ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

نقش زنان در سینمای ایران

در این مقاله به بررسی نقشی که زنان در سینمای ایران در دهه های مختلف داشته اند، می پردازیم.

نقش زنان در سینمای دهه ۶۰ ایران
زنان در سینمای دهه 60 در ایران چندان نقش پر رنگی نداشتند. اصولا نقش زنان در آن دهه بیشتر زیر سایه بازیگر مرد قرار می گرفت و چندان دیده نمی شد. در دوران جنگ هم اوضاع بدین منوال بود و بازیگران زن بیشتر عهده دار نقشی مکمل در برابر نقشی مرد بودند.
در سال های ابتدای دهه 60 نقش زنان نقشی خاص نبود و زنان بسیار ساده در سینما ظاهر می شدند. زنان کمتر نقش های مهم را برعهده نمی گرفتند و در نقش های چندم نقش بازی می کردند.
شاید علت این موضوع جنگ و مسائل مربوط به آن باشد. به هر حال مسائل مربوط به جنگ خواه ناخواه حضور مردان را در سینمای ایران پر رنگ تر می کرد. حتی فیلم های کمدی و خانوادگی هم حضور مردان بیشتر از زنان بود. در کل می توان گفت حضور زنان در سینمای دهه 60 چندان قابل ملاحظه نبود.
البته لازم به ذکر است که تعدادی فیلم هم بودند که در آن نقش حائز اهمیتی داشتند، مثل فیلم های گل داوودی و همین طور فیلم پاییزان.
همچنین در آثار کارگردان های مشهوری مثل «مسعود کیمیایی» و «بهرام بیضایی» نیز زنان نقش های خاصی را بر عهده داشتند. این نکته هم نباید از قلم بیفتد که دو فیلم «باشو، غریبه ای کوچک» و «شاید وقتی دیگر» با حضور «سوسن تسلیمی» ساخته شد که هر دو برای اکران با مشکل روبرو شدند. «سوسن تسلیمی» از اندک ستاره های زن سینمای ایران در آن دوران بود اما حضورش در این دو فیلم موجب بروز مشکل در اکران آن فیلم ها شد.

نقش زنان در سینمای ایران


و اما در سال های آخر دهه 60 اوضاع کمی بهتر شد و نقش زنان سینما تا حدودی پر رنگ تر از قبل شد. هامون که در آن «بیتا فرهی» به ایفای نقش پرداخت و «گلچهره سجادیه» در دو فیلم «دندان مار» و «گروهبان» حضور یافت جایگاه زنان تا حد زیادی بهبود یافت.
نقش زنان در سینمای دهه ۷۰ ایران
و اما در دهه 70 نقش زنان بسیار مهم تر و پر رنگ تر از دهه قبل شد. زنان در عرصه کارگردانی در این دهه ظاهر شدند و فیلم های رخشان بنی اعتماد در فیلم هایی مثل نرگس با بازی درخشان فریماه فرجامی و عاطفه رضوی در آن دهه باعث بیشتر شدن نقش زنان در سینما شد. در اواسط دهه هفتاد اوضاع کمی تغییر کرد و دست کارگردانان برای نمایش مسایلی که در گذشته خط قرمز بود بازتر گذاشته شد و آزادی هایی به سینما داده شد همین امر دلیلی شد تا حضور زنان پر رنگ تر از قبل باشد. مثلا در آن دوران رسول صدر عاملی فیلم دختری با کفش های کتانی را ساخت که محوریت آن فرار دختران از خانه بود.
فیلم های دیگر مثل قرمز، دو زن، بانوی اردیبهشت، زیر پوست شهر و ... ساخته شدند که به مشکلات زندگی زنان می پرداختند. این فیلم ها در آن دوران مورد توجه و استقبال مخاطبان قرار می گیرد. در همین برهه ستارگانی مثل هدیه تهرانی، مهتاب کرامتی و لیلا حاتمی در سینمای ایران ظهور می یابند.

