آشنایی با لباس های سنتی زنان ایرانی

امروزه اغلب مردم در سرتاسر جهان لباس های شبیه به هم و از یک نوع خاص بر تن می کنند اما معمولا هر قومی لباس های سنتی و خاصی دارد که نشان دهنده ی فرهنگ و تمدن آن قوم است. به عنوان مثال می توان از لباس های کابویی، لباس بلوچی، لباس های اسکاتلندی ها، دشداشه، کیمونو و ... نام برد. ایران نیز کشوری پهناور است که از اقوام مختلف کرد، ترک، بلوچ، فارس و ... تشکیل شده است. هر یک از این قوم ها نیز لباس مخصوص به خود را دارند که از میان آن ها لباس زنان از جلوه های بیشتری برخوردار است. معمولا محل زندگی هر قوم، آب و هوای آن منطقه، تاریخ و خلق و خو و آداب و رسوم مردم یک منطقه از جمله عواملی هستند که در شکل و شمایل لباس های آن قوم دخیل می باشند. این لباس ها از لحاظ تاریخی و فرهنگی از اهمیت ویژه ای برخوردارند و وظیفه ی ماست که در حفظ آن ها کوشا باشیم.

لباس زنان بلوچ

یکی از مهم ترین ویژگی های لباس های زنان بلوچ این است که لباس های آن ها بسیار رنگارنگ هستند. به همین دلیل است که بسیاری از عکاسان به عکاسی از زنان قوم بلوچ علاقمند هستند. از جمله مواردی که در لباس های این قوم وجود دارد می توان به جامگ و پاجامگ، چارقد و سریگ که یک روسری بزرگ تر از چارقد است اشاره کرد. در پوشش زنان بلوچ معمولا زیورآلات زیادی مانند گوشواره، پولک، پولوه، سربند، کیگ و سینه ریز استفاده می شود.

 آشنایی با لباس های سنتی زنان ایرانی

لباس زنان گیلانی

دامن های شلیته و چین دار لباس زنان گیلانی از مهم ترین ویژگی های لباس مردم این خطه است. لباس زنان گیلانی شامل روسری یا لچک، پیراهن یا جبه، جلیقه، الجاقبا، دامن، شلیته، شلوار و چادر کمر می شود. جلیقه ی این زنان نیز معمولا پولک دوزی شده است و به همراه دامن های چین و واچین آن ها از زیبایی خاصی برخوردار است.

 آشنایی با لباس های سنتی زنان ایرانی

لباس زنان شیرازی

به لباس زنان شیرازی خوس بافی نیز می گویند. خوس از الیاف نقره ای تشکیل شده است و برای تزئین شلوار، روسری، کلاه، پیراهن و دیگر اجزای لباس مردم شیراز استفاده می شود. روسری بزرگ خوس دوزه شده ی زنان شیرازی نیز شهرت بسیار زیادی دارد.

لباس زنان ابیانه

یکی دیگر از پوشش های معروف و سنتی اقوام ایرانی، پوشش زنان ابیانه است. لباس این زنان از بخش های پیراهن، شلیته، یل، روسری، سربند، چادر شب، جوراب و گیوه تشکیل شده است. چادر شب پارچه ای ابریشمی است که معمولا شطرنجی است و زنان ابیانه آن را به دور کمر خود می بندند. رنگ چادر شب دختران جوان معمولا زرد و رنگ چادر شب زنان مسن تر قرمز می باشد.

 آشنایی با لباس های سنتی زنان ایرانی

لباس زنان هرمزگانی

لباس زنان این ناحیه معمولا انواع مختلفی دارد که عبارت اند از: کَندوره، گَوَن، اُشکُم، نُشته، آستین فراخ، کِلوش، عجمی، چینی، گشاد عربی و ساده ی شلالی. هر یک از این انواع نیز خود دارای اجزای بسیار زیاد و متنوعی می باشند. زنان هرمزگان معمولا چادر بندری نیز دارند که آن را به دو صورت نیم لا و کول زدن می بندند. نوعروسان هرمزگانی نیز چادر مخصوص به خود را دارند و معمولا چادرشان به رنگ سبز می باشد.

لباس زنان کرد

لباس زنان کرد نیز یکی دیگر از لباس های سنتی ایران است. این لباس از اجزای مختلفی تشکیل شده است که از جمله ی آن ها می توان به جافی، کُلنجه، شال، کلاو و کلاکه اشاره کرد. جافی در واقع شلواری است که مانند شلوار مردان است و زنان کرد آن را در موقع کار به تن می کنند. در مواقع دیگر نیز معمولا شلواری گشاد از جنس حریر به پا می کنند. کلنجه نیز نیم تنه ای است که زنان کرد آن را روی پیراهن های بلندشان می پوشند.

لباس زنان ایلامی

گلونی یکی از اجزای اصلی لباس زنان ایلام است و به نوعی از روسری گفته می شود که از ابریشم تهیه شده و نقش های سنتی دارد. معمولا این روسری ها به قدری زیبا هستند که یکی از سوغاتی های استان لرستان نیز می باشند.

لباس زنان آذربایجان شرقی

لباس زنان این خطه شامل سرپوش، تن پوش و پاپوش می شود. معمولا لباس زنان آذری پیراهن های بلند و دامن چین دار و روسری است. روسری های زنان آذری نیز دارای قواره ای بزرگ بوده و به چارقد معروف می باشد. البته زنان عشایر آذربایجان شرقی انواع دیگری از سرپوش را نیز دارند که از جمله ی آن ها می توان به عرقچین، روسری کلاغه ای، چالما، آلاچارشاب، اوربند و ... اشاره کرد.

 آشنایی با لباس های سنتی زنان ایرانی

لباس زنان بوشهری

خصوصیت بارز لباس زنان بوشهری رنگ آن هاست که معمولا بسیار تیره می باشد. عبای سیاه، مقنعه ی سیاه، روبنده ی سیاه و شلوار چیت بخش هایی از لباس زنان این منطقه است. زنان بوشهری معمولا چادر سر می کنند و پیراهن های آن ها نیز که به پیراهن های عربی معروف است بسیار گشاد بوده و از تزئینات ظریفی نیز برخوردار است.

آشنایی با لباس های سنتی زنان ایرانی

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

تماس با ما

همکاری با ما

تور کیش با پرواز ماهان

تور دبی با پرواز ماهان

تور آنتالیا با پرواز ماهان

تور دبی ویژه شهریور 94 با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر