مشکلات بینایی که با افزایش سن بر روی رانندگی شما تاثیر می گذارند

مشکلات بینایی که با افزایش سن بر روی رانندگی شما تاثیر می گذارند

- لنز داخل چشمی شما قابلیت  انعطافی خود را از دست داده و وضوح دید شما را کاهش می دهد:

 اگر شما نتوانید اشیای نزدیک را به خوبی ببینید، خواندن سرعت شمار ماشین برایتان دشوار می شود. مثلا شما به سرعت شمار خیره می شوید و بعد دوباره به جاده نگاه می کنید. خواندن علایم جاده ایی برایتان دشوار می شود.

- چشم هایتان نسبت به قبل حساسیت بیشتری به نور پیدا خواهد کرد:

 رانندگی در شب دشوار خواهد شد. نور ماشین هایی که از مقابل می آیند، می توانند دید شما را مختل کنند. حتی رانندگی در نور شدید هم برایتان دشوار خواهد شد.

- دید محیطی کاهش می یاید:

مشکلات بینایی که با افزایش سن بر روی رانندگی شما تاثیر می گذارند

 با افزایش سن خطرات بالقوه ای که از بخش محیطی میدان بینایی وارد می شود، دشوار خواهد شد. مثلا در دیدن ماشینی که از کنار به شما نزدیک می شود دچار مشکل خواهید شد.

- برای دیدن خوب احتیاج به نور بیشتر از حد نرمال دارید:

 با افزایش سن عکس العمل مردمک ها به نور آهسته تر می شود یا اینکه حساسیت شبکیه شما به نور کمتر خواهد شد.

در صورت تجربه مشکلات بینایی در زمان رانندگی به نکات زیر توجه کنید:

مشکلات بینایی که با افزایش سن بر روی رانندگی شما تاثیر می گذارند

- به صورت مرتب معاینه چشمی انجام دهید. بعد از 60 سالگی باید سالیانه معاینه شوید.

- در زمان رانندگی عینک خود را استفاده کنید. افزایش سن گاهی با تغییر شماره چشم و عینک همراه است. همیشه عینکی که برای شما تجویز شده را با خود داشته باشید و در زمان رانندگی بر چشم بزنید.

- در هنگام غروب و شب رانندگی نکنید.

- شیشه و آینه های ماشین خود را تمیز کنید.

- صندلی خود را به گونه ای تنظیم کنید که حداقل 10 فوت مقابل خود را در جاده  ببینید. البته این مقدار زیاد نیست ولی می تواند نور ماشین های مقابل را که ممکن است چشم هایتان را اذیت کند، کاهش دهد. هم چنین خود را عادت دهید که در زمانی که ماشین ها از جاده مقابل شما می آیند، به بخش سمت راست و پایین جاده نگاه کنید.

چند بیماری شایع مربوط به سن که می‌تواند بر توانایی رانندگی تأثیر بگذارد عبارت‌اند از:

مشکلات بینایی که با افزایش سن بر روی رانندگی شما تاثیر می گذارند

- بیماری پارکینسون:

این بیماری می‌تواند موجب لرزش دست‌ها و پاهای فرد شده و بر حرکت و تعادل او تأثیر بگذارد. راننده ممکن است نتواند به‌سرعت به خطر واکنش نشان دهد، فرمان را بچرخاند یا پدال ترمز را فشار دهد.

- دژنراسیون ماکولا:

 ماکولا قسمت حساس به نور شبکیه و مسئول دید مستقیم و واضح است که برای کارهای دقیق مثل خواندن و رانندگی لازم است. ژنراسیون ماکولا به خودی خود نمی‌تواند منجر به کوری شود. تنها تعداد بسیار کمی از این افراد کاملاً کور هستند. این بیماری بینایی مرکزی فرد را دچار اشکال می‌کند و موجب کاهش دید واضح او می‌شود. این باعث می‌شود دیدن علائم و عابران پیاده برای فرد دشوار شود. همچنین به نظر می رسد ارث نیز در ابتلا به دژنراسیون ماکولا نقش داشته باشد.

- دیابت:

دیابت سطح قند خون فرد را خیلی بالا یا خیلی پایین می‌آورد و این امر موجب احساس خواب‌آلودگی، گیجی یا سرگیجه در او می‌شود. همچنین باعث کاهش هوشیاری یا تشنج می شود. افرادی که دچار عوارض بعدی دیابت می‌شوند باید از پزشک برای رانندگی راهنمایی بگیرند.

- سکته مغزی:

 سکته توانایی تکلم، فکر کردن درست یا کنترل بدن را دچار اختلال می‌کند. سکته مغزی موجب ضعف یا فلج یک سمت بدن می‌شود. درنتیجه راننده ممکن است در کنترل ماشین و تغییر مسیر دچار مشکل شود یا در ترددها سردرگم گردد.

- آرتروز:

 این بیماری موجب سفتی و تورم مفاصل و در نتیجه محدود کردن حرکت شانه‌ها، دست‌ها، سر یا گردن شود که این امر گرفتن یا چرخاندن فرمان، فشردن پدال‌های گاز و ترمز، بستن کمربند ایمنی، یا خارج و وارد شدن به ماشین را دشوار می‌کند.

 

- افراد مبتلابه بیماری آلزایمر یا انواع دیگر زوال عقل:

مشکلات بینایی که با افزایش سن بر روی رانندگی شما تاثیر می گذارند

 رانندگی برای این افراد ایمن نیست. ممکن است این افراد در حین رانندگی گم شوند (حتی در مکان‌های آشنا و در تعیین جهت نیاز زیادی به کمک داشته باشند. اگر مبتلا به این بیماری هستید و هنگام رانندگی گیج شدید باید به یکی از اعضای خانواده یا دوستان اطلاع دهید. افرادی که زوال عقل شدید دارند، نباید رانندگی کنند.

نکته:
تاری دید، لکه دیدن، حساسیت به نور در شب، این ها مشکلات معمول چشم هستند که می توانند نارضایتی بی ضرر و یا نشانه های اولیه بیماری باشند. بیان تفاوت بین آنها همیشه آسان نیست. بنابراین برای اطمینان در مورد هر گونه تغییر و یا نگرانی در مورد بینایی خود فورا به پزشک مراجعه کنید.

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد.
قدرت گرفته از کومنتو فارسی جوملا نال

مطالب مشابه

تماس با ما

همکاری با ما

تور کیش با پرواز ماهان

هتل می تاور مالزی

تور دبی با پرواز ماهان

تور آنتالیا با پرواز ماهان