نقش زنان در سینمای ایران

نقش زنان در سینمای دهه ۸۰ ایران
دهه 80 زن در سینمای ایران پا به پای مرد است و این دو جنس در کنار هم قرار می گیرند. فیلمهایی مثل زندان زنان، شام آخر، واکنش پنجم در این دهه ساخته می شوند و زنان در آن حضوری پر رنگ دارند.

نقش زنان در سینمای ایران

سال های اخیر سینما
در سال های اخیر زنان همچنان جایگاه خوبی در سینمای ایران دارند و در فیلم هایی مثل شیار 143 و بوسیدن روی ماه به جنگ از دیدی دیگر نگاه شده است. در این فیلم ها به تاثیر جنگ به روی خانواده ها می پردازد.
در فیلم های رخشان بنی اعتماد نیز زنان با مشکلات زیادی روبرو هستند و سعی می کنند آن مشکلات را حل کنند. در فیلم های دیگر مثل شیفت شب ساخته نیکی کریمی فیلمساز زن دنیای زنی را به تصویر می کشد که به همسرش شک دارد.
سینمای ایران هنوز هم می تواند در این عرصه به کار و فعالیت بپردازد و موقعیت های به تصویر نکشیده شده را به تصویر بکشد و ابعادی را که مطرح نشده مطرح کند و تولیدات خوبی را به نمایش بگذارد.

نقش زنان در سینمای ایران

در مجموع باید گفت سینمای ایران پس از انقلاب توانسته کارنامه قابل قبولی از خود در زمینه زنان از خود ارائه دهد. با مطالعه در آثار سینمای ایران در سال های 76 به بعد می توان چنین نتیجه گرفت که موضوع اکثر فیلم ها در ارتباط با زنان بوده است. ساخت فیلم هایی که به مسائل زنان می پردازد موجب شده تا جشنواره های داخلی و خارجی به سینمای ایران توجه خاص داشته باشند. موضوعاتی مثل روابط چند زنی، عشق زمینی، ازدواج موقت، فمینیسم، کلوزآپ از هنر پیشه های زن، دختران فراری و درام های اجتماعی به عنوان موضوع اصلی فیلم های سینمای ایران درآمده است. در سال های قبل از دهه 70 مسائلی مثل ممیزی به شدت محتوای فیلم ها را تحت تاثیر قرار می داد و اجازه طرح چنین موضوعاتی در سینما را نمی داد.
به عقیده کارشناسان، در سریال های خانوادگی و اجتماعی پس از انقلاب تا سال 72 مشکل اصلی زن در سینمای ایران ناشی از مخدوش بودن و قالبی بودن تصویر زن در جامعه و بازنمایی آن در سینماست به شکلی که در فیلم ها زنان غالبا انسان هایی احساساتی و بی فکر نشان داده شده اند و این تصویر بد و کلیشه ای ناشی از انگاره های فرهنگی در ایران است.
به عقیده یک کارشناس سینما، از سال1309 تا بعد از انقلاب 5 مرحله در سینمای ایران طی شده است. از سال 1309 تا 1316 از زنان برای رواج کشف حجاب در فیلم ها استفاده می شد. از سال 1327 تا 1338 زنان بیشتر در نقش خواننده کافه و کاباره، مستخدم، نظافت چی، کلفت و ... ظاهر می شدند. در دوره سوم از سال 1339 تا 1348 زنان فیلم ها، نقش های زنان روسپی، خیابانی، جیب بر و روستایی را داشتند.
دوره چهارم از سال 1349 تا 1357 دوره موج نو در سینمای ایران است که زنان در فیلم ها در حد بهانه و دستاویز درگیری های فیلم با ضد قهرمان ظاهر می شوند. در این فیلم ها چهره ای مظلوم از زن ایرانی نمایش می دهند. در سال های 1358تا 1375 نقش زنان در سینما کاهش می یابد و زنان در حاشیه نقش مردان قرار می گیرند.

نقش زنان در سینمای ایران

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل ایران مشهد

تسهیلات دارندگان ایران کارت بانک آینده

هتل ایران کیش

رستوران نقش جهان کیش

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد