آشنایی با جزایر خلیج فارس (1)

خلیج فارس به عنوان یکی از قدیمی ترین خلیج ها در جهان شناخته شده است. همچنین تنها خلیجی است که با گذر زمان نام آن هرگز تغییر نکرده و خلیج فارس باقی مانده است. شاید در مورد جزایر آن مطالب کمی وجود داشته باشد، ولی ما در اینجا می خواهیم به این مطلب مهم بپردازیم.

اگر شما یک ایرانی هستید باید حتما با جزایر آن آشنا شوید. برای یک ایرانی باعث سرافکندگی است که با جزایر خلیج فارس آشنایی نداشته باشد. با جمع آوری اطلاعاتی در مورد جزایر خلیج فارس می توانید اطلاعات خودتان را در این زمینه افزایش دهید. با اینکار می توانید به هرگونه ادعای جعلی و قلابی پاسخ دهید و باعث نرسیدن آنها به هدف شوم شان شوید. خلیج فارس دارای ۳۰ جزیره به صورت مسکونی و غیر مسکونی می باشد.

آشنایی با جزایر خلیج فارس

بعضی از جزایر خلیج فارس برای ورود افراد عادی ممنوع می باشد. شما برای اینکه وارد آن جزایر شوید حتما باید دارای مجوز رسمی از مقامات زیر ربط باشید. ولی همانطور که می دانید خلیج فارس دارای جزایر زیادی می باشد، شما می توانید به یکی از جزایری که برای عموم آزاد است بروید. بعضی از این جزایر با استانهای خوزستان، بوشهر، هرمزگان همسایه هستند. در ادامه با تعدادی از ین جزایر آشنا می شوید:

ابوموسی

این جزیره بزرگ به عنوان قطعه ای از استان هرمزگان شناخته شده است. ابوموسی در جنوب خلیج فارس قرار دارد. اطلاعات جغرافیایی آن به این صورت است: ۲۶ درجه عرض شمالی و ۵۵ درجه طول شرقی می باشد. شما با استفاده از این مختصات به راحتی می توانید جزیره ابوموسی را در نقشه پیدا کنید. مساحت آن به ۲۵ کیلومتر مربع می رسد. فاصله ابوموسی از تنگه هرمز ۱۶۰ کیلومتر می باشد. اگر بخواهید از شمال امارت شارجه که در امارات متحده عربی می باشد وارد این جزیر شوید، باید ۶۰ کیلومتر راه، را طی کنید. همچنین از بندر لنگه ۷۵ کیلومتر فاصله دارد.

هرمزگان دارای ۱۴ جزیره می باشد که یکی از این جزایر ابوموسی می باشد. این جزیره بیشترین فاصله را از سواحل خلیج فارس دارد. مرکز شهر این جزیره ابوموسی است که هم نام خود جزیره می باشد. شهر ابوموسی وسعتی حدود ۶۸.۸ کیلومتر دارا می باشد. ابوموسی دارای جزایر تنب بزرگ و کوچک، سیری و همچنین فرور بزرگ و کوچک می باشد.

آشنایی با جزایر خلیج فارس

آب و هوای این جزیره معتدل می باشد. امرار و معاش مردم این شهر از راه صید ماهی می باشد. با اینکه آب و هوای این جزیره معتدل می باشد، ولی برای کشاورزی آب کافی ندارند و زمین های آن مناسب کشت و کار نمی باشد. ساحل این جزیره دارای جانواران و گیاهان دریایی مختفلی است. بعضی از این موجودات شامل لاک پشت، میگو، مارماهی، کوسه و... می باشد.

بلندترین نقطه جزیره ابوموسی کوه حلوا است، که ارتفاع آن به ۱۱۰ متر می رسد. این جزیره دارای تاسیسات مختلفی شامل باند فرودگاه و هلی کوپتر، موج شکن و همچنین دارای اسکله ای برای پهلو گیری کشتی های نظامی و غیر نظامی و ... می باشد. حتی برای گردشگران سینمای روباز با امکانات فراوانی تاسیس شده است. به دلیل کمبود آب شیرین در این جزیره از دستگاه های آب شیرکن نیز استفاده می شود.

آشنایی با جزایر خلیج فارس

گردشگران زیادی به جزیره ابوموسی در فصل های بهار و تابستان می آیند. یکی از دلایل مهمی که گردشگران زیادی به سواحل این جزیره می آیند شفافیت و ذلال بود آب های آن است. جزیره ابوموسی به تمیز و شفاف بودن آب هایش معروف است. این منطقه دارای اهمیت بالای استراتژیکی می باشد. دلیل این امر عمق مناسب آن برای کشتی های نفتکش بزرگ و نظامی می باشد.

جزیره ابوموسی، تنب بزرگ و کوچک از زمان های قدیم جزو قلمرو ایران است. این جزایر از دوران امپراطوری ایلامی ها، ماد، اشکانی و ساسانی زیر سلطه ایرانی ها بوده است. در بعضی از منابع ذکر کردن که این جزایر در قدیم زیر سلطه امارات بوده؛ ولی هیچ مدرک معتبری تا الان وجود نداشته و دولت های مختلف ایران در هیچ دوره ای این مطلب را قبول نداشته اند. تمامی این جزایر همیشه جزو تقسیمات کشوری ایران بودند.

آشنایی با جزایر خلیج فارس

جزیره ابوموسی در سال ۱۹۰۸ زیر سلطه بریتانیا کبیر بود. ولی به دلیل اینکه هیچ کدام از دولت های ایران این مطلب را قبول نداشتند، در سال ۱۹۷۱ طبق قراردادی که بین ایران و بریتانیا منعقد شد؛ جزیره ابوموسی و چند جزیره دیگر دوبار به ایران بازگردانده شد. ولی هیچگاه این جزایر به امارات داده نشده بود. بعد از این تفاهم ایران اولین پایگاه نظامی خود را در این جزیره بنا کرد. حتی ایران به شارجه اجازه تاسیس پاسگاه پلیس محلی را در آن زمان داد.

ایران با اینکه به تفاهم نامه عمل کرد، ولی امارات زیر تعهد خود عمل کرد و ادعای مالکیت این جزایر سه گانه را بیان کرد. این کار امارات موجب نقص این تفاهم نامه می شد. نتیجه کار امارات باعث واکنش دولت ایران در این زمینه شد. در نتیجه ایران با بیانیه ای هشت ماده ای حاکمیت خود را بر جزایر سه گانه (ابوموسی، تنب کوچک و تنب بزرگ) تاکید کرد.

اگر به منابع تاریخی نگاهی بیندازید متوجه سابقه تاریخی یکصد ساله این جزیره می شوید. همانطور که در این منابع آمده است ابوموسی از نام یکی از سرداران کریم خان آمده است. به دلیل حضور این سردار در این جزیره نام خود را بر روی آن گذاشته است. کلمه "بومو" به معنی "بوم" که به معنای جا و مکان است. نام قدیمی این جزیره بوموسو بوده ولی با گذشت زمان به ابوموسی تغییر نام پیدا کرد.

آشنایی با جزایر خلیج فارس

جزیره قشم

جزیره قشم یکی از بزرگترین و جذابترین جزیره های خلیج فارس می باشد. در این جزیره بزرگترین غار نمکی جهان قرار دارد. جایگاه این منطقه به دلیل جاذبه های فراوانی که در آن وجود دارد بسیار بالاتر از دیگر جزایر خلیج فارس می باشد.

جزیره خور موسی

جزیره خور موسی به عنوان یک کانال ارتباطی بین خیلج فارس و استان خوزستان می باشد. این جزیره با بندر امام خمینی و بندر ماهشهر دارای راه ارتباطی می باشد. این جزیره دارای زیستگاه محیطی برای پرندگان نادری همچون گیلانشاه خالدار است. بیشتر ماهیان خلیج فارس در این منطقه تخم ریزی می کنند. جزیره خور موسی زیستگاه اصلی میگو در خلیج فارس می باشد. ساحل این جزیره آلوده به مواد نفتی است زیرا این منطقه محل اکتشافات نفتی می باشد. در قسمت دوم این مقاله با جزایر دیگر خلیج فارس از جمله جزیره خارک، جزیره مینو و... آشنا می شوید.

آشنایی با جزایر خلیج فارس

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

تماس با ما

همکاری با ما

تور کیش با پرواز ماهان

تور دبی با پرواز ماهان

تور آنتالیا با پرواز ماهان

تور دبی ویژه شهریور 94 با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر