آشنایی با کلیسای جامع سالزبورگ

شهر سالزبورگ یکی از قدیمی ترین و پرجمعیت ترین شهرها در کشور اتریش می باشد که محل تولد آهنگساز معروف، ولگانف موتزارت نیز می باشد. این شهر در گذشته یکی از ثروتمندترین شهرهای اتریش بوده است و به همین دلیل هنوز هم ساختمان های قدیمی و باستانی قرون وسطا در آن به چشم می خورد و سالانه توریست های زیادی را به خود جذب می کند. اما یکی از مهم ترین ساختمان ها که در واقع به عنوان نماد این شهر یاد می شود کلیسای سالزبورگ می باشد.

 کلیسای جامع سالزبورگ (آلمانی: Salzburger Dom) که همان کلیسای باروک در قرن هفدهم است در شهر سالزبورگ اتریش، به کلیسای اسقف کاتولیک سالزبورگ مشهور است، که به سنت روپرت و سنت ورجیلوس اختصاص داده شده است. سنت روپرت این کلیسا را ​​در سال 774 در میان بقایای یک شهر رومی تاسیس کرد، این کلیسای جامع در سال 1181 پس از آتش سوزی بازسازی شد. در قرن هفدهم، کلیسای جامع به طور کلی به سبک باروک تحت نظر شاهزاده اسقف ولف دیتریش فون رایتونو به شکل فعلی بازسازی شد. کلیسای جامع سالزبورگ هنوز شامل فون های غسل تعمید است که در آن آهنگساز معروف ولگانف موتزارت غسل تعمید داده شده است.

آشنایی با کلیسای جامع سالزبورگ

تاریخچه

اولین کلیسای جامعی است که احتمالا در شهر ساخته شده است. نخستین بار در 774 ثبت شده است. مرتبه دوم از سال 767 تا 774 ساخته شد و 66 متر طول و 33 متر عرض داشته است.

اسقف اعظم آرنو (785 - 821) اولین بازسازی آ« را ترتیب داد، کمتر از 70 سال پس از اتمام آن، در سال 842، این ساختمان پس از اصابت رعد و برق سوزانده شد. سه سال بعد، کار شروع مرمت و بازسازی مجدد این ساختمان شروع شد. تحت فرمانروایی اسقف هارتویگ، اسقف اعظم کنراد، برج های غربی را از سال 1106 تا 1147 به این کلیسا اضافه کردند.

این کلیسای اصلی در نتیجه دوره های اولیه ساخت در قرون وسطی، حداقل سه نابودی بزرگ و بازسازی را تجربه کرده است، که نتیجه نهایی آن ساختمان فعلی کلیسا است. در سال 1598، این کلیسا به شدت آسیب دیده بود و بعد از چندین تلاش ناکام در ترمیم و بازسازی، شاهزاده اسقف ولف دیتریش رایتونو (اسقف اعظم از 1612-1587) سرانجام دستور داد آن را تخریب کنند. ولف دیتریش یک مدافع معماری مدرن ایتالیایی باروک بود، و آن را از ریشه های آثارش در ایتالیا و به ویژه رم می توان تشخیص داد. در واقع، ولف دیتریش بود که همچنین مسئول ساخت مجتمع آلتن رزیدنس بود، که امروزه به کلیسای جامع متصل است.

آشنایی با کلیسای جامع سالزبورگ

نما در سمت جنوب

ولف دیتریش معمار ایتالیایی به نام وینچنزو اسکاموززی را استخدام کرد تا یک طرح جامع جدید برای ساختمان باروک را آماده کند. با این حال ساخت و ساز شروع نشد، تا زمانی که جانشین ولف دیتریچ، مارکوس سیتیچ فون هونامس (اسقف اعظم 1612-1912)، در سال 1614، سنگ بنای کلیسای جدید را بر عهده گرفت. سانتینو سولاریای کلیسای جامع را با تغییر چشمگیر طرح اسکاموزی اصلی طراحی کرد. ساختمان کلیسای جدید در سال 1628 به پایان رسید که کمتر از 15 سال پس از شروع ساخت آن بود. کلیسای جامع سالزبورگ تقریبا بر پایه ساختمان قدیمی ساخته شده است. در واقع، سنگهای پایه کلیسای پیشین ممکن است در یک محل حفاری زیر کلیسای جامع دیده شود که همچنین دارای موزاییک و دیگر آثار تاریخی آن است که در آن محل انجمن یوواوم روم بود. یکی دیگر از آثار باقیمانده که پیش از ساختمان اداری باروک است، محل تعمید دهی قرن نوزدهم است. بعد از اینکه کلیسای جامع تکمیل شد، آثار سنت روپرت نیز به آنجا منتقل شد.

آشنایی با کلیسای جامع سالزبورگ

ساختمان کلیسا با 142 متر طول و 33 متر عرض گنبد به پایان رسید. سبک باروک سنت روپرت را می توان در طراحی کلیسا مشاهده کرد.

کلیسای جامع سالزبورگ در زمان جنگ جهانی دوم نیز آسیب دید، زمانی که یک بمب از طریق گنبد مرکزی به داخل آن افتاد. تعمیرات ناشی از آن تا حدودی آهسته صورت گرفت، اما بازسازی تا سال 1959 کامل شد. میدان کلیسای جامع کلیسای جامع است. اسقف اعظم جیووانی آنتونیو داریو در سال 1660 ناقوس های کلیسای جامع را ساخت. ستون سیاه و سفید زیبا که توسط ولفگانگ و یوهان باپتیست مجسمه سازی شده در مرکز میدان واقع شده اند.

آشنایی با کلیسای جامع سالزبورگ

ولفگانگ آماده موتزارت در تاریخ 28 ژانویه 1756، یعنی یک روز بعد از تولدش، در این کلیسا غسل تعمید گرفت.

کلیسای جامع سالزبورگ احتمالا مهمترین بخش معماری کلیسا و مرکز کلیسای این شهر است. با نماد شکوهمند و گنبد قدرتمند خود، برجسته ترین ساختمان اولیه باروک در شمال آلپ است و منشاء آن به وضوح با رویکرد و رشد ادیان کلیسایی ارتباط دارد.

 آشنایی با کلیسای جامع سالزبورگ

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

تماس با ما

همکاری با ما

تور کیش با پرواز ماهان

تور دبی با پرواز ماهان

تور آنتالیا با پرواز ماهان

تور دبی ویژه شهریور 94 با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر