آشنایی با معماری فروشگاه سلفریج انگلستان - 5.0 out of 5 based on 1 vote

آشنایی با معماری فروشگاه سلفریج انگلستان

سلفریج خواستار ساختمانی با طرح متمایز بود، بنایی که بدون نام شرکت به سرعت قابل تشخیص باشد و البته با بودجه ثابت. با توجه به تحلیل شرایط شهر در ساختار ساختمان در سه بعد به صورت پوسته ای منحنی وار در تمام طول ساختمان با سطح خارجی کاملا بسته به همراه سازه نگه دارنده در سقف با در نظر گرفتن اجرای این فرم، فروشگاه به ویژه از دور بزرگ به نظر نمی رسید در نتیجه برای پرسپکتیو های نزدیک تر, نما را عمیق تر در نظر گرفتند.

ویتوریو رادیسه, مسوول طرح, متقاعد شد که ساختمانی زیبا با طرحی مناسب که در آن کالاها به خوبی عرضه شوند. باعث رونق بسیار در بازار می گردد. او خواستار آن بود که مرکز خرید را به رخدادی اجتماعی و نه تنها مکانی برای نمایش کالا تبدیل کند. طرح های متعددی ارائه شد که یکی از آنها طرح تویو ایتو بود.

آشنایی با معماری فروشگاه سلفریج انگلستان

طرح نهایی با رعایت جزییات متناسب با هزینه ها در نما نمی توانست پانل هایی با سطوح صاف داشته باشد، بنابراین واحدهایی تکرار شونده برای نمایی مشخص طراحی گردید. فرم دایره به خاطر برتری های آن نسبت به مثلث انتخاب گردید.

این ماده با یک صدم وزن شیشه, به اندازه شیشه دوجداره عایق بوده و به خاطر سطح کاملا صاف خود, خواص ضد چسبندگی داشته و خود- تنظيف است. اشعه ماورای بنفش، آلودگی هوا و تغییرات آب و هوایی بر این ماده بی اثر بوده و با عمر متوسط حدود ۴۰ سال ماده ای قابل بازگشت به طبیعت است.

پمپ های هوا بالشتک ها را پرباد نگه می دارند. هرچند که حالت مطلوب بزرگ تر بودن هرچه بیشتر ابعاد بالشتک ها بود، اما در صورت استفاده از اضلاع بیش از ۵ / ۵ متر، استفاده از عناصر تقویتی برای سازه لازم می شد. لذا با استفاده از بالشتک هایی با اضلاع حداکثر ۵ / ۵ متر در معادلات نهایی سازه، تنها چند عدد از بزرگ ترین بالشتک ها نیاز به تقویت پیدا کردند. مجموع بار مرده سازه و پوشش ETFE  بسیار سبک و در حدود ۴۰ کیلوگرم بر مترمربع است. بنابراین بار زنده برف، باد و نظایر آن بسیار مهم خواهد بود.

آشنایی با معماری فروشگاه سلفریج انگلستان

در نظر گرفتن بار برف به دلیل خطر انباشته شدن توده های برف در فرورفتگی های میان بیوم ها و فضای بین بالشتک ها مهم بود. به هر حال این بخش قابل محاسبه بود، اما تخمین بار باد از روی کدهای سازه ای ساختمان غیرممکن به نظر می رسید. اما از آن جا که مرتفع ترین نقطه بزرگ ترین بیوم ۱۰ متر پایین تر از لبه بالای معدن قرار می گیرد می توان این سازه را سازهای زیرزمینی تلقی کرد. تست تونل باد با اثبات این مطلب نشان داد که مهندسان در تخمین تاثیرات باد بسیار محتاطانه عمل کرده اند.

از آنجا که اندازه بالشتک ها با توجه به اندازه بيوم ها متغیر است در عمل در محل اتصال دو بیوم به یکدیگر مشکل ایجاد می شد. در نهایت با راه حلی ساده, با استفاده از کمان های لوله ای مشبک که اتصالات پیرامونی دو بیوم مجاور به راحتی به آن متصل می شد, مشکل برطرف گردید.

آشنایی با معماری فروشگاه سلفریج انگلستان

در این پروژه تصمیم گیری درباره انتخاب مصالح، بارها و شکل پروژه بر موارد دیگر ارجحیت دارد؛ بنابراین, نهایت همکاری میان معماران، مهندسان و پیمانکار اصلی لازم بود. نمود خارجی و ابتدایی این همکاری, مدلی سه بعدی و دیجیتالی از طرح بود که به صورت الکترونیکی بین افراد ارشد این تیم تبادل می شد.

سازه در ابتدا به صورت یک سازه ژئودزیک یک لایه طراحی شد. سپس هندسه سازه به حالتی پیچیده اما سبک تر تغییر یافت: ترکیب شش - سه - شش شامل یک لایه خارجی شش ضلعی و یک لایه داخلی مثلثی از کابل های تحت تنش و جزییات اجرایی اتصال لوله ها. اضلاع سه شش ضلعی در کنار هم قرار دارند. کابل های دوتایی نیز بخشی از سازه لایه داخلی هستند.

آشنایی با معماری فروشگاه سلفریج انگلستان

باریکه های برجسته روی لوله ها، درون یک شیار قرار گرفته اند تا لبه بالشتک های ETFE  را نگه دارند.

هندسه بیوم ها بر اساس کره های متصل و مرتبط به هم استوار بوده و سازه منعطف در نظر گرفته شده به راحتی با تغییرات توپوگرافیک در محل تطبیق می یابد.

مرکز بازدیدکنندگان سازه چادری عظیمی است که با زمین پوشیده از چمن مجاور آن ترکیب می شود.

آشنایی با معماری فروشگاه سلفریج انگلستان

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

تماس با ما

همکاری با ما

تور کیش با پرواز ماهان

تور دبی با پرواز ماهان

تور آنتالیا با پرواز ماهان

تور دبی ویژه شهریور 94 با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر