ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

بررسی اسطوره های هری پاتر و یادگاران مرگ

نام کتاب: هری پاتر و یادگاران مرگ

نویسنده: جی کی رولینگ

مترجم: ویدا اسلامیه

مجموعه ی هری پاتر یکی از تاریخ سازترین دوره های رمان نوجوانان در تاریخ بوده است. شاید بتوان گفت مشهورترین و پرطرفدارترین مجموعه از این حیث همان هری پاتر رولینگ باشد که قریب به دو دهه بازار رمان نوجوان را در اختیار خود داشت. رولینگ توانست با این مجموعه یک نسل از افراد را برجای بگذارد که در دوران نوجوانی شروع به خواندن هری پاتر کردند و تا آمدن آخرین جلد آن در سنین جوانی همچنان به مطالعه می پرداختند.

در جلد هفتم هری پاتر، هرمیون گرنجر و رون ویزلی به ماموریتی خطرناک می روند. یافتن و نابود کردن جان پیچ ها که حالا پنج تا از آن ها باقی مانده است. پیشتر هری پاتر دفتر خاطرات تام ریدل و دامبلدور انگشتر خانواده ی گونت را نابود کرده بود. حالا باقی مانده است گردن بند سالازار اسلیترین، جام هافلپاف، تاج رووینا رونکلا، مار لرد ولدومورت و البته خود هری پاتر که ناخواسته در زمان مرگ پدر و مادرش بخشی از روح ولدومورت را درون خود دارد. آن ها همچنین در راه با یادگاران مرگ آشنا می شوند و به جاهای زیادی سرک می کشند تا بالاخره موفق می شوند جان پیچ ها را نابود کنند و سپس هری پاتر و ولدومورت به جنگ نهایی بروند. در این جلد پایانی شاهکار اسطوره ها به نهایت خود می رسد که مهم ترین آن ها از این قرار است:

بررسی اسطوره های هری پاتر و یادگاران مرگ

  • گردنبند اسلیترین نمادی شیطانی است که از لوسیفر به پیروانش می رسد. لوسیفر نشان خود را در گردنبندی تاج نشان به پادشاهانی تقدیم می کرده است که از فرامین او اطاعت کنند. این اسطوره ی بین المللی چنین می گوید که این گردنبند ابتدا به فرعون های مصر رسید و پس از افول آن ها به قیصرهای روم و سپس به ملکه ی انگلیس. افسانه های فراماسونری می گویند این گردنبند پس از انگلیس به آمریکا رفته است و در آخرالزمان به جایی که ساخته شد، یعنی اورشلیم باز می گردد.
  • جام هافلپاف نشانی از چند ملیتی بودن است که ابتدا در ایران رواج یافت. شکل ظاهری این جام همانند جام پادشاهی است که در ایران و در جشن های مختلف از آن استفاده می شد و شاهنشاه در آن مشروب از مخلوط مشرب های ملل مختلف زیر فرمانش را می نوشید. در هری پاتر هم هافلپاف گروهی است که معیاری برای دانش آموزانش ندارد و هر کس را که بخواهد به شاگردی قبول می کند.
  • تاج روینکلا مشابهت زیادی به تاج ملکه ی سبا دارد. نیم تاجی که موجب دقت نظر و حواس قدرتمند ملکه سبا می شده است، همان تاج روینکلا است که هر کس آن را بر سر بنهد هوش زیادی پیدا خواهد کرد و هر چیزی را در کم ترین زمان ممکن خواهد فهمید.
  • انگشتر خانواده ی گونت، یکی از یادگاران مرگ است که سنگ این انگشتر می تواند مردگان را از گور بازگرداند. در افسانه های گوناگون، چنین خاصیتی برای اشیا یا مراسمات مختلف ذکر شده است. احضار ارواح در مسیحیت شباهت زیادی به خاصیت این سنگ دارد. همچنین در افسانه های فلکلور اعراب مکه چنین خاصیتی را برای حجرالاسود قائل بودند.

بررسی اسطوره های هری پاتر و یادگاران مرگ

  • مرگ در این قسمت به طور کامل مجسم می شود. او سه یادگار از خود به جای می گذارد که دوتای آن ها موجب مرگ صاحبانش شدند و دیگری او را از مرگ حفاظت کرد. مرگ نهادی بسیار مهم است که در اکثر اسطوره ها مقامی برابر با خدا دارد و آفریده ی خدا نیست. البته در ادیان سامی مرگ یک فرشته است که به دستورات خدا عمل می کند. نهاد مرگ ازلی و ابدی است و نمی توان او را سردرگم کرد. نهاد مرگ در افسانه های اروپایی و خاورمیانه به شکل مردی شنل پوش و تاریک با داسی بلند تصویر شده است که به وسیله ی این داس ریسمان زندگی را می برد. در هری پاتر هم دقیقا مرگ به همین صورت تصویر شده است.
  • شمشیر گریفیندور در هری پاتر را می توان به افسانه های متعددی نسبت داد. یکی از این افسانه ها شمشیر مایکل است که به وسیله ی آن لوسیفر از جهنم رانده شد. از آن جایی که ولدومورت شباهت زیادی به لوسیفر دارد، بعید نیست منشا شمشیر گریفیندور هم از شمشیر مایکل باشد. همچنین زمانی که هادس بر علیه زئوس وارد جنگ می شود، زئوس شمشیری ساخته و به یکی از فرزندان دو رگه اش می دهد تا به وسیله ی آن بتواند کراکن (هیولای دریایی هادس) و خود هادس را شکست دهد. با توجه به دو رگه بودن پاتر و کشته شدن مار ولدومورت و باسیلیسک به وسیله ی شمشیر گریفیندور، می توان نتیجه گرفت منشا این شمشیر اسطوره های یونانی باشد.

بررسی اسطوره های هری پاتر و یادگاران مرگ

  • اجنه در اساطیر سامی معمولا در زیر زمین ها زندگی می کنند و صاحبان و سازندگان گنج های عظیمی هستند. اجنه در هری پاتر هم چنین کاری انجام می دهند. آن ها اداره کنندگان بانک جادوگران هستند که در این بانک تعداد زیادی گنجینه های ارزشمند و ناشناخته وجود دارد. همچنین وسایل قدرتمند زیادی، از جمله شمشیر گریفیندور، توسط اجنه ساخته شده است. شباهت ظاهری اجنه ی هری پاتر به اجنه ی سامی باعث می شود چنین برداشت شود که منشا آن ها اسطوره های سامی است، نه اجنه های اسطوره های اسکاندیناوی.

بررسی اسطوره های هری پاتر و یادگاران مرگ

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

هتل و اسپای کلارک گرینز - ایرپورت ریزورت هند

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

رستوران های مالزی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد