آشنایی با قلعه های تاریخی ایران

قلعه ها برای دفاع از سرزمین و مردم، توسط دستور پادشاهان در زمان های قدیم ساخته شده است. این بناها به صورت مستحکم و عظیم برای دفاع مردم در برابر دشمنان ساخته شده است. هر کدام از این قلعه ها کاربرد دیگری داشتن بعضی از آن ها برای دفاع کشاورزان و روستاییان در برابر دشمنان خارجی و دیگر قلعه ها برای کاربردها نظامی ساخته شده اند. در ادامه به معرفی چند قلعه تاریخی ایران می پردازیم.

 قلعه گردكوه يا گنبدان دژ

این قلعه مستحکم و عظیم در فاصله ی ۸۱ کیلومتری دامغان قرار گرفته است. همچنین به عنوان قدیمی ترین قلعه ایران شناخته می شود. این قلعه برای دفاع مردم در برابر دشمنان خارجی ساخته شده بود و به هیچ عنوان در طول تاریخ تسخیر نشده است در نتیجه، در طی تاریخ از اهمیت بالایی برخوردار است.

در داستان ها قدیمی آمده است که اسفندیار در این قلعه به دستور گشتاسب زندانی شده بود. همچنین در زمان سلجوقیان با محاصره شدن قلعه الموت حسن صباح به همراه فرزندان خود به این قلعه آمدن و به مدت ۴۰ سال در این قلعه زندگی کردند.

 قلعه سينگان

قدمت این قلعه به ۷۰۰ سال قبل بر می گردد و محل اقامت سران ایل زرزا بوده است. این قلعه به عنوان یکی از مهم ترین آثار تاریخی غرب کشور محسوب می شود. قلعه سینگان در شهرستان اشنویه و روستای سینگان قرار گرفته است. شانزدهمین سرپرست ایل زرزا همراه با خانواده خود در این قلعه اقامت دارند. بر اساس تحقیقاتی که شکل گرفته، مشخص شده این قلعه بر فراز تپه ای از کیسه های خاک انباشته شده، قرار گرفته است. قلعه سینگان همانند دیگر قلعه های ایران دارای دو بخش شرقی و غربی برای نشیمن آقایان و خانم ها تعبیه شده است.

این قلعه دارای دو مسیر برای عبور وسایل نقلیه شخصی و همچنین مکانی برای پیاده روی تعبیه شده است. در این قلعه در طبقه پایین آن چاه آبی وجود دارد که نشان دهنده ی این است که آب آشامیدنی افراد قلعه را تامین می کرد. ولی امروز از آب این شاه استفاده نمی شود. حتی برای ایجاد گرما در اتاق های موجود در قلعه از بخارهایی چوبی و زغالی استفاده شده است. دیدن این مکان زیبا به همه توصیه می شود.

قلعه فورگ

قلعه فورگ در فاصله ی ۱۰ کیلومتری اسدیه واقع شده است. مکانی که این قعله قرار دارد بالای صخره های سنگی می باشد و همین امر باعث ایجاد جلوه ای خاص به آن شده است. این قلعه در دوران اسماعیلیان از ارزش بالایی برخوردار بود و به عنوان یکی از مقرهای مهم آن ها به حساب می آمد.  این قلعه دارای ۱۸ برج بوده ولی با گذشت زمان تعدادی از این برج ها تخریب شده است و تعداد کمی از آن ها باقی مانده است. از مصالحی همچون سنگ، آجر و خشت در ساخت این بنا استفاده شده است.

قلعه بيرجند

در بیرجند قاعه های فراوانی وجود دارد که مهم ترین آنها قلعه بیرجند است که در مرکز شهر قرار گرفته است. همچنین قلعه بیرجند یکی از مهم ترین و با ارزش ترین مکان های تاریخی بیرجند به حساب می آید. محل قرار گیری این بنا در غرب و بر روی تپه های ماهور بیرجند می باشد. این بنای تاریخی ۳۰۰۰ متر مربع وسعت دارد و همچنین در زمان صفویه ساخته شده است. قلعه بیرجند با نام های دیگری مانند، قعله ته ده و قلعه پایین شهر شناخته می شود. این قلعه نیز دارای برج های مختلفی می باشد که تعداد آن ها به ۷ برج و بارو می رسد ولی تنها ۶ تا از آن ها باقی مانده است.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

تماس با ما

هتل ایران مشهد

همکاری با ما

تور کیش با پرواز ماهان

تسهیلات دارندگان ایران کارت بانک آینده

تور دبی با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر