اسلیت لمپ چیست - 4.0 out of 5 based on 1 vote

اسلیت لمپ چیست

اسلیت لمپ چیست
معاینه با اسلیت لمپ یک روش استاندارد تشخیص است که به عنوان بیومیکروسکوپی هم شناخته می شود. اسلیت لمپ ترکیبی از یک میکروسکوپ با نوری بسیار روشن است. معاینه با اسلیت لمپ بخشی از یک معاینه کامل چشمی است. بیمار روی صندلی می نشیند و چانه و پیشانی اش را بر روی بخش جلوی دستگاه قرار می دهد. متخصص از این وسیله برای مشاهده ی جزئیات و تعیین وجود موارد غیر طبیعی و مشکوک استفاده می کند.
معاینه با دستگاه اسلیت  لمپ  

اسلیت لمپ چیست
به کمک دستگاه اسلیت لمپ که یک میکروسکوپ دو چشمی است، چشم پزشک ساختان چشم را به وسیله بزرگنمایی معاینه می کند. به کمک این وسیله از لبه پلک تا انتهای زجاجیه را مى‌توان معاینه کرد. با بیشترین درجه بزرگ‌نمائى آن، مى‌توان رنگدانه‌ها و سلول‌هاى غیر طبیعى در زلالیه (گلبول‌هاى قرمز یا سفید) یا کدر شدن زلالیه به علت افزایش پروئین آن را مشاهده کرد. زلالیه طبیعى به‌علت شفافیت قابل مشاهده نیست. چشم پزشک از شما  می خواهد که چانه و پیشانی خود را در محل مناسب دستگاه قرار دهید و به این طریق قسمت های از  چشم یعنی پلک ها، قرنیه، ملتحمه، عنبیه و عدسی چشم را بررسی می کند. ممکن است چشم پزشک با کمک لنز خاصی با این دستگاه قسمت های  انتهای چشم نظیر عصب بینایی و شبکیه را معاینه کند. بیماریها و ناراحتی های چشمی متنوعی مثل آب مروارید، دژنراسیون ماکولا (لکه زرد شبکیه)، و گرفتاری شبکیه ناشی از دیابت با این روش قابل تشخیص است.
روش کار با اسلیت لمپ:

اسلیت لمپ چیست
 بعد از بررسی اجمالی چشم امکان دارد، متخصص از فلوروئین برای راحت شدن آزمایش استفاده کند. فلوروئین به صورت قطره یا یک برش کاغذ نازک و کوچک که بخش سفید چشم  را لمس می کند استفاده می شود. احتمالا متخصص از قطره هایی برای گشاد کردن مردمک استفاده می کند. با یک مردمک گشاد شده،  دیدن ساختار و بخش های پشتی چشم بسیار راحت تر است. بعد از ریختن قطره حدودا 20 دقیقه باید منتظر شوید تا مردمک شما گشاد تر شود. بعد از اینکه مردمک گشاد شد، چشم هایتان به نور حساس تر می شود و رانندگی و ماندن در فضای بیرون برایتان ناراحت کننده خواهد بود. البته تاثیر قطره چند ساعت بعد از بین می رود.
خطرات  معاینه با اسلیت لمپ:
 معاینه با اسلیت لمپ هیچ خطری نداشته و فقط قطره ای که برای گشاد کردن مردمک ریخته می شود باید با احتیاط باشد زیرا در بعضی افراد باعث افزایش فشار چشم شده و می تواند حالت تهوع و سر درد ایجاد کند در صورت احساس هر کدام از موارد باید سریعا به متخصص مراجعه کنید.
محل قرارگیری اسلیت لمپ

اسلیت لمپ چیست
- اسلیت لمپ را در جایی قرار دهید که به راحتی در دسترس بیماران مخصوصا کسانی معلولیت جسمی دارند، قرار گیرد.
- حتما دستگاه را در کنار پریز برق قرار دهید، سیم برق نباید در مسیر کارکنان یا بیماران باشد.
- اسلیت لمپ را در جایی قرار بدهید که در معرض نورخورشید نباشد.
-  اسلیت لمپ باید در یک محیط خشک نگهداری شود زیرا اگر در معرض رطوبت هوا  قرار گیرد، احتمال رشد قارچی (قارچ یا کپک) در اجزای اپتیکی وجود دارد.
- لامپ های اضافی و فیوزها باید همیشه  در دسترس  باشند تا از تاخیر در معاینه بیمار جلوگیری شود.
- کمترین مقدار ذخیره توصیه شده از لامپ ها و فیوزها، دو لامپ و فیوز به ازای هر اسلیت لمپ است.

 

4.5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.50 (1 Vote)

مطالب مشابه

آب پنیر چیست

جو دوسر چیست و چه خواصی دارد؟

ویترکتومی چیست

زوفا چیست

آیا می‌دانید ژله رویال چیست

یک رژیم غذایی نرمال شامل چیست

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر