خطرات پرتوهای فرابنفش خورشید بر روی چشم

قرار گرفتن به مدت طولانی در معرض پرتو فرابنفش می تواند باعث انواع مختلفی از مشکلات چشمی شود. این مشکلات شامل آب مروارید، مشکلات شبکیه، رشد توده های غیر سرطانی بر روی سطح چشم(ناخنک) و یا حتی در مواردی سرطان چشم و پلک ها شود. پیش ناخنک و ناخنک به شکل توده های سفید یا زرد رنگ با عروق خونی بر روی آنها ظاهر می شوند. آنها در آب و هوای بسیار گرم که مردم ساعات زیادی را در خارج منزل به سر می برند، بطور شایع وجود دارند.

 

خطرات پرتوهای فرابنفش خورشید بر روی چشم

اکثر مشکلات چشمی وابسته به پرتو های فرابنفش، بر اثر سال ها قرار گرفتن مداوم در معرض این پرتو ها ایجاد می شوند. البته قرار گرفتن به مدت چند ساعت در معرض نور شدید افتاب، گاهی می تواند منجر به درد و ناراحتی های موقتی شود. قرمزی چشم در اثر اتساع عروق سطحی ملتحمه چشم ایجاد می گردد. هنگامیکه عروق سطحی ملتحمه چشم متسع گرد، حجم خون در قسمت سطحی چشم افزایش یافته و موجب قرمزی چشم، احساس گرمی در چشم و تحریکات چشم می گردد. این عارضه در اثر تابش اشعه فرابنفش به چشم ممکن است بطور زود رس در اثر تابش فرابنفش ایجاد گردد.

خطرات پرتوهای فرابنفش

اگر بدون استفاده از عینک افتابی چند ساعت در معرض نور افتاب قرار بگیرید، پرتوهای فرابنفش می توانند باعث آفتاب سوختگی دردناک لایه ی شفاف ابتدای چشم(قرنیه) شوند. آفتاب سوختگی قرنیه ای می تواند همراه با درد و حساسیت به نور و از دست دادن موقعیت دید تا چند ساعت شود.
طبق تحقیقات انجام شده در سال 2016: 

 

خطرات پرتوهای فرابنفش خورشید بر روی چشم

-آب 100 درصد پرتوهای فرابنفش را انعکاس می دهد.
-برف حدودا بالای 85 درصد
-ماسه خشک بالای 25 درصد
-علف و چمن 3 درصد
به همین دلیل به نظر میرسد استفاده مداوم از عینک آفتابی در تمام محیط های خارج از منزل ضروری به نظر می رسد.
اگر شغل شما ایجاب می کند که ساعات طولانی را در محیط بیرون بگذرانید، استفاده از عینک آفتابی ضروری به نظر می رسد.


چه افرادی در معرض خطر هستند؟

خطرات ناشی از قرار گرفتن در معرض پرتوهای فرابنفش بسته به مدت زمان قرار گیری شما در برابر این پرتوها افزایش می یابد. به همین دلیل، استفاده از عینک آفتابی از دوران کودکی، امری لازم خواهد بود. شبکیه کودک حساسیت بیشتری در برابر پرتوهای فرابنفش دارد. به علت اینکه لنز درون چشمی در کودکان شفاف تر از لنز داخل چشمی بزرگسالان است، به همین دلیل پرتوهای فرابنفش می توانند تا اعماق چشم نفوذ کنند. علاوه بر این کودکان اکثرا مدت زمان بیشتری را نسبت به بزرگسالان در محیط بیرون از منزل می گذرانند. شاید این مساله برایتان جالب باشد ولی هوای ابری میزان پرتوهای فرابنفش را کاهش نمی دهد. این پرتو ها نامریی هستند. آنها مانند نور خورشید قابل رویت نمی باشند. پس می توانند از میان ابر ها عبور کنند. عینک های که 100 درصد پرتوهای فرابنفش را مسدود کند برای حفاظت از چشم ها ضروری هستند. البته عینک های آفتابی نمی تواند چشم ها را در قابل نورهای شدید بعضی منابع تولید کننده نور محافظت کند. نور های شدید، جوشکاری، شرایط شدید برفی یا نگاه مستقیم به نور خورشید( مثلا در حین خورشید گرفتگی) از این موارد هستند که نگاه مستقیم به هریک از آنها بدون محافظ مناسب، می تواند سبب بروز مشکلات شدید چشمی و حتی از دست دادن دید مرکزی شود. 

 

خطرات پرتوهای فرابنفش خورشید بر روی چشم

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل خورشید تابان مشهد

دروازه خورشید مادرید

8 قاعده در رابطه با تأثیر تغذیه بر سلامتی

چه چیزی باعث خارش چشم می شود

درمان های خانگی برای خشکی چشم

چه چیزی باعث ایجاد فشار در پشت چشم می شود

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر