نکاتی که در مورد مصرف مکمل ها باید بدانیم

نکاتی که در مصرف مکمل ها باید بدانیم
تعیین مقدار نیاز بدن به مکمل ها توسط خود فرد عملی نیست و تنها افراد متخصص می توانند تعیین کنند که هر فردی به چه مقداری از کدام مکمل نیاز دارد.
مدت زمان مصرف مکمل نیز محدود است یعنی تا مدت خاصی که جبران کمبود بدن شود باید مصرف بشود و به صورت مادام العمر نباید استفاده شود.
اکثر مکمل ها شامل مواد غیرطبیعی است که اگر مورد نیاز بدن نباشد، ضررهای زیادی برای بدن دارد.
مصرف خودسرانه پروتئین ها و مکمل های ورزشی در بسیاری از باشگاه ها رواج دارد اما در صورتی که در استفاده از این ترکیبات دقت کافی صورت نگیرد می تواند عوارض خطرناکی مانند فشار خون و آسیب به کلیه را به همراه داشته باشد.
این روزها استفاده از انواع هورمون های نیروزا میان جوانانی که تب داغ تناسب اندام و عضلانی شدن را در سر دارند رایج شده است. بعضی از این ورزشکاران برای رسیدن به هدف کاذبی که در سر دارند، سلامتی شان را به خطر می اندازند.
این داروها براساس تنوعی که دارند، تاثیرات منفی مختلفی بر سیستم غدد بدن بر جای می گذارند و به شدت بر غدد جنسی تاثیر منفی دارند. برخی از این داروها می توانند کاهش عملکرد و اندازه غدد جنسی، عقیم شدن و حتی مرگ را به دنبال داشته باشند، گذشته از این موارد هورمون های رایج در بدنسازی حتی آثار منفی بر کبد و کلیه ها هم می گذارند.

نکاتی که در مصرف مکمل ها باید بدانیم
با این حال یک اصل کلی در خصوص مصرف مکمل ها وجود دارد اینکه؛ ابتدا وضعیت تغذیه ای فرد بررسی و اصلاح شود، برنامه ورزشی را یک متخصص تهیه کرده و مصرف مکمل و نیاز فرد را نیز معین می کند، ممکن است نیازی هم به تجویز مکمل ورزشی نباشد؛ اما در صورت نیاز و برای پرهیز از مصرف مکمل ورزشی تقلبی باید آن را مراکز مجاز تهیه کرد.
ورزشکاران حرفه ای روزانه 5 ساعت تمرین ورزشی دارند و 12 ساعت نیز در حال استراحت و یا خوابند، آنها 5 تا 6 ساعت بیشتر فرصت ندارند به همین دلیل برای آنها مکمل ورزشی تجویز  می شود تا 4 تا 5 کیلو کالری مصرفی شان جبران شود.

نکاتی که در مصرف مکمل ها باید بدانیم
اما برای فردی که روزانه یک ساعت در باشگاه تمرین نسبتا متوسطی را انجام می دهد، مصرف مکمل توصیه نمی شود، این دست ورزشکاران فقط با داشتن یک برنامه تقویتی مناسب و زیر نظر متخصص به رشد مطلوب عضلانی خواهند رسید و اگر کمبودی چون کمبود آهن در یک خانم ورزشکار تشخیص داده شود، مصرف مکمل آهن برای او ممنوعیتی نخواهد داشت.
مصرف خودسرانه مکمل ها  باعث مشکلات مختلفی در بدن می شود. در ادامه چند مورد از این عارضه ها را توضیح می دهیم.

نکاتی که در مصرف مکمل ها باید بدانیم
مشکلات قلبی
مصرف مکمل های پروتئینی به طور مستقیم باعث افزایش کلسترول خون نمی‌شود اما اگر علاوه بر پروتئین موجود در غذا، مکمل نیز مصرف کنید، خطر ابتلا به مشکل کلسترول بالا می رود. برخی از مکمل ها به خودی خود حاوی کلسترول هستند. مصرف همزمان این مکمل های سرشار از کلسترول با مواد غذایی حاوی این ماده مانند تخم مرغ و غیره می‌تواند منجر به مشکلات قلبی شود.
مشکلات گوارشی
مکمل های پروتئینی باعث بروز مشکلات گوارشی می‌شوند. کرامپ های عضلانی معده، یبوست، نفخ و گاز معده از جمله علائمی است که بعد از مصرف این مکمل ها بروز می‌کنند. پروتئین ها برای اینکه هضم شوند، به زمان نیاز دارند، اگر شما به میزان کافی کربوهیدرات مصرف نکرده باشید، مدت زمان طولانی تری در معده خواهند ماند که منجر به مشکلات گوارشی می شود.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

صفحه پکیج ها

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

تعطیلات در مالزی

دره گل ها ارمنستان

مسجد ایرانیان در هند

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد