلیمرهای در ابعاد نانو برای تشخیص و درمان همزمان سرطان سینه

تشخیص و درمان لوسمی حاد لنفوسیتی

تشخیص آلرژی گندم

تشخیص احتمال ابتلا به آلزایمر از طریق چشم

علائم، دلایل و تشخیص آرتروز

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد