آشنایی با اماکن مقدسه بندر انزلی - 5.0 out of 5 based on 1 vote

آشنایی با اماکن مقدسه بندر انزلی

امامزاده صالح این امام زاده در قسمت شرقی بندر انزلی (غازیان) واقع شده، وی از پسران امام موسی کاظم (ع) است. این بقعه در داخل مسجدی جدید و مجلل به همین نام واقع شده است. ملگونف از آن در سوسر غازیان و در دشتی که توسط درختان احاطه شده یاد می کند. ستوده از آن در غازیان چهار فریضه یاد کرده است. در ادامه با آژانس مسافرتی چهارفصل همراه باشید تا در مورد اماکن مقدسه در شهرستان بندر انزلی بیشتر بدانیم.

بشمن پیر

این بنا در ۶ کیلومتری غرب بندر انزلی در بشمن واقع شده است که آن را "آقابزرگ علی" نیز می نامند. ساختمان بقعه بسیار ساده و فاقد هرگونه ارزش تاریخی و معماری است. رابینو او را پسر شرفشاه عارف و شاعر گیلان سده 8 ق، دانسته است. ملگونف نیز به "مزار بشمان پیر پسر شرفشاه" و تلاش اهالی برای بنای روی قبر اشاره کرده است.

آشنایی با اماکن مقدسه بندر انزلی

پیر عابد

این بقعه در گلویر بندر انزلی واقع شده است، که پس از آن محدوده نویر آغاز می شود. در واقع کلویر و نویر در این قسمت از هم جدا می شوند. پیر عابد عارف قابل احترام این شهرستان است. رابینو از او به نام پیر عبدالله یا پیر عابد یاد کرده که بنای بقعه جدید بود. این مزار به آقاپیر نیز معروف می باشد. ستوده از آن با نام پیر عبیدو پیر عابد میان نویر و گلیور (کلویر) و به عنوان قبرستان قدیمی یاد کرده است.

بی بی حوریه ( خانم حوریه)

بی بی حوریه خواهر امام رضا (ع) از دختران امام موسی کاظم (ع) بوده و بقعه او در شالور (شرق غازیان) واقع است. بنای آن جدید، سقف بقعه طاق هشت ضلعی با کاشی های منقوش و بام آن گنبد مدور، ضریح آن بزرگ و مطلا و شیشه بند و دارای تأسیساتی از قبیل زائر سرا، مسجد با دو گلدسته بلند و سرایداری و پارکینگ است.

آشنایی با اماکن مقدسه بندر انزلی

آقا سید محمد نجفی

آیت الله حاج سید محمد نجفی در ۱۶ مهر ۱۳۵۷ ش، فوت و در سامانسر غازیان مدفون گشت. با همیاری مردم و سازمان اوقاف ضریحی روی قبر او قرار دادند، این مکان مورد احترام مردم است.

چاه صاحب الزمان (سرخی مسجد چاه)

چاه آبی که در مشرق مسجد سرخی واقع شده و هم اکنون در اتاقی قرار گرفته است. از زمان احداث آن اطلاعی در دست نیست اما این چاه نزد مردم انزلی مخصوص بانوان و اهالی بازار از اهمیت خاصی برخوردار است و با بستن قفل و پارچه و انداختن پول داخل چاه و آشامیدن آب و شست و شوی دست و صورت حاجت خود را می خواهند و با روشن کردن شمع به این چاه توسل می جویند.

آشنایی با اماکن مقدسه بندر انزلی

بناهای تاریخی و اماکن مذهبی شهر بندر انزلی و جذابیت های طبیعی شهرستان بندر انزلی و استان گیلان مشتاقان و مسافران خوش ذوق را به سوی خود جلب می کند. لازم به ذکر است با توجه به آب و هوای منطقه (اقلیم)، بارش های پی در پی که بیش ترین باران در ایران متعلق به این شهرستان است و وجود رطوبت بالا بناها را به سرعت تخریب و به فراموشی سپرده است. اما جذابیت های طبیعی و بناهایی که مربوط به این پدیده های طبیعی مانند موج شکن و پل های انزلی و غازیان است به زیبایی های آنها افزوده است. مردم برای خرید از بازارهای روسی فروشی از شهرها و استان های همجوار گیلان و این شهر سفر کرده و زائران زیادی از اماکن مقدس این شهرستان دیدن می کنند.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

تماس با ما

همکاری با ما

تور کیش با پرواز ماهان

تور دبی با پرواز ماهان

تور آنتالیا با پرواز ماهان

تور دبی ویژه شهریور 94 با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر