گیاه مریم گلی

مریم گلی ( نام علمی: Salvia officinalis ) گیاهی با طبیعتی گرم و خشک است. این گیاه معمولا در مناطق گرم و در خاک های حاوی کلسیم رشد بهتری دارد. مریم گلی یک گیاه مدیترانه ای با برگ های بلند و نیزه ای شکل است، که در سطح فوقانی و تحتانی حاوی کرک می باشد. همینطور این گیاه ساقه ای دارد که از کرک های خاکستری رنگی پوشیده شده است.
گل های مریم گلی به رنگ بنفش متمایل به آبی و یا صورتی و گاهی به رنگ سفید مشاهده می شود. گیاه مریم گلی از خانواده  نعناعیان می باشد.

گیاه مریم گلی
ترکیباتی که در مریم گلی وجود دارد شامل پلی فنول، فیتو استروژن، توژون، رزمارینیک اسید است که از اصلی ترین مواد موجود در این گیاه می باشد. همینطور گیاه مریم گلی به دلیل آنتی اکسیدانی که در آن موجود است دارای خواص ضد فراموشی و تقویت کننده سیستم ایمنی می باشد. ناگفته نماند که برخی مریم گلی را به دلیل وجود رزمارینیک اسیدی که در رزماری نیز وجود دارد، شبیه این گیاه می دانند،و به تعبیری آنها را گیاهان خواهر می نامند.

خواص دارویی و کاربردهای گیاه مریم گلی

این گیاه اغلب به صورت جوشانده و یا دم کرده و نیز به عنوان یک ادویه به دلیل مزه تندی که دارد استفاده می شود، که اصلی ترین نوع مصرف مریم گلی است. مهمترین خواصی که برای گیاه مریم گلی برشمرده اند موارد زیر هستند.

گیاه مریم گلی

•مصرف گیاه مریم گلی باعث تقویت حافظه و بهبود توانایی های ذهنی و شناختی می شود.

•جویدن گیاه مریم گلی باعث تاثیر گذاری هر چه بیشتر ترکیبات آلی آن در بدن می گردد. به طوریکه مصرف خوردنی و یا استفاده از تنتور این گیاه می تواند در درمان بیماری های نقرس و آرتروز و همچنین التهابات مفید باشد.

•ویژگی آنتی اکسیدانی موجود در گیاه مریم گلی رادیکال های آزاد را در بدن خنثی می کند، و مانع ایجاد مشکلات و استرس در قلب و سیستم های بدن و عضلات مغز می شود.

•مصرف گیاه مریم گلی مانع از زوال عقل و بیماری آلزایمر در افراد می شود.

•گیاه مریم گلی به علت خاصیت ضد میکربی که دارد بر سیستم ایمنی تاثیر می گذارد، به طوریکه مصرف کرم حاوی این گیاه و همینطور استفاده از تنتور و یا ضماد آن بر روی پوست مانع ورود عفونت و میکرب به داخل بدن می شود.

•ویتامین K موجود در گیاه مریم گلی باعث جلوگیری از پوکی استخوان می گردد.

گیاه مریم گلی

•مرهم موضعی و یا تنتوری از گیاه مریم گلی به طور مداوم بر روی پوست  در درمان اگزما، پزوریاسیس و آکنه موثر است.

•مصرف مریم گلی آزاد سازی گلوکز در کبد را منظم کرده و مانع نوسانات شدید قند خون می گردد. این ویژگی مریم گلی باعث می شود تا در درمان دیابت نوع دوم موثر بوده و یا دست کم از آن پیشگیری کند.

•مصرف چای مریم گلی باعث کاهش کلسترول بد در خون و عروق می گردد.

•مریم گلی به دلیل خاصیت ضد التهابی که دارد مانع اسپاسم های معده می شود. همینطور این گیاه از اسهال و ورم معده جلوگیری می کند.

•مصرف برگ های گیاه مریم گلی باعث کاهش شبانه، تعریق و رفع گرگرفتگی در خانم های یائسه می شود.

•موزیکیت دهانی که یکی از شایعترین عوارض شیمی درمانی است سبب ایجاد زخم در مخاطی دهان می گردد، که شستشوی دهان با چای مریم گلی در کنار آویشن و نعناع  این مشکل را برطرف می کند.

گیاه مریم گلی

•مصرف مریم گلی باعث افزایش رشد موها می شود.

مصرف گیاه مریم گلی تا کنون بین 3 تا 6 فنجان گزارش شده است، ولی مثل هر داروی گیاهی باید در مصرف آن احتیاط لازم را به کار برد. چنانچه بیماری خاصی از قبیل دیابت دارید و یا به خانواده نعناع حساسیت داشته و یا باردار می باشید، مصرف این گیاه باید با مجوز پزشک معالج صورت گیرد.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

بازار مریم کیش

باغ گیاه شناسی هند

باغ گیاه شناسی باتومی گرجستان

سارا و ماهی گلی

اکالیپتوس گیاه محبوب سرماخورده‌ها

از گیاه شیرین بیان چه میدانید؟

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر