گیاه خمان صغیر

گیاهان دارویی همواره مورد توجه بشر بوده و هست، و روز به روز بر گستره و تنوع آنها نیز افزون تر می شود. ایران نیز به نوبه خود یکی از کشور هایی است که در آن تراکم گیاهی زیاد می باشد. یکی از گیاهانی که در کشورمان و در مناطق جنوب و شمال و یا بخش هایی از مرکز ایران پراکندگی دارد گیاه آقطی است.

گیاه آقطی که در طب سنتی به نام های خمان و سبوقه معروف بوده از خانواده Caprifoliceae می باشد. این گیاه دارای چند گونه خاص است که مهمترین آنها به اسامی خمان کبیر یا آقطی سیاه، آقطی سرخ و خمان صغیر هستند.

در این مطلب سعی داریم تا شما را با یکی از گونه های آقطی که به خمان صغیر شهرت دارد آشنا کنیم. پس با ما همراه باشید.

گیاه خمان صغیر

گونه گیاهی خمان صغیر

خمان صغیر یا آقطی یک گیاه علفی است که ساقه آن به 80 الی 150 مترمی رسد. میوه این گیاه به شکل زالزالک بوده که گل های آن به وقت باز شدن به رنگ سفید یا صورتی هستند، و بویی شبیه بادام تلخ دارند. این گیاه دارای ساقه های چهار گوش با 5 الی 6 برگچه اصلی می باشد، که هر برگچه شکل مثلثی و از دو طرف باریک و تیز و دندانه دار هستند.

گیاه آقطی یا خمان صغیر خاصیتی سرد و خشک دارد. ترکیبات شیمیایی که در خمان صغیر وجود دارد شامل ماده پالمیتین، قند ساکاروز، گلوکوزوئید، سینوژنتیک  و اسانس روغنی فراری به نام یبل می باشد. همچنین میوه و ریشه این گیاه نیز این ترکیبات را به نسبت کم و بیش دارند و به علاوه در آنها اسیدهای والریاتیک و وینیک اسید و یک ماده تلخ مانند از نوعی ترکیب شیمیایی نیز دیده می شود. لازم به ذکر است که میوه های این گیاه مصرف خوراکی و هم دارویی دارد. در ادامه شما را با مهمترین خواصی که محققان درباره این گیاه بر شمرده اند اشنا می کنیم.

گیاه خمان صغیر

خواص دارویی خمان صغیر

•مصرف دم کرده گیاه خمان صغیر ادرار آور، معرق و مسهل می باشد.

•چنانچه فردی دچار عطش شدید شده است، می تواند از جوشانده و یا دم کرده آن بنوشد، زیرا که استسقا را برطرف می کند.

•خوردن میوه خمان صغیر یا آقطی برای کاهش دردهای رماتیسمی مفید است.

•همینطور چنانچه  دمکرده این گیاه را مصرف و یا به سر بمالند برای جلوگیری از ریزش و سفیدی مو نافع است.

•غرغره با آب جوشانده گیاه خمان صغیر باعث تسکین درد گلو می شود.

•خانم هایی که دچار دردهای قاعدگی هستند می توانند با نشستن در وان  آب دم کرده ریشه این گیاه قبل از دوره قاعدگی این مشکل را برطرف نمایند. زیرا دم کرده ریشه گیاه خمان صغیر باعث باز شدن و نرم شدن رحم می گردد.

گیاه خمان صغیر

و در آخر لازم به توضیح است که گیاه خمان صغیر برای ریه مضر است. بنابراین توصیه می شود برای تسهیل و حل این مشکل به همراه آن از عسل استفاده شود. همچنین مصرف این گیاه با تجویز پزشک بهتر است صورت گیرد.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

باغ گیاه شناسی هند

باغ گیاه شناسی باتومی گرجستان

اکالیپتوس گیاه محبوب سرماخورده‌ها

از گیاه شیرین بیان چه میدانید؟

معرفی گیاه دارویی چای ترش

گیاه دارویی بارهنگ با خواص چشمگیر

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر