آشنایی با تالاب میانکاله مازندران

استان مازندران از گذشته های دور به دلیل آب و هوای بکر و بهره مندی از مناطق سرسبز و دلنشین به عنوان یکی از مناطقی که مورد استقبال مردم در ایران  به حساب می آید شناخته شده است. داشتن برخی از جلوه های منحصر به فرد در این مکان ارزش گشت و گذار در این منطقه را دو صد چندان می کند، یکی از این جلوه ها وجود تالابی ویژه و جذاب در شهرستان بهشهر از توابع استان مازندران می باشد. که می توان گفت تقریبا 300 کیلومتر از تهران فاصله دارد.

 اگر بخواهید از تهران به سمت این تالاب حرکت کنید می توانید از جاده هراز برای رسیدن به آمل استفاده کرده و سپس خروجی های آمل، به سمت قائمشهر، بابل، ساری را انتخاب کنید. از ساری به سمت بهشهر هم چنان مسیر خود را ادامه دهید. از بهشهر هم تا خود تالاب میانکاله می توانید از مسیر خوش آب و هوای تالاب لپوی و جاده ساحلی را با مسافتی در حدود 5 کیلومتر طی کنید تا به خود تالاب برسید. البته مسیر نکا به راغمرز یک انتخاب دیگری پیش روی شماست، که از آن هم برای رسیدن به تالاب می توانید استفاده کنید، البته این در صورتی است که قصد سفر شما مستقیما تالاب میانکاله باشد. این تالاب یکی از 12 تالاب های به ثبت رسیده می باشد که هر یک طرفداران مخصوص به خود را دارند.

آشنایی با تالاب میانکاله مازندران

این تالاب یک زیستگاه با ارزش غذایی بالا برای پرندگان به حساب می آید به همین دلیل نام بهشت پرندگان به این تالاب داده شده است و یک مسافر خانه عالی برای فلامینگوها که با بال های آتشین خود چشم هر بیننده ای را به خود خیره می سازند، قوها، پلیکان ها، مرغابی ها، انواع قو، غاز و حتی میزبان برخی گونه های پرنده های شکاری از قبیل عقاب دریایی دم سفید که لقب چهارمین عقاب بزرگ دنیا را به دوش می کشد و سنقر تالابی می باشد که خود را در فصول پاییز سال به این مکان رسانده و تا اواخر زمستان در آنجا اقامت می کنند.

آشنایی با تالاب میانکاله مازندران

این تالاب تنها بعنوان یک گذرگاه پرندگان نبوده و جایگاه خود را به عنوان یک زیست بوم عالی در میان پرندگانی مانند قرقاول، و حیواناتی خشکی زی از قبیل گرگ، روباه، گربه وحشی به خوبی یافته است. دارا بودن ماهیانی هم چون کپور، کفال، انواع ماهیان خاویاری منبع تغذیه بی شماری را برای این پرندگان ایجاده کرده است.

وجود این گنجینه ملی از حیوانات و پرندگان باعث شده مسئولان حفاظت محیط زیست در پی حفاظت از آن برآمده و ورود به این محوطه را محدود به داشتن مجوزهای رسمی از سازمان حفاظت کرده اند. میانکاله واژه تغییر یافته ای از عنوان قلعه می باشد که دست خوش تغییر نام شده است. طبیعت میانکاله تنها به وجود تالاب ختم نمی شود، بلکه وجود جنگل های انارستان، درختچه های گز و تمشک و باتلاق ها، در کنار تپه های شنی چشم اندازهای باور نکردنی به آن بخشیده است.

آشنایی با تالاب میانکاله مازندران

این تالاب بهترین مکان برای تماشای گونه های بسیار مختلف پرندگان و به تماشا نشستن راز خلقت این موجودات بسیار زیباست، آن چنان که نام زیبای بهشت پرنده نگری برازنده این مکان است. در صورتیکه قصد سفر به این مکان دیدنی را دارید می توانید از جاذبه های طبیعت گردی دیگری مانند دشت ناز، شبه جزیره میانکاله و... بهره ببرید.

 

 آشنایی با تالاب میانکاله مازندران

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

تماس با ما

همکاری با ما

تور کیش با پرواز ماهان

تور دبی با پرواز ماهان

تور آنتالیا با پرواز ماهان

تور دبی ویژه شهریور 94 با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر