ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

معرفی کتاب قدرت موسس حاکمیت یا سیاست

این سوال که منشا مشروعیت و قدرت یک هیئت حاکمه بر چه چیزی استوار است اگر چه سوالی مدرن است اما پاسخ هایی کهن دارد. در زمان باستان با گذر سریع از این سوال به بررسی ویژگی های حاکم می رسیدند و نظراتی مانند فیلسوف- شاهی حاکم ابراز می شد. اما در دوران جدید این سوال که یک حکمرانی چه مبنایی دارد و منشا قدرت آن چیست سوالی مهم است. همچنین باید از خود بپرسیم آیا بین سیاست و حاکمیت تضاد وجود دارد یا تعامل و قدرتی که برای اداره ی یک دولت- ملت در قامت یک کشور به کار می رود ناشی از حاکمیت است یا سیاست.

فاطمه صادقی دختر صادق خلخالی است. این نسبت فرزند و پدر نباید شما را به اشتباه بیندازد و از فاطمه صادقی فردی با اندیشه های جرمی انتظار داشته باشید. اتفاقا فاطمه صادقی یکی از زنان روشن اندیش این روزها و یک فمینیست واقعی است. او در مورد نقش زنان در انقلاب ها و سیاست تحقیقات گسترده کرده و حتی نظرات سیاسی و اجتماعی رادیکالی هم دارد. فاطمه صادقی نه تنها در ایران که در جهان به عنوان یکی از فعالین مدافع جنبش های فمنیستی شناخته می شود و مدت سه سال در دانشگاه آمستردام هلند به تدریس پرداخته است.

معرفی کتاب قدرت موسس حاکمیت یا سیاست

از جمله آثار او می توان به "جنسیت در آرای اخلاقی، از قرن سوم پیش از اسلام تا قرن چهارم هجری" ، "کشف حجاب"، "زنان، قدرت و مقاومت در ایران پس از انقلاب"، "جنسیت، ناسیونالیسم و تجدد در ایرن" و همچنین "قدرت موسس: حاکمیت یا سیاست" اشاره کرد. فاطمه صادقی همچنین آثار متعددی را ترجمه کرده است که از میان آن ها می توان به "غیور: زندگی و زمانۀ عیسای ناصری"، "زنان و جنسیت در اسلام"، "اسلام فراسوی پدر سالاری"، "نظریه‌ای در باره ی مدرنیته" و "توانمندی زنان، نقدی بر رویکردهای رایج توسعه" اشاره کرد.

کتاب قدرت موسس: حاکمیت و سیاست ابتدا به صورت درس گفتار در موسسه ی پرسش ارائه شد و پس از تصحیح توسط مدرس آن یعنی فاطمه صادقی به صورت کتاب منتشر شد. این کتاب در چهار فصل نوشته شده است. در فصل اول به تفاوت حاکمیت و سیاست می پردازد و از لحاظ مفهوم و تاریخ این دو را از یکدیگر جدا می کند. در فصل دوم الاهیاتی که یک حاکمیت بر آن استوار است بررسی می شود. در فصل سوم با عنوان حاکم و استثنا شیوه ی ایجاد حاکمیت های مدرن و استثناهای موجود حاکمیت در جهان مدرن و شیوه ی کار آن ها پرداخته می شود. در فصل چهارم منابع مشروعیت قدرت های موسس که توانایی ایجاد یک جنبش منتهی به انقلاب را دارند بررسی می شود. این کتاب از آن جهت برای علاقه مندان به فلسفه ی سیاسی اهمیت دارد که موضوعی جدید و کمتر بررسی شده به خصوص در زبان فارسی را مورد بررسی قرار می دهد.

معرفی کتاب قدرت موسس حاکمیت یا سیاست

اطلاعات کتاب:

نام کتاب: قدرت موسس حاکمیت یا سیاست

نویسنده: فاطمه صادقی

انتشارات: نگاه معاصر

تعداد صفحات: 112

قیمت: 13000 تومان

 معرفی کتاب قدرت موسس حاکمیت یا سیاست

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

رستوران بابا قدرت کیش

زمانی که کامپیوتر قفل شده یا ری استارت می شود

خواص دارویی سیب گلی یا رز آلو‌‌

قدرت بازو

معرفی گیاه دارویی چای ترش

معرفی خواص دارویی و مفید سیاه دانه

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